انواع فوم ساندویچ پانل + مزایا

انواع فوم ساندویچ پانل + مزایا

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹0

در عموم ساندویچ‌پانلها فومی به منظور افزایش صلبیت و استحکام پانل، هسته و یا لایه میانی آن را تشکیل می‌دهد که به طور مستقیم بر وزن، ضخامت و سختی ساندویچ‌پنل تاثیر گذار است. این فوم میانی که همواره به عنوان عایق حرارتی، رطوبتی و برودتی عمل می‌کند، در اغلب موارد عایق ساندویچ‌پانل نیز اطلاق می‌شود.

فوم ساندویچ‌پنل به طور کلی چگالی پایینی دارد و بسته به نوع پانل و کاربرد آن، در انواع مختلف و با مزایای گوناگون دسته‌بندی می‌گردد. این دسته از فوم‌ها از مواد پلیمری تهیه می‌شوند که علاوه بر هسته ساندویچ‌پانل در موارد متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در رابطه با مزایای پلیمرها موارد بسیاری را می‌توان نام برد اما مهم‌ترین آن‌ها مقاومت فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی مواد پلیمری می‌باشد.

فوم‌‎‌های عایق پانل ساندویچی را در ساخت انواع ساندویچ‌پانل سقفی و دیواری، کانکس‌ ساندویچ‌پانلی و اتاق حمل بار می‌توان مشاهده کرد که هریک از آن‌ها متناسب با نوع کاربرد، با فومی متفاوت ساخته شده‌اند. انوع فوم عایق ساندویچ‌پنل عبارت است از:

فوم پلی یورتان

فوم پلی‌‌یورتان (پلی اورتان) مهم‌ترین و پرکاربردترین نوع عایق پانل به شمار می‌رود. پلی‌اورتان، پلیمری با خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار است که موجب شده است پانل‌هایی با این فوم عایق، کاربرد بیشتری در مقایسه با سایر انواع پانل‌های ساندویچی داشته باشند.

فوم پلی‌یورتان در واقع پلیمری از ترکیب پلی‌یول و ایزوسیانات است که در شرایط خاص و طی فرآیندی در حضور کاتالیزور تهیه می‌شود که در این روش تمامی خلل و فرج‌های آن از بین می‌رود و فومی مقاوم و با استحکام کششی بالا حاصل می‌شود.

پلی اورتان در انواع PUR و PIR دسته‌بندی می‌شود که هر دو ساندویچ‌پانل پلی یورتان هستند و تنها در میزان مقاوت گرمایی و آتش پذیری با یکدیگر تفاوت دارند.

فوم پلی یورتان


مزایای فوم پلی یورتان

 • اولین و مهم‌ترین ویژگی‌ای که در رابطه با فوم پلی‌یورتان قابل ذکر است، مقاومت آن در برابر حریق می‌باشد، از اینرو این دسته از پانل‌ها در برخی از موارد ساندویچ پانل کند سوز نیز نامیده می‌شوند.
 • فوم پلی یورتان وزن پایینی دارد که پنلی با وزن سبک را موجب می‌شود.
 • پلی اورتان در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بالایی دارد.

معایب فوم پلی یورتان 

 • فوم پلی یورتان اگرچه مزایای بسیاری دارد اما در مقایسه با سایر انواع فوم‌ها از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است.
 • فوم پلی یورتان در کنار مقاومت بالایی که در برابر آتش سوزی دارد، گزینه مناسبی برای عایق کاری نیست.
 • از طرفی فوم پلی یورتان وارداتی است و به طبع تحریم‌ها محدودیت‌هایی را در زمینه تولید این نوع از پانل‌های ساندویچی ایجاد می‌کنند. 

فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن یا یونولیت، ماده‌ای سفید رنگ است که آن را می‌توان یکی از فرآورده‌های صنایع پتروشیمی با شکل ظاهری همچون بلورهای ریز معرفی کرد. در رابطه با فرآیند تولید این نوع از فوم‌های ساندویچ پانل قابل ذکر است که این بلورهای ریز طی فرآیندی خاص و در مجاورت فشار و بخار منبسط می‌شوند و در نهایت بلوک‌هایی از پلی استایرن با مقاومت بالا در برابر نفوذ و رشد باکتری حاصل می‌گردد.

فوم پلی استایرن اگرچه مزایای بسیاری دارد اما در برابر آتش سوزی مقاومت چندانی ندارد و ساندویچ پانل پلی استایرن نهایتا 20 دقیقه توان مقاومت در برابر حرارت و حریق را دارد.

فوم پلی استایرن


مزایای فوم پلی استایرن

 • فوم پلی استایرن عایقی سبک و با قیمتی مناسب است که از این جهت، ساندویچ‌پانل پلی استایرن بهترین گزینه برای ساخت سازه‌های عظیم و با متراژ بالا به شمار می‌رود.
 • همچنین فوم پلی استایرن عایق رطوبتی و صوتی مطلوبی شناخته شده است.

معایب فوم پلی استایرن

 • پلی استایرن دانسیته پایینی دارد لذا برای فضاهایی که به عایق کاری گرمایی و سرمایی نیاز دارند؛ کارآمد نیست.
 • پلی استایرن ساختار نسبتا ضعیفی دارد و در مقایسه با پلی یورتان از مقاومت کمتری برخوردار است.

فوم xps

فوم اکس پی اس در واقع پلی استایرن فشرده شده است که تمامی مزایای فوم پلی یورتان را دارد و تمامی گازهای مخرب لایه اوزون و محیط زیست ار آن حذف شده‌اند. لذا فوم XPS را می‌توان جایگزینی برای فوم پلی یورتان معرفی کرد. 

فوم xps

همانطور که گفتیم این دسته از فوم‌های ساندویچ‌پانل عاری از هرگونه گازهای مخرب محیط زیست هستند و محصولی تجزیه پذیر نیز به شمار می‌روند؛ از اینرو گاها فوم سبز نیز شناخته شده‌اند.

مزایای فوم XPS

 • فوم اکس پی اس در برابر جذب آب و رطوبت مقاوم است.
 • از دیگر ویژگی‌های این فوم می‌توان به عایق بودن آن در برابر حرارت و صوت اشاره کرد.
 • عایق اکس پی اس چگالی مناسب و یکنواختی در تمامی سطح ساندویچ‌پنل دارد.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های مهم فوم XPS عدم آزاد کردن گازهای سمی به هنگام آتش سوزی است.

معایب فوم XPS

تنها مشکلی که در رابطه با این فوم می‌توان ذکر کرد در قسمت موج و یا به اصطلاح کله قندی پانل ذوزنقه‌ای است که به علت فشردگی و سخت بودن ساختار این فوم، به هنگام برش مشکل ایجاد می‌کند.

فوم EPS

فوم EPS در واقع پلی استایرن منبسط شده است. برای تولید این فوم، دانه‌های پلی استایرن با بخار آب حرارت داده می‌شوند و به ابعادی بزرگتر از حد معمول می‌رسند. سپس این دانه‌ها را درون قالب ریخته و تحت فشار بخار آب و حرارت منبسط می‌کنند که در جریان این انبساط، دانه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و در نهایت محصولی همگن با نام فوم ای پی اس حاصل می‌شود.

مزایای فوم EPS

فوم ای پی اس نیز همچون فوم XPS و یا پلی استایرن، عایق صوتی مطلوبی است و از همه مهم‌تر سازگار با محیط زیست و دوست دار آن است.

معایب فوم EPS

فوم پلی استایرن به طور کلی به علت ساختار منحصر به فردی که دارد، از نظر ساختاری و فشردگی ضعیف‌تر از فوم پلی اورتان است لذا برای فضاهایی با حرارت بالا، گزینه مناسبی نیست زیرا در دمای 180 درجه شروع به نرم شدن می‌کند. 

پشم سنگ

یکی دیگر از فوم‌های ساندویچ‌پانل که علاوه بر هسته پانل در صنایع مختلفی کاربرد دارد؛ فوم پشم سنگ می‌باشد. فوم پشم سنگ از مواد معدنی تشکیل شده است و با محیط زیست سازگاری بالایی دارد که بدین منظور فوم طبیعی نیز نامیده می‌شود.

مزایای فوم پشم سنگ

 • اولین و مهم‌ترین ویژگی‌ای که در رابطه با پشم سنگ می‌توان ذکر کرد، عایق بودن آن در برابر سرما، گرما و صوت می‌باشد که بدین ترتیب پانل پشم سنگ را ساندویچ‌پانل آکوستیک نیز می‌نامند که در بیمارستان‌ها، سالن‌های کنفرانس و اجتماعات به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساندویچ پانل ضد صوت یا آکوستیک

 • فوم پشم سنگ در برابر آتش سوزی نیز مقاومت بالایی دارد. برای مشاهده میزان مقاومت ساندویچ پنل پشم سنگ به صفحه ویدیو تست حریق ساندویچ‌پانل در وبسایت پانل آنلاین مراجعه نمایید.

معایب فوم پشم سنگ

 • یکی از مهم‌ترین معایب پشم سنگ، عدم مقاومت آن در برابر نفوذ آب و رطوبت می‌باشد.
 • همچنین لازم به ذکر است این فوم در مقابل سایر انواع فوم‌های ساندویچ‌پانل طول عمر کمتری دارد.

پشم شیشه

عایق پشم شیشه یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین انواع عایق در کشور ما به شمار می‌رود که از تغییر فیزیکی بر روی شیشه مذاب حاصل می‌گردد. پشم شیشه الیافی نازک و انعطاف‌پذیر است که مزایای بسیاری را در ساندویچ‌پانل پشم شیشه موجب می‌شود. 

فوم پشم شیشه

مزایای عایق پشم شیشه 

 • اولین و مهم‌ترین ویژگی‌ای که در رابطه با پشم شیشه می‌توان برشمرد؛ عایق بودن آن در برابر حرارت و برودت می‌باشد. لذا این امر کاربرد گسترده پشم شیشه در صنایع بسیاری را موجب شده است.
 • پشم شیشه را از نظر مزایا و ویژگی‌ها می‌توان برابر با پلی یورتان دانست لذا ویژگی‌هایی از قبیل مقاومت در برابر رشد قارچ و باکتری در آن مشاهده می‌شود.
 • عایق پشم شیشه قیمت مناسبی دارد و یکی از پانل‌های مقرون به صرفه به شمار می‌رود.

نتیجه گیری

فوم ساندویچ‌پانل به عنوان جزء اصلی در ساختار آن ایفای نقش می‌کند لذا بدیهی است که ویژگی‌ها و کاربرد پانل ساندویچی تعیین کننده کاربرد، ضخامت، ویژگی‌ها و در نهایت قیمت ساندویچ‌پانل باشد.

انتخاب پانلی مناسب با نیاز شما امری کاملا سلیقه‌ای است که به مواردی همچون نوع کاربرد و بودجه شما بستگی دارد. شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت قیمت ساندویچ‌پانل و مشاوره رایگان جهت خرید ساندویچ‌پنل با کارشناسان پانل آنلاین در واحد مربوطه تماس حاصل فرمایید.

امیدواریم از این مطلب نهایت لذت را برده باشید.

 

تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه