نمای ساختار اسکلتی سوله تیرورقی در فضای سرسبز

سوله تیرورقی، مزایا و معایب

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰0

سوله تیرورقی از انواع سوله است. اگر درباره سوله در این سایت مطالعه کرده باشید، می‌دانید سوله سازه‌ای است که دارای سقف شیب‌دار است، همچنین از سه نوع تشکیل شده است: سوله تیرورقی، سوله یو بی ام، سوله خرپایی. سوله تیرورقی قدیمی‌ترین روش ساخت سوله است و امروزه استفاده از این نوع سوله منسوخ شده و در برخی کشورها مثل ایران هنوز استفاده می‌شود اما میزان استفاده از آن کمتر از گذشته است. در واقع اکنون بسیاری از کاربرد سوله تیرورقی به صورت سوله‌های دست دوم است. جنس این نوع سوله‌ از فولاد و یا اصطلاحاً ورق سیاه می‌باشد. برای پوشش سقف یک سوله نیز در کل از ساندویچ پانل به خصوص ساندویچ پانل پلی یورتان استفاده می‌شود.

برای ساخت سوله تیرورقی، تیرآهن‌ها با توجه به طرحی که در نظر گرفته شده، برش می‌خورند، سپس با جوشکاری به هم بست داده می‌شوند. بعد از آن به دو روش به هم می‌توانند متصل شوند؛ یا با استفاده از دستگاه جوش Co2، و یا به وسیله پیچ و مهره.

 

بیشتر بخوانید: فرآیند تولید تیرآهن

 

دو سوله تیرورقی به عنوان پارکینگ و منزل مسکونی در فضای سرسبز

تصویر 1. سوله تیرورقی

 

مزایای سوله تیرورقی

از جمله مزایای سوله تیرورقی عبارتند از:

1- استفاده از جرثقیل سقفی و و پایه‌ای

2- مونتاژ یا دمونتاژ آسان در صورت استفاده از اتصال پیچ و مهره.

3- استحکام بالای سوله

 

معایب سوله تیرورقی

در کنار مزایای سوله تیرورقی، معایب مهمی نیز در مورد آن صدق می‌کند. از جمله:

1- به دلیل استفاده از فولاد (ورق سیاه) به مقدار قابل توجه مخصوصاً به خاطر افزایش استحکام در برابر مواردی مانند برف و زلزله، وزن این سوله نسبت به سوله‌های خرپایی و سوله‌های یو بی ام زیاد بوده و از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

2- محدودیت ابعاد در هنگام ساخت وجود دارد؛ اینکه دهانه سوله تیرورقی حداکثر می‌تواند 60 متر باشد. البته ترجیحاً برای ساخت سوله با دهانه بیش از 20 متر، از انتخاب سوله تیرورقی صرف نظر شود و سوله خرپایی مد نظر قرار گیرد. چون در نهایت از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

3- به دلیل اینکه این نوع سوله سنگین است، باید از فونداسیون قوی‌تری برای ساخت آن اجرا نمود. در نتیجه از این لحاظ نیز هزینه ساخت سازه افزایش پیدا می‌کند.

 

تصویر شماتیک دو نمونه سوله تیرورقی با و بدون پوشش سقف

تصویر 2. تصویر شماتیک سوله تیرورقی

 

عوامل مؤثر بر قیمت سوله تیرورقی

در خرید و ساخت سوله باید به مواردی که بر قیمت تأثیر گذار است، توجه شود. از جمله این عوامل عبارتند از: وزن سوله، طراحی ساختار و فونداسیون، ابعاد سوله، نوع و کیفیت اجزای سوله و مصالح استفاده شده، نوع اتصالات، محل احداث سوله. در کل توصیه می‌شود با شرکت مورد نظر در مورد این موضوع مشورت شود.

 

نمای داخلی یک سوله تیرورقی پوشش سفید

تصویر 3. نمای داخلی یک سوله تیرورقی

 

بیشتر بخوانید: ساندویچ پانل سوله

 

فروش انواع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی در پانل آنلاین

تماس با پانل آنلاین: 44030121-021

تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه