لوله چیست

لوله چیست؟

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸0

به مقاطع استوانه ای تو خالی که جهت انتقال و نگهداری مواد استفاده می‌شود، لوله اطلاق می‌شود؛ انواع لوله ها عموما از جنس آهن، فولاد، پلیمر، شیشه و ... ساخته می‌شوند .انواع لوله های فلزی و پلی اتیلن بیشترین کاربرد را دارند.

تاریخچه

در تاریخ بشر، استفاده از لوله برای جابجایی سیالات رواج داشته است. درابتدا از چوب های بامبو برای انتقال اب استفاده می‌کردند سپس با گذشت زمان کنده های تو خالی درختان به این منظور بکار گرفته شدند. امروزه لوله کشی در همه ی ابعاد زندگی ما از جمله توزیع اب نوشیدنی،سوخت موردنظر برای حمل و نقل و یا گرمایش، توزیع برق و .... کاربرد دارد.

مشخصات لوله 

لوله ها همواره از مواد کربن، استیل، آهن، برنج، مس، سرب، آلومینیوم، شیشه، پلاستیک و ....  در سایز 2.1 اینچ تا 66 اینچ ساخته می‌شوند. سایز قطر داخلی لوله با افزایش ضخامت دیواره تغییر می‌کند بنابراین هرچه ضخامت دیواره بیشتر باشد قطر داخلی آن کوچکتر می‌شود.

این مقاطع استوانه ای  از نظر طول دارای دو دسته رندوم ساده و رندوم مضاعف هستند؛ بطوریکه رندوم ساده برای لوله هایی به طول 16 تا 22 فوت و رندوم مضاعف برای طول های 35 تا 40 فوت بکار برده می‌شود.

کاربرد لوله

  • برای انتقال گاز طبیعی به بخاری های گازسوز
  • در شبکه آب و فاضلاب
  • در کابل های مخابراتی و فیبر نوری
  • در پالایشگا ها
  • در سیستم آبیاری مزارع
  • در آشپزخانه ها، حمام و دستشویی جهت انتقال آب
  • و ....

روش ساخت لوله

لوله ها به طورکلی به سه روش تولید می‌شوند.

فلز آلیاژی گرم

این روش فرآیندی پرکاربرد در تولید انواع لوله است. اغلب برای ساخت لوله های چدنی از این روش استفاده می‌شود. برای ساخت لوله های بدون درز به این روش،با استفاده از  یک شمش توپر بر روی یک میله حفره ساز، پوسته ی توخالی ایجاد می‌شود. لازم به ذکر است این روش به دلل عدم استفاده از جوشکاری ، لوله های بدون درز با مقاومت بالاتر ساخته می‌شوند.

روش رول فرمینگ

از دهه 1970 لوله های جوشی جایگزین لوله های بدون درز شدند و با لوله کرن یک ورق و جوشکاری درز آن تولید می‌شوند.

روش ریخته گری گریز از مرکز

در این روش از قالب های استوانه ای افقی که پیوسته در حال چرخش می‌باشند،استفاده می‌شود. برای تولید لوله به این روش، مواد مذاب در این قالب ها ریخته می‌شوند و طی فرآیندی به لوله هایی ضخیم با طول کم تبدیل می‌شوند.

 

شماره تماس پانل آنلاین: 44030121-021

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه