انواع ساندویچ پانل سقفی

انواع ساندویچ پانل سقفی

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰0

در دنیای مدرن امروزی که ساختمان سازی به شیوه‌ای متفاوت از گذشته رواج یافته است؛ بدیهی است مصالح ساختمانی سازی نیز تغییر کنند و مصالحی نوین جایگزین مصالح ساختمانی قدیمی شوند. از دیرباز سقف ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و بشر همواره به آن توجه ویژه‌ای می‌کرده است. 

اگرچه امروزه ساندویچ‌پنل‌های سقفی و روش‌های مدرن ساختمان سازی جایگزین روش‌های پیشین شده اند اما سقف ساختمان، کماکان دارای اهمیت بسیاری است و ساندویچ پانل‌های سقفی نقش بسیار مهمی را در صنعت ساختمان ایفا می‌کنند.

بنابراین به دنبال محبوبیت این دسته از مصالح ساختمانی، تولیدکنندگان ساندویچ پانل سقفی برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود، پانل‌ها را متناسب با نیاز مصرف کنندگان و نوع کاربری سازه در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌کنند. لازم به ذکر است که این دسته از پانل‌ها نیز همچون سایر مصالحی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ براساس نوع فوم و ورقشان در انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند.

پانل‌های سقفی با تفاوت‌های قابل توجهی که با سایر مصالح ساختمانی قدیمی همچون آجر، تیرآهن و... دارند، توانسته‌اند مورد توجه قرار بگیرند و وارد بازار ساخت و ساز شوند. یکی از بارزترین و مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در رابطه با پانل‌های سقفی می‌توان ذکر کرد، ویژگی عایق بودن آن‌ها می‌باشد.

در اینجا لازم است بدانید که نوع و میزان عایق بودن ساندویچ پنل سقفی، به نوع فومی که در لایه میانی آن به کار می‌رود، بستگی دارد و بر این اساس در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود.

ساختار ساندویچ‌پانل سقفی

سقف ساختمان‌ها از جهتی که همواره در معرض بارش‌های فصلی و عوامل محیطی است باید مقاومت بالایی داشته باشد و لازم به ذکر است که ایمنی ساختمان به مصالح مورد استفاده در سقف وابسته است.  

در رابطه با ساختار ساندویچ‌پانل سقفی باید گفت که ساختاری همانند سایر انواع پانل‌های ساندویچی دارد و از سه لایه اصلی تشکیل شده است. تنها موردی که در رابطه با تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری می‌توان ذکر کرد؛ وجود گام‌هایی بر روی ورق بالایی این دسته از پانل‌ها است. 

ساختار ساندویچ پانل سقفی

منظور از این گام‌ها، برآمدگی‌هایی با شکل هندسی ذوزنقه‌ای است که به منظور افزایش مقاومت پانل در برابر بارش‌ها بر روی آن ایجاد شده است. گام‌های ذوزنقه‌ای شکل متناسب با مقاومت لازم برای پانل دارای تعداد مختلفی هستند لذا از این جهت پانل‌های سقفی در انواع زیر دسته بندی می‌شوند:

  • ساندویچ پانل سقفی سه گام
  • ساندویچ پانل سقفی پنج گام

انواع ساندویچ پانل سقفی از نظر نوع فوم 

ساندویچ پانل سقفی با عایق پلی یورتان 

ساندویچ پانل سقفی پلی یورتان را می‌توان متداول‌ترین و پرکاربردترین نوع ساندویچ‌پانل معرفی کرد بنابراین پانل پلی یورتان را حتما در ساخت انواع کانکس، سوله‌های صنعتی و غیر صنعتی، اتاق‌های ایزوله و آزمایشگاه‌ها و... مشاهده کرده‌اید.

ویژگی بارزی که در این دسته از پانل‌ها است که موجب شده به طور ویژه‌ای مورد توجه قرار بگیرند، مقاومت بالای فوم پلی اورتان در برابر آتش سوزی و حریق است لذا از این جهت پنل پلی یورتان، ساندویچ پانل کند سوز نیز اطلاق می‌شود.

برخی از ساندویچ‌پانل‌های پلی یورتان به گونه‌ای ساخته شده‌اند که پس از نصب، لایه‌ها بر روی یکدگیر اورلپ می‌شوند و با آب‌بندی مناسب، مقاومت پانل افزایش می‌یابد.

ساندویچ پانل پلی یورتان با ورق GRP 

ساندویچ پانل GRP یکی از انواع پانل‌ها با عایق پلی یورتان است که لایه بیرونی آن را ورق GRP تشکیل داده است. این دسته از پانل‌های ساندویچی به واسطه نوع ورقشان از ویژگی‌های منحصر بفردی برخوردار هستند. 

اورلپ ساندویچ پانل سقفی

پس انواع ساندویچ پانل سقفی پلی یورتان عبارتند از:

 

  • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی 3 گام
  • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی 5 گام
  • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی پیچ مخفی 3 گام
  • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی پیچ مخفی 5 گام
  • ساندویچ پانل سقفی 3 گام GRP
  • ساندویچ پانل سقفی 5 گام GRP

ساندویچ پانل سقفی با عایق پشم سنگ

یکی دیگر از انواع پانل‌های ساندویچی سقفی، ساندویچ پانل پشم سنگ است که با نام ساندویچ پانل ضد حریق نیز شناخته می‌شود. این دسته از پانل‌ها در انواع ساندویچ پانل سقفی پشم سنگ 3 گام در بازار موجود هستند که به واسطه عایق آن در لایه میانی، عایق خوبی برای سرما و گرما نیز بشمار می‌روند.

ساندویچ پانل eps

ساندویچ پانل سقفی با عایق EPS

ساندویچ پانل EPS در واقع همان ساندویچ پانل پلی استایرن است که در آن فوم پلی استایرن منبسط شده است. این دسته از پانل‌های سقفی به عنوان سبک‌ترین و ارزان‌ترین نوع پانل‌ها شناخته شده‌اند و بهترین گزینه برای ساخت سوله‌ها و سازه‌های عظیم به شمار می‌روند. لذا انواع ساندویچ پانل سقفی EPS عبارتند از: 

  • ساندویچ پانل EPS سقفی 3 گام
  • ساندویچ پانل EPS سقفی 5 گام 

سخن پایانی

در این مقاله درباره‌ی انوع ساندویچ پانل سقفی براساس نوع عایق ان صحبت کردیم و همانطور که گفتیم هریک از این ساندویچ‌پانل‌ها متناسب با نیاز مصرف کننده و برحسب سفارش او تولید و ارائه میگردند؛ لذا بدیهی است که هریک ویژگی‌ها و مزایای مخصوص به خود را داشته باشند.

 شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع ساندویچ پانل سقفی به صفحه مربوطه در وبسایت پانل آنلاین مراجعه نمایید و همچنین اگر نیاز به مشاوره بیشتر در رابطه با شناخت ساندویچ پانل و دریافت لیست قیمت دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های تماس موجود در وبسایت با کارشناسان ما در واحد مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه