انواع پوشش سقف شیبدار

انواع پوشش سقف شیبدار

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹0

سقف به طورکلی علاوه بر استحکام و زیبایی بخشیدن به ظاهر ساختمان، به عنوان پناهگاه ساختمان بشمار می‌رود و ساکنین را در مقابل عوامل جوی حفاظت می‌کند. ازاینرو یکی از اجزای اصلی ساختمان شناخته شده است و میزان کیفیت، نوع طراحی و اجرای آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

 سقف‌ها به طورکلی در دو نوع مسطح و شیبدار دسته بندی می‌شوند و عواملی همچون میزان باد، باران، رطوبت، موقیت جغرافیایی، آب و هوا، کاربری، وزن و سایر مشخصات فنی ساختمان، ظاهر ساختمان و سلیقه مشتری در انتخاب نوع پوشش سقف موثر است.

در معماری نوین استفاده از سقف‎‌های مسطح اغلب برای ساختمان‌های تجاری رواج دارند. لازم به ذکر است که انواع سقف‌های شیبدار علاوه بر تنوع بسیار و نصب آسان، مزایای دیگری از قبیل کاهش زمان اجرای پروژه، صرفه جویی در مصالح، مقاوم در برابر آتش سوزی، وزن کم، سازگاری با شرایط اقلیمی، دوام و ماندگاری بالا، کاهش اتلاف انرژی و همچنین ظاهر زیباتر را در مقایسه با سقف‌های مسطح موجب می‌شوند و اغلب برای ساختمان های مسکونی کاربرد دارند.

ساختار سقف شیبدار

پیش از شناخت انواع مصالح کاربردی برای این نوع از سقف‌ها لازم است با نحوه اجرای سقف‌های شیبدار آشنا شویم. سقف های شیبدار از 4 عنصر اصلی تشکیل شده‌اند.

برای اجرای سقف‌های شیبدار در ابتدا  اسکلت سقف با شاسی کشی توسط پروفیل‌های قوطی صورت می‌گیرد و شیب سقف طبق نقشه‌های طراحی شده اجرا می‌گردد که در اصطلاح سربندی نام دارد. 

سپس به منظور ایجاد بستری مناسب و یکپارچه جهت اجرای پوشش نهایی سقف، شاسی کشی چوبی اجرا می‌شود.

پس اجرای شاسی کشی، عایق‌های حرارتی و رطوبتی جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و نفوذ آب باران و رطوبت اجرا می‌شوند.

سپس در مرحله نهایی تایل‌های موردنظر جهت پوشش سقفف شیبدار اجرا می‌شوند.

اجرای سقف شیبدار

انواع پوشش سقف شیبدار

امروزه تنوع در تایل‌ها و ورق‌های پوششی جهت اجرا بر روی سقف‌های شیبدار موجب تنوع در انواع سقف‌های شیبدار شده است. ازجمله مصالحی که در ساخت سقف شیبدار به کار می‌رود عبارتند از: ورق‌های قیری، تایل‌های سفالی، ورق‌ها و تایل‌های سیمانی، تایل‌های گالوانیزه با روکش سنگریزه‌های رنگی، ورق‌های گالوانیزه با طرح‌های مختلف، ورق‌های پی وی سی و پلی کربنات، انواع ساندویچ پانل، تایل‌های سرامیکی و...

پوشش سقف شیبدار سنگی

پوشش سنگی برای سقف های شیبدار علی رغم زیبایی خاصی که دارند، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. عدم واردات این دسته از پوشش‌ها به میزان لازم، اجرای دشوار، هزینه ی بالا جهت اجرا و شکستگی و عدم امکان ترمیم مجدد آن موجب شده است که در مقایسه با سایر انواع پوشش سقف های شیبدار کمتر مورد استفاده قرار بگیرند.

پوشش سقف شیبدار با ورق طرح سفال

یکی دیگر از ورق های پرکاربرد برای پوشش این سقف ها، ورق های طرح سفال است که به دلیل ویژگی‌هایی از قبیل دوام بالا، وزن کم، مقاومت در برابر نور خورشید، قیمت مناسب، نصب آسان و تنوع در رنگ مورد توجه قرار گرفته‌اند.

سقف شیبدار اجرا شده با تایل سفالی

 پوشش سقف‌های شیبدار چوبی

در اولین خانه های با سقف شیبدار از پوشش چوبی استفاده شده است. این دسته از مصالح با گذشت صدها سال از کاربرد آن همچنان همانند روزهای اولیه از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و به دو صورت سقف شیبدار چوبی شینگلی و برش خورده استفاده می‌شوند. اما همواره عدم مقاومت آن‌ها در برابر آتش مورد توجه بوده است.

پوشش سقف شیبدار با ورق پلی کربنات

ورق‌های پلی کربنات با ظاهری شفاف و زیبا، دوام و ماندگاری بالا، مقاوم در برابر رطوبت، وزن پایین و سهولت در نصب برای پوشش سقف گلخانه ها، حیاط خلوت، سالن های همایش، استخرها و ... کاربرد دارند.

اجرای سقف شیبدار با ورق پلی کربنات

پوشش سقف با تایل های بتنی

تایل های بتنی از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به تایل های سفالی دارند و تنها در میزان مقاومت و هزینه ی اجرای پروژه با یکدیگر تفاوت دارند.

پوشش سقف شیبدار فلزی

برای اجرای این دسته از پوشش های سقف از دو نوع ورق و پانل با ویژگی‌ها و مزایای منحصربفرد وجود دارد که ازجمله ویژگی های آن می‌توان به مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی، وزن پایین و نصب آسان آن ها اشاره کرد. در ورق های فلزی پوشش سقف شیبدار اغلب از ورق آلومینیوم، روی و استیل استفاده می‌شود که قابل بازیافت هستند.

انواع پوشش های نوین سقف شیبدار

کاربرد ساندویچ پانل در سقف

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش نیاز به ساخت و ساز، متریال ها و مصالح ساختمانی نیز دستخوش تکنولوژی های نوین شدند که مصالح و پوشش های مورد استفاده برای سقف های شیبدار نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یکی از انواع مصالحی که در اجرای سقف‌های شیبدار کاربرد دارد مصالح نوین پیش ساخته ساندویچ پانل می‌باشد.

این مصالح نوین دارای تنوع بالایی در طرح و رنگ و همچنین مزایای بسیار دیگری نیز هستند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

پوشش سقف شیبدار با ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها یکی از انواع مصالح ساختمانی هستند که امروزه در صنعت ساختمان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. این دسته از مصالح ساختمانی در انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علت نامگذاری ساندویچ پانل ها ساختار متفاوت و لایه ای آن ها است. پانل های ساندویچی از سه لایه اصلی تشکیل می‌شوند به طوریکه در قسمت بیرونی به دو لایه ورق فلزی محدود می‌شوند و در قسمت میانی آن ها از عایقی به جنس پشم شیشه، پشم سنگ، پلی یورتان، پلی استایرن استفاده می‌شود.

برای پوشش سقف های شیبدار از ساندویچ پانل های سقفی استفاده می‌گردد که  متناسب با نوع کاربرد نیز دارای انواع مختلفی هستند و برای پوشش سقف انواع سوله های مرغداری، صنعتی، کارگاهی، استخرها و سالن های ورزشی و ... کاربرد دارند.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل سقفی در پوشش سقف شیبدار

ویژگی‌های منحصر به فرد ساندویچ پنل موجب شده است که این مصالح پیش ساخته، کاربرد گسترده ای در صنعت ساختمان داشته باشند. 

لازم به ذکر است که ترکیب ورق‌های فلزی با فوم عایق، ساندویچ پنل های سقفی را به پوششی مقاوم در برابر عواملی همچون باد، باران، ضربه، زلزله تبدیل کرده است. 

همچنین پانل ها در مقایسه با سایر پوشش های سنتی سقف شیبدار دارای قیمت مناسب تر و وزن پایین تری هستند.

 یکی دیگر از مزایایی که به سبب وزن پایین آن ها ایجاد شده است، سهولت در جابجایی و نصب ساندویچ پانل سقفی می‌باشد.

ساختار منعطف پانل‌های ساندویچی امکان تولید ساندویچ پانل در طرح‌ها و رنگ های مختلف را فراهم نموده اند لذا ساندویچ پانل ها در ضخامت ها و ابعاد گوناگون متناسب با سلیقه خریداران قابل تولید هستند.

و...

پوشش سقف با ساندویچ پانلجهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع ساندویچ پانل به صفحات مربوطه در وبسایت مراجعه نمایید و همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق شماره های تماس درج شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید و اقدام به خرید ساندویچ پانل موردنظر خود نمایید. 

 

  

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه