معرفی انواع دیوار پیش ساخته

معرفی انواع دیوار پیش ساخته

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹0

در دنیای مدرن امروز، سبک زندگی انسان دستخوش تغییر و تحول شده است و بشر به ساخت سازه‌هایی با پایین‌ترین هزینه، بهترین کیفیت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تمایل پیدا کرده است. بطوریکه در اطرافمان شاهد ساختمان‌هایی هستیم که در محل دیگری ساخته می‌شوند و در ملک موردنظر با پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند.

بدین ترتیب در روش‌های نوین ساختمان سازی، فناوری ساخت سازه‌های پیش ساخته رواج یافته است و دیوارهای پیش ساخته را می‌توان یکی از مدرن‌ترین نوع دیوارها معرفی کرد که وعده ساخت سازه‌هایی با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن را به ما می‌دهند. با نیاز به ساختمان سازی انبوه و اهمیت تسریع در فرآیند ساخت و ساز، پیش ساخته سازی رواج یافته و مورد توجه قرار گرفته است.

همانطور که می‌دانید دیوار به ساختاری یکپارچه، محکم و استوار اطلاق می‌شود که از متریال مختلف همانند آجر، سنگ، بتن، چوب، ساندویچ‌پانل و... ساخته می‌شود و وظیفه‌ی جداسازی فضاها از یکدیگر را بر عهده دارد و لازم به ذکر است که در گذشته دیوارها به عنوان جزء باربر در ساختمان عمل می‌کردند اما امروزه با اهمیت مبحث سبک سازی ساختمان، دیوار پیش ساخته جایگزین نمونه‌های پیشین شده است و بار سازه را اسکلت ساختمان تحمل می‌کند.

پیشینه ساخت دیوارهای پیش ساخته به روم باستان باز می‌گردد. رومیان برای ساخت چنین دیوارهایی، بتن را در قالب‌های مخصوص می‌ریختند و پس از آماده شدن آن را تا محل موردنظر حمل می‌کردند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دیوارهای پیش ساخته متناسب با نیاز مصرف کنندگان در انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. 

تکنولوژی دیوار پیش ساخته

انواع دیوار پیش ساخته

 • دیوار پیش ساخته کناف
 • دیوار پیش ساخته بتنی
 • دیوار پیش ساخته گچی
 • دیوار پیش ساخته چوبی
 • دیوار پیش ساخته یونولیتی
 • دیوار پیش ساخته ساندویچ پانلی
 • دیوار پیش ساخته پی وی سی
 • و...

هریک از این موارد از متریال مختلف و با کیفیتی ساخته می‌شوند که در مقایسه با دیوارهای سنتی مزایای بیشتری دارند و همچنین لازم به ذکر است که می‌توان آن‌ها را در قسمت‌های مختلف، اعم از دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان‌های مسکونی، ساختمان‌های صنعتی، ساختمان‌های آموزشی و... استفاده کرد.

دیوار پیش ساخته کناف

دیوار پیش ساخته کناف، صفحات فلزی یکپارچه ‌ای از جنس گالوانیزه است که صفحات گچی و سیمانی به عنوان روکش بر روی آن پیچ می‌شوند. این دسته از دیوارها را می‌توان یکی از پرکاربردترین دیوار پیش ساخته در اروپا معرفی کرد، در حالیکه در ایران هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

دیوار پیش ساخته بتنی 

یکی دیگر از دیوارهای پیش ساخته که به طور گسترده در صنعت ساختمان کاربرد دارد، دیوار پیش ساخته بتنی است. همانطور که از نام این دسته از دیوارها مشخص است از بتن ساخته می‌شوند و به سه روش جامد، ساندویچ‌پانل و پوسته نازک تولید و عرضه می‌شوند.

دیوار پیش ساخته بتنی


در رابطه با متریال دیوارهای پیش ساخته بتنی قابل ذکر است که از سیمان، سنگدانه، آب، میلگرد و... ساخته می‌شوند و از آن جهت که در دو طرف نما هستند، مقرون به صرفه اند و هزینه اجرای نما را کاهش می‌دهند. ساندویچ‌ پانل بتنی به دلیل پیش ساخته بودن و ساخت در کارخانه در مقایسه با دیوارهای بتنی سنتی، کیفیت بالاتری دارد. 

دیوار پیش ساخته چوبی

در طول تاریخ، چوب یکی از عناصر اصلی برای ساخت بنا بوده است و جلوه و ظاهر زیبای آن غیر قابل انکار است. محبوبیت بالای چوب موجب شده است که امروزه شاهد سازه‌های پیش ساخته چوبی در اطرافمان باشیم. از موارد کاربرد دیوارهای پیش ساخته چوبی می‌توان به طراحی و زیبایی بخشیدن به فضای داخلی و خارجی منازل مسکونی، مراکز اداری و... اشاره کرد. اما لازم به ذکر است که دیوارهای چوبی در مقایسه با سایر دیوارهای پیش ساخته در مقابل آتش و زلزله مقاومت چندانی ندارند.

دیوار پیش ساخته گچی

این دسته از دیوارهای پیش ساخته در واقع بلوک‌های گچی مستطیل شکلی هستند که از مخلوط آب و گچ و پرکننده‌هایی همچون فیلر، سنگ دانه، الیاف سبک معدنی و... تولید می‌شوند. در رابطه با ویژگی‌های دیوار پیش ساخته گچی لازم به ذکر است که عایق صوتی و ضد رطوبت است و در فضاهایی همچون سرویس بهداشتی، اشپزخانه و دیوارهای خارجی قابل استفاده می‌باشد.

ساختار دیوار پیش ساخته گچی همچون ساندویچ پانل پیچ مخفی دارای نر و مادگی است و تایل‌های گچی به صورت کام و زبانه در یکدیگر فرو می‌روند و سطحی یکپارچه را ایجاد می‌کنند. همچنین این دسته از دیوارها را می‌توان متناسب با سلیقه مشتری به صورت رنگی تولید کرد.

دیوار پیش ساخته گچی

دیوار پیش ساخته یونولیتی 

دیوار پیش ساخته یونولیتی در اصطلاح به تری دی پانل اطلاق می‌شود که از دو لایه شبکه مش فولادی و یک لایه فوم پلی استایرن در لایه میانی آن تشکیل شده است. پس از اجرای تری دی پانل در محل مورد نظر از یک لایه پوشش بتنی بر روی آن به صورت شاتکریت استفاده می‌شود.

فوم پلی استایرن در لایه میانی این دیوار، در مقابل رطوبت و رشد قارچ و میکروب از مقاومت بالایی برخوردار است. همچنین گفتنی است که در مناطق مرطوب، می‌بایست از شبکه فلزی از جنس فولاد گالوانیزه استفاده شود که در برابر رطوبت مقاوم باشد.

دیوار پیش ساخته ساندویچ پانلی

یکی از متداول‌ترین و بهترین نوع دیوارهای پیش ساخته، دیوار ساندویچ‌ پانلی است که از مصالح پیش ساخته ساندویچ‌پانل دیواری ساخته می‌شود. پانل‌‎‌های دیواری از سه لایه اصلی تشکیل شده‌اند و در مقایسه با سایر انواع دیوارهای پیش ساخته گچی، بتنی و... از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و می‌توان آن‌ها را جایگزینی برای دیوارهای آجری، سفالی، سیمانی و ... دانست.

انواع ساندویچ‌پانل علاوه بر صنعت ساختمان در صنایع بسیاری از جمله ساخت کانکس ساندویچ‌پانلی، انواع سوله مانند سوله خرپایی و اتاق حمل بار کاربرد دارند و متناسب با متریال مصرفی جهت ساخت، در انواع متعددی دسته‌بندی می‌شوند. انواع ساندویچ‌ پنل دیواری عبارت است از:

کانکس ساندویچ پانلی

 • پشم شیشه
 • پشم سنگ
 • پلی استایرن
 • پلی یورتان
 • گالوانیزه
 • دو رو نایلون
 • پیچ مخفی
 • پی وی سی
 • و...

اجزای دیوار پیش ساخته ساندویچ‌ پانلی

همانطور که از نام این دسته از دیوارهای نوین مشخص است، برای ساخت آن از ترکیب اجزای مختلفی استفاده می‌شود و در اصطلاح دیوارهایی کامپوزیت هستند. بدین ترتیب اجزای دیوار پیش ساخته ساندویچ‌پنلی عبارتند از:

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ‌پانل را در واقع ورق‌های فلزی تشکیل می‌دهند که بسته به نوع پانل انواع مختلفی دارند. این ورق‌ها در قسمت خارجی پانل قرار می‌گیرند و از ویژگی بارز آن‌ها می‌توان به خاصیت ضد زنگ بودن و مقاومت بالای آن در محیط‌های اسیدی و بازی اشاره کرد. از اینرو برای سازه‌هایی با دیوار پیش ساخته ساندویچ پانل می‌توان طول عمری چندین برابر سایر سازه ها در نظر گرفت.

فوم ساندویچ پانل

سومین جزئی که در لایه میانی این نمونه از مصالح پیش ساخته بکار می‌رود و در ویژگی‌های ساندویچ‌پانل تاثیر قابل توجهی دارد، فوم ساندویچ پنل است که به عنوان عایق عمل می‌کند و پانل را به عایق صوتی، حرارتی، و برودتی تبدیل کرده است. فوم ساندویچ پنل از مواد پلیمری تشکیل می‌شود و انواع مختلفی نیز دارد. اما فوم پلی یورتان بهترین نوع عایق پانل‌های ساندویچی است که کاربرد گسترده ای دارد. 

بیشتر بخوانید: ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان


مزایای دیوارهای پیش ساخته ساندویچ‌پانلی 

 • بطور کلی ساندویچ‌پانل‌ها از جهتی که در کارخانه و تحت شرایط کنترل شده‌ای تولید می‌شوند از کیفیت بالایی برخوردار هستند؛ مزایای بسیار و در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت بیشتری دارند.
 • اولین و مهم‌ترین ویژگی‌ای که در پانل‌های دیواری موجب کاربرد آن‌ها در فناوری پیش ساخته سازی شده است، وزن پایین آن‌ها می‌باشد و همانطور که می‌دانید هرچه سازه سبک‌تر باشد در برابر زلزله و تنش‌های ناشی از آن رفتار بهتری نشان خواهد داد.
 • این دسته از پانل‌ها به علت دارا بودن فوم در لایه میانی همواره به عنوان عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی عمل می‌کنند.
 • از جهتی که ساندویچ‌پانل‌ها در کارخانه و به تعداد انبوه تولید می‌شوند، لذا دارای قیمتی مناسب‌تر در مقایسه با سایر انواع مصالح ساختمانی هستند.
 • مقاومت در برابر حریق نیز از دیگر ویژگی‌های پانل‌های ساندویچی است که منجر به محبوبیت آن‌ها شده است.
 • سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت و سهولت در نصب و اجرا.
 • و...

ویژگی‌های ساندویچ‌پانل دیواری و علل برتری آن بر سایر مصالح ساختمانی سنتی را می‌توانید در صفحه مربوطه از وبسایت پانل آنلاین مشاهده نمایید.

قیمت دیوار پیش ساخته

همانطور که می‌دانید دیوارهای پیش ساخته در شرایط متفاوت و متناسب با نوع کاربرد در ابعاد و انواع مختلفی تولید می‌شوند لذا ارائه قیمت دقیق آن‌ها ممکن نیست و به طبع تعیین قیمت دیوار پیش ساخته به فاکتورهایی از قبیل ابعاد، ضخامت، متریال و... وابسته است. برای اطلاع از قیمت دیوار پیش ساخته ساندویچ پانلی به صفحه مربوطه در وبسایت پانل آنلاین مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما در واحد مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 

تماس با پانل آنلاین: 44030121-021

 

تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه