دانسیته در ساندویچ پانل چیست؟

دانسیته در ساندویچ پانل چیست؟

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹0

دانسیته چیست؟

کلمه دانسیته در زمینه ساندویچ پانل به کرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و زمانی که می‌خواهید ساندویچ پانل خریداری کنید این کلمه را بارها از زبان فروشنده ساندویچ پانل می‌شنوید. ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که دانسیته چیست و چه کاربردی در ساندویچ پانل دارد؟

اطلاعات کافی در زمینه دانسیته، شناخت کاربرد دانسیته در ساندویچ پانل و اینکه چه تاثیری در ساندویچ پانل و قیمت آن دارد؛ شما را به هنگام خرید ساندویچ پانل یاری می‌کند ازاینرو ما در این مقاله به بررسی کامل دانسیته و کاربرد دانسیته در ساندویچ پانل خواهیم پرداخت.

مفهوم دانسیته

دانسیته در واقع به معنی جرم موجود در واحد سطح می‌باشد که در مواردی نیز چگالی خوانده می‌شود. دانسیته یا تراکم جرم هر جسمی با میزان جرم آن رابطه مستقیم دارد بطوریکه هرچه جسمی دارای وزن بیشتر و سنگین تر باشد، دانسیته آن بیشتر است.

دانسیته

به طور علمی تر دانسیته، یک نسبت معین از دو پارامتر جرم و حجم شی‌ء موردنظر است.

همانطور که پیش تر گفتیم دانسیته یک جسم با وزن آن رابطه مستقیم دارد. با افزایش دانسیته یک جسم حفره های موجود در بین مواد تشکیل دهنده آن کمتر بوده و فشردگی بیشتری دارد لذا مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

ازاینرو دانسیته به عنوان معیار سنجش مقاومت مصالح ساختمانی درنظر گرفته شده است و امروزه برای بررسی مقاومت و استحکام مصالح ساختمانی، دانسیته یا چگالی آن را بررسی می‌کنند.

کاربرد دانسیته

باتوجه به تمامی موارد ذکر شده دانسیته به معنی چگالی و فشردگی جسم که رابطه مستقیمی با جرم آن دارد به عنوان معیاری برای بررسی اینکه جسم موردنظر در سیال غرق می‌شود یا خیر درنظر گرفته می‌شود.

در ابزار آلات صنعتی و مصالح ساختمانی به دلیل ارتباط آن ها با سازه، میزان مقاومتشان اهمیت دارد لذا محاسبه و بررسی دانسیته و مقاومت آن ها با حساسیت بیشتری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مفهوم دانسیته در ساندویچ پانل

ساندویچ پنل ها ساختاری لایه ای دارند و به طور کلی از سه لایه مختلف تشکیل شده اند. این سه لایه شامل دو لایه ورق فلزی از جنس ورق الومینیوم، آلوزینک و یا گالوانیزه هستند. در میان دو لایه ورق پانل لایه ای به عنوان هسته ساندویچ پنل قرار گرفته است که به عنوان عایق عمل می‌کند. میزان دانسیته لایه میانی یا فوم ساندویچ پانل در تعیین میزان مقاومت پانل و به هنگام خرید آن حائز اهمیت است.دانسیته ساندویچ پانل

پانل های ساندویچی غالبا در ضخامت 2 تا 25 سانتی متر متناسب با سفارش مشتری تولید می‌شوند و دارای انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی هستند که هریک از این پانل ها نیز براساس نوع کاربرد و ساختار در انواع مختلفی از جمله ساندویچ پانل پیچ مخفی، نر و مادگی، پانل دیواری صاف و بدون شیار جهت اتاق تمیز و ... دسته بندی می‌شوند. همچنین هسته ساندویچ پانل متناسب با نوع کاربرد از فوم های گوناگون با دانسیته مشخص تشکیل می‌شود که نوع فوم ساندویچ پانل نیز موجب تنوع در پانل ها نیز شده است.

لازم به ذکر است که هرچه دانسیته پانل بیشتر باشد؛ به همان میزان فشردگی و وزن آن نیز بیشتر می‌شود و به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در مشخصات فنی ساندویچ پانل به شمار می‌رود.

به منظور آشنایی بیشتر شما در ادامه نمونه ای انواع ساندویچ پانل ها را براساس مواد سازنده ی آن ها مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ساندویچ پانل پلی یورتان:

ساندویچ پنل پلی یورتان یکی از اولین انواع پانل های پیش ساخته تولید شده در ایران بشمار می‌رود که به علت استفاده از فوم پلی یورتان با دانسیته 2±40 کیلوگرم بر متر مکعب به این نام، شناخته می‌شود. در ساختار پانل پلی یورتان اغلب از ورق گالوانیزه به عنوان پوشش خارجی آن استفاده می‌گردد.ساندویچ پانل پلی یورتان

ضدحریق بودن و مقاومت بالای این پنل، شاخصه اصلی ساندویچ پانل پلی یورتان می‍‌باشد. مزایای قابل توجه این نوع پانل ساندویچی موجب کاربرد گسترده آن در انواع ساندویچ پانل سردخانه ای، دیواری و سقفی و همچنین محیط های ایزوله به عنوان ساندویچ پانل اتاق تمیز شده است.

ساندویچ پانل اکس پی اس (xps):

در ساختار ساندویچ پانل xps از فوم پلی استایرن اکسترود شده با دانسیته 2±40 کیلوگرم بر متر مکعب استفاده می‌شود. اینگونه از پانل ها در انواع ساندویچ پانل سقفی، دیواری و سردخانه ای نیز تولید می‌شوند.ساندویچ پانل اکس پی اس

ساختار بهم فشرده و عاری از حفره در فوم اکس پی اس این پانل ها را به عایق حرارتی مطلوبی تبدیل کرده است ازاینرو این امر موجب کاربرد گسترده ساندویچ پانل xps به عنوان پنل سردخانه ای شده است.

ساندویچ پانل پلی استایرن:

ساندویچ پانل پلی استایرن یکی دیگر از انواع ساندویچ پانل ها که به علت استفاده از فوم پلی استایرن با دانسیته 2±20 کیلوگرم بر متر مکعب، اینگونه نامگذاری شده است. به این دسته از پانل ها، ساندویچ پانل یونولیتی، پلاستوفوم یا EPS نیز گفته می‌شود. فوم پلی استایرن در این نوع از پانل ها به عنوان عایق صوتی عمل می‌کند لذا پانل های EPS به عنوان انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری در سالن های ورزشی و اتاق های کنفرانس کاربرد دارند.

ساندویچ پانل پشم سنگ:

ساندویچ پنل پشم سنگ نمونه ای از انواع پانل های ساندویچی پیش ساخته است که در هسته آن از پشم سنگ با دانسیته 2±120 کیلوگرم بر متر مکعب و ورق آلوزینک، آلومینیوم و یا گالوانیزه به عنوان پوشش خارجی استفاده می‌گردد.ساندویچ پانل پشم سنگ

استفاده از پشم سنگ در لایه میانی این دسته از پانل ها به عنوان بی ضررترین و متداول ترین عایق صوتی-حرارتی در صنعت ساختمان شناخته شده است. به همین دلیل الیاف پشم سنگ به عنوان عایق ساختمان ها، عایق صنعتی و کارگاهی در سقف های آکوستیک، فرودگاه ها، استودیو های صدابرداری و ... با نام ساندویچ پنل آکوستیک کاربرد دارد.

ساندویچ پانل پشم شیشه:

یکی از انواع ساندویچ پنل ها که در ساخت آن از پشم شیشه با دانسیته 30-50 کیلوگرم بر متر مکعب استفاده می‌شود، پانل پشم شیشه نام دارد. این نوع از ساندویچ پانل ها به عنوان ساندویچ پانل ارزان شناخته می‌شوند و در مقایسه با سایر انواع ساندویچ پانل مستلزم هزینه های کمتری هستند. ساندویچ پانل پشم شیشه به عنوان ساندویچ پانل دیواری و سقفی در ساخت انواع سوله های صنعتی و ورزشی، کانکس های پیش ساخته و انواع ساختمان های پیش ساخته اداری، مسکونی، آموزشی و ... کاربرد دارد.

میزان دانسیته در عملکرد ساندویچ پانل چه تاثیری دارد؟

نوع فوم و میزان دانسیته آن تعیین کننده میزان مقاومت ساندویچ پانل در برابر حرارت، رطوبت و آسیب های طبیعی و غیر طبیعی می‌باشد. هرچه میزان دانسیته فوم ساندویچ پنل بیشتر باشد میزان مقاومت آن را نیز به طور چشمگیری افزایش می‌دهد بطوریکه حتی میتوان آن ها را مجددا و به عنوان ساندویچ پانل دست دوم نیز استفاده نمود. پنل های ساندویچی به طور کلی محصولات مقاوم و با دوام و طول عمر بالایی هستند که موجب فعالیت مجموعه های بسیار در زمینه خرید ساندویچ پانل دست دوم شده است.

میزان دانسیته در قیمت ساندویچ پانل چه تاثیری دارد؟

عوامل متعددی در قیمت بروز ساندویچ پنل تاثیر گذار هستند اما نوع فوم، میزان دانسیته فوم ساندویچ پانل و ضخامت آن در تعیین قیمت پانل تاثیر مستقیم دارند. چقدر میزان دانسیته و ضخامت آن بیشتر باشد؛ در نتیجه مقاومت و قیمت ساندویچ پانل نیز افزایش می‌یابد.

مقاومت پانل برای کارشناسان و فعالان در صنعت ساختمان امری حائز اهمیت به شمار میرود ازاینرو به هنگام خرید ساندویچ پانل به دنبال فروشندگان و تولیدکنندگان معتبر ساندویچ پانل هستند تا محصولاتی مرغوب و با کیفیت بالا تهیه کنند.

ساندویچ پانل

باتوجه به کاربرد گسترده و بیشمار ساندویچ پانل در صنعت ساختمان، مجموعه های بسیاری در زمنیه تولید و فروش ساندویچ پانل فعالیت می‌کنند.

مجموعه پانل آنلاین از سال 1388 با بکارگیری کادری مجرب و برترین و بروز ترین تکنولوزی های روز دنیا در زمینه تولید انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری، مشاوره خرید و فروش پانل فعالیت می‌کند. پانل آنلاین همچنین با بهره گیری از نصابانی معتبر با دانش و مهارت کافی در زمینه نصب ساندویچ پانل نیز فعالیت می‌کند. لذا شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ساندویچ پانل و دریافت آخرین قیمت ساندویچ پانل به صفحه مربوطه در وبسایت پانل آنلاین مراجعه نمایید و یا تماس با شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه