انواع ورق ساندویچ پانل

انواع ورق ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹0

در ساختار انواع ساندویچ‌پانل از دو لایه ورق فلزی به منظور پوشش خارجی پانل استفاده می‌شود به طوریکه وجود این دولایه ورق فلزی علاوه بر تاثیرات بسیاری که در مقاومت ساندویچ‌پنل دارند در نامگذاری این دسته از مصالح پیش ساخته نیز تاثیرگذار بوده‌اند. در صنعت ساختمان، ورق‌های ساندویچ‌پانل متناسب با نوع کاربرد و نوع فوم بکار رفته در لایه میانی پانل دارای انواع مختلفی هستند. همچنین لازم به ذکر است که ورق‌های بکار رفته در ساندویچ‌پانل سقفی و دیواری متفاوت با یکدیگر هستند زیرا نیاز است تا پانل‌های سقفی ازنظر وزن سبک تر باشند تا در طولانی مدت منجر به خم شدن سازه نشوند.

انواع ورق خارجی ساندویچ پانل به شرح زیر می‌باشد:

ورق آلومینیوم

اولین و ساده ترین نوع ورقی که در ساختار پانل ساندویچی بکار می‌رود، ورق آلومینیومی نام دارد. ورق آلومینیومی به علت ساختار منعطفی که دارد قابل استفاده در انواع پانل‌های سقفی و دیواری می‌باشد از دیگر ویژگی‌های ورق آلومینیوم می‌توان به وزن پایین و مقاومت بالای آن در برابر زنگ زدگی اشاره کرد. ورق‌های آلومینیوم براساس نوع کاربرد و نیاز خریدار در دو نوع شیت و رول عرضه می‌شوند.

ورق آلومینیومی ساندویچ پانل

انواع ورق آلومینیوم

  • ورق ذوزنقه‌ای و کرکره‌ای
  • ورق لوزی
  • ورق الکترواستاتیک
  • ورق آجدار

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه ترکیبی از ورق آهن با پوشش روی می‌باشد که گالوانیزاسیون در اصطلاح به غوطه ور کردن ورق فولادی در مذاب روی گفته می‌شود. ورق گالوانیزه در صنایعی همچون پتروشیمی،  یخچال سازی، ایجاد کانال هوا، کرکره، تابلو برق، سینی کابل و پوشش خارجی ساندویچ‌پانل کاربرد دارد و در فرآیند تولید ورق گالوانیزه، مراحل گوناگونی طی می‌گردد که هریک در افزایش مقاومت و کیفیت آن تاثیر بسزایی دارند.

کاربرد گسترده ورق گالوانیزه تنوع در تولید این دسته از ورق‌ها را افزایش داده است؛ از اینرو خرید ورق گالوانیزه نیازمند دقت و توجه بیشتری می‌باشد.

ورق آلوزینک

دسته‌ای از ورق‌هایی که به عنوان پوشش خارجی ساندویچ‌پانل استفاده می‌شود، ورق آلوزینک می‌باشد. ورق آلوزینک در واقع همان ورق آلومینیوم با پوشش روی است که مقاومت آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اگرچه این دسته از ورق‌ها به صورت خام و بدون رنگ تولید و عرضه می‌شوند اما لازم به ذکر است که در تمامی صنایع حمل و نقل، ساختمان سازی، ساخت ساندوی‌پنل و ... به سبب ویژگی‌هایی همچون مقامت بالا، قیمت مناسب، دوام و ماندگاری بالا و ... به عنوان مناسب‌ترین و بهترین گزینه بشمار می‌روند.

گاهی مواقع برای پوشش خارجی پانل‌های ساندویچی علاوه بر انواع ورق فلزی، مواد دیگری همچون فویل، کاغذ و یا نایلون نیز بکار می‌رود که متناسب با نوع پوشش خارجی به شکل زیر نامگذاری می‌شوند:

ساندویچ‌پانل دورو نایلون

ساندویچ‌پانل دورو فویل

ساندویچ‌پانل دورو کاغذ

ساندویچ‌پانل دورو نایلون

ساندویچ‌پانل یکرو ورق و یکرو نایلون

ساندویچ‌پانل یکرو ورق و یک رو کاغذ

نتیجه گیری

همانطور که در بالا گفتیم هریک از انواع پوشش ساندویچ‌پنل متناسب با نوع کاربرد در موارد گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند اما ورق‌های آلوزینک با ماندگاری بالاتر، قیمت مناسب و مقرون به صرفه، مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و به عنوان متداول ترین نوع پوشش ساندویچ‌پانل شناخته شده‌اند.

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه