سوله تیرورقی سبز و سفید در فضای سرسبز

سوله چیست؟

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰0

تقریباً همه ما با کلمه سوله آشنا هستیم. اما شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که در کل به چه چیزی سوله گفته می‌شود و سوله چه کاربردی دارد. به طور کلی اگر بخواهیم سوله را تعریف کنیم، سوله (Shed) سازه‌ای است فلزی که سقف آن شیب‌دار بوده و برای شرایط و اهداف مختلفی ساخته می‌شود. همچنین برای طراحی و ساخت آن محاسبات فنی و مهندسی خاصی مورد نیاز است.

درست است که از این سازه به عنوان اسکلت ساختمان نیز استفاده می‌شود اما بیشتر کاربرد آن در زمینه‌های صنعتی و فعالیت‌های دیگری ست.

 

فضای داخلی سوله انبار بزرگ

تصویر 1. فضای داخلی یک سوله

 

اجزای سوله نیز موارد زیر است:

ستون

ستون وال پست (Wall Post)

استرات (Strut)

سینه بند (Flange Stay)

سگراد (Sag Rod)

رفتر (Rafter)

پرلین (Purlin)

مهاربند (Brace)

آبرو

پوشش سقف

فلاشینگ (ورق فلاشینگ)

دیوارهای خارجی

اجزای سوله و وظایف آن‌ها

کاربردهای سوله

سوله‌ها برای ساخت کارگاه و کارخانه، برای برخی کسب و کارها مثل کارگاه‌های خلاقیت و نوآوری، برای باغبانی و محافظت از محصولات کشاورزی، پارکینگ‌ها، انبارها، برخی سالن‌های ورزشی و خیلی از موارد دیگر کاربرد دارند. 

 

سوله سالن ورزشی تنیس زمین آبی

تصویر 2. سوله سالن ورزشی

 

چرا استفاده از سوله‌ها پیشنهاد می‌شود؟

ساخت سوله مزایای مختلفی دارد؛ از جمله: ساخت سوله با ابعاد دلخواه، وزن سبک‌تر نسبت به سازه‌های بتنی، مقاومت و محکم بودن سوله‌ها، سرعت بالای نصب و اجرا، هزینه و مدت زمان کمتر ساخت و نصب سوله‌ها نسبت به سایر سازه‌های فلزی و بتنی.

 

انواع سوله

براساس کاربرد و شرایط مورد نیاز، سوله‌ها انواع مختلفی دارند. خصوصیات آن‌ها هم براساس موارد استفاده تعیین و طراحی می‌شود.

جنس مواد بکار برده شده نیز متفاوت است. اساساً در حالت عادی از ورق‌های آلومینیومی یا گالوانیزه برای ساخت سوله استفاده می‌شود. اما مثلاً زمانی که نیاز باشد سقف و یا دیوار ضد زنگ و عایق حرارتی مطلوبی باشد، از ساندویچ پانل‌ها مثل ساندویچ پانل پلی یورتان باید استفاده شود.

دسته بندی سوله‌ها براساس قرارگیری دهانه عبارتند از: سوله تک دهانه، سوله دو یا چند دهانه با ستون مشترک، سوله دو دهانه، سوله قوسی، سوله چند ضلعی

همچنین این سوله‌ها به سه دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند: سوله‌‌های خرپایی، سوله‌های یو بی ام (UBM)، سوله‌های تیر ورقی.

 

سه نوع سوله تیرورقی خرپایی یو بی ام در فضای آزاد

تصویر 3. انواع سوله

 

 

سوله خرپایی

سوله خرپایی یکی از ساده‌ترین سوله‌ها و دارای وزن سبک‌ و قابلیت جابه‌جایی خوبی است که در نتیجه هزینه حمل و نقل آن پایین‌ می‌باشد. همچنین نصب و راه اندازی آن نیز آسان‌تر است. طراحی سقف سوله‌های خرپایی به صورت قوسی و هشتی بوده و دهانه این سوله‌ها در ابعاد مختلف طراحی و ساخته می‌شود. برای این سوله و سوله تیر ورقی از مصالح مشابهی استفاده می‌شود. اما طراحی و محاسبات فنی این سوله خرپایی دقیق‌تر است.

سوله خرپایی چیست؟

خرپا چیست و انواع آن کدام است؟

 

سوله یو بی ام

سوله‌های یو بی ام معمولاً از جنس ورق گالوانیزه هستند و امروزه کاربرد فراوانی دارند. ساخت و نصب سوله‌های یو بی ام در محل نصب و مقصد اتفاق میفتد، به این صورت که دستگاه‌های تولید این سوله به محل مورد نظر انتقال یافته و بعد از فرم دهی، اجزا به همدیگر دوخته و مونتاژ می‌شوند. برای اینکه سقف این سوله‌ها مقاومت حرارتی مطلوبی داشته باشد، از هسته پلی یورتان در پوشش سقف استفاده می‌شود. چون برای ساخت سوله‌های یو بی ام دستگاه‌ها و تجهیزات باید به محل نصب منتقل شوند، ساخت سوله‌های زیر 1000 متر مربع به این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و توصیه نمی‌شود.

این سوله نسبت به سوله تیرورقی با توجه به روش ساخت آن، در مقابل عواملی مثل باد و زلزله مقاومت بیشتری دارد. هزینه ساخت سوله یو بی ام نسبت به سوله تیرورقی به دلیل حذف مصالح گران‌تر مثل تیرآهن نیز پایین‌تر است. اما در کنار این مزایا سوله یو بی ام دارای معایبی نیز هست؛ از جمله: امکان جابه‌جایی بسیار محدود، در ساخت این سوله نمی‌توان از جرثقیل‌های پایه‌ای در طرفین و جرثقیل‌های سقفی استفاده نمود. هزینه حمل و نقل بالاتر برای ساخت سوله یو بی ام، ابعاد دهانه محدود به دلیل سقف قوسی.

 

سوله تیرورقی

سوله تیرورقی سازه‌ای است که در زمان قدیم بسیار کاربرد داشته اما استفاده از آن در حال حاضر نسبتاً کاهش یافته است. در ساخت این سوله از فولاد و آهن و ورق‌های سیاه استفاده می‌شود و به دلیل وزن بالای فولاد، سوله تیرورقی سنگین می‌باشد و دهانه این سوله باید حداکثر 15 تا 20 باشد. همچنین در پروژه‌های بزرگ به دلیل مصرف بالای فولاد معمولاً این روش اقتصادی نیست. اما مزیت‌هایی نیز دارد؛ مانند: مونتاژ و دمونتاژ آسان به دلیل استفاده از پیچ و مهره، استفاده از جرثقیل‌های سقفی و پایه‌‌ای در ساخت سوله تیرورقی.

 

انتخاب نوع سوله

در بین انواع سوله‌ها که در مورد آن‎‌ها در بالا توضیح داده شد، سوله‌های خرپا وزن کم و مقاومت بالاتری دارند. همچنین هزینه کمتری بابت ساخت و نصب این سوله‌ها پرداخت می‌شود. با توجه به شرایط گفته شده از نظر به صرفه بودن و کیفیت بالاتر، سوله خرپایی بهترین انتخاب نسبت به سوله‌های تیرورقی و یو بی ام است.

 

تصویر شماتیک سوله خرپایی

تصویر 4. سوله خرپایی

 

مشخصات سوله

طول سوله در تأثیر تغییرات دمایی بر استحکام سوله مؤثر است. معمولاً مقدار استاندارد طول سوله 90 متر در نظر گرفته می‌شود. همچنین عرض استاندارد سوله در محدوده 20 تا 30 متر می‌باشد. در مورد ارتفاع نیز باید گفت ارتفاعی که در نظر گرفته می‌شود بر مقدار هزینه ساخت سوله تأثیر بسزایی دارد. استاندارد ارتفاع سوله‌ها از 4 متر تا حداکثر 25 متر در نظر گرفته می‌شود.

برای شیب سقف نیز باید در نظر داشت که شیب سوله بستگی به دهانه سوله دارد. در استاندارد، میزان شیب سقف 10 تا 30 درصد طول دهانه سوله در نظر گرفته می‌شود.

 

رنگ سوله

سوله‌ها در رنگ‌های مختلفی ساخته می‌شوند. در رنگ‌های مورد استفاده برای سوله‌ها پیگمنت زینک فسفات به کار برده شده که خاصیت ضد خوردگی دارد و باعث افزایش مقاومت نسبت به شرایط آب و هوایی می‌شود.

همچنین این رنگ‌ها روی سوله به راحتی از بین نمی‌رود و باعث اطمینان خاطر در استفاده از آن‌ها می‌شود.

رنگ‌ صنعتی و رنگ آمیزی سوله

 

توجه به نکات در طراحی و ساخت سوله‌ها

تعیین ابعاد سوله با توجه به شرایط جوی و در مواجهه با عواملی مثل باد، باران و برف در طراحی مهم است. همچنین در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و به صرفه بودن پروژه نیز در طراحی مؤثر می‌باشد.

برای کیفیت مناسب و استاندارد بودن طرح و ساخت سوله باید به موارد بسیاری از جمله کیفیت جوشکاری، استفاده از اتصالات و پیچ و مهره استاندارد، استفاده از رنگ با دوام و مناسب سوله و رعایت استانداردهای اجرای پروژه توجه کرد.

 

قیمت سوله

قیمت مورد مهمی برای انتخاب سوله و روش اجرا است. مخصوصاً کسانی که برای بار اول به سراغ سوله آمده اند، اطلاعات دقیقی درباره چگونگی در نظر گرفتن قیمت و عوامل مؤثر بر آن ندارند. از جمله مواردی که باید در نظر داشت این است که کیفیت و جنس مواد و مصالح مصرفی در ساخت سوله، ابعاد به خصوص ارتفاع و اندازه دهانه، محل احداث، نوع سوله، استفاده یا عدم استفاده از جرثقیل و سایر فاکتورها بر تعیین و محاسبه قیمت مؤثر بوده و بهتر است با شرکت مورد نظر در مورد آن برای خرید و نصب سوله مشورت شود.

 

چندین سوله آبی رنگ به عنوان انبار

تصویر 5. انبار

 

 شماره تماس: 44030121-021

 

تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه