ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل

ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹0

در دنیای امروز با افزایش هزینه‌های مربوط به انرژی و اهمیت یافتن کنترل میزان هدررفت انرژی، امر عایق سازی و ضریب انتقال حرارت در مصالح ساختمانی مختلف موردتوجه قرار گرفته‌ است. ازاینرو ساندویچ‌پانل‌ها نیز به عنوان نمونه‌ای از مصالح ساختمانی از نظر میزان ضریب انتقال حرارت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ضریب انتقال حرارت به طورکلی به انتقال حرارت بین یک سطح جامد و سیال اطرافش اطلاق می‌شود که در مواد و مصالح گوناگون بسته به میزان ضخامت آن متفاوت می‌باشد. ضریب انتقال حرارت در انواع ساندویچ‌پنل به واسطه نوع فوم بکار رفته در لایه میانی آن از نظر ساختار فوم موردنظر و ضخامت آن متفاوت می‌باشد اما لازم به ذکر است که پایین بودن میزان انتقال حرارت در انواع پانل‌ها یکی از دلایل محبوبیت آن‌ها بشمار می‌رود و خریداران ساندویچ‌پانل به میزان انتقال حرارت آن‌ها به هنگام خرید توجه می‌کنند. لذا در ادامه به بررسی میزان انتقال حرارت ساندویچ‌پانل‌ها و سایر مصالح سنتی می‌پردازیم.

مقایسه انواع فوم ساندویچ پانل و مصالح ساختمانی از نظر میزان ضریب انتقال حرارت

مصالح ساختمانی و عایق‌ها ضریب انتقال حرارت (w/mk)
آجر 0.72
ماسه  0.795
گچ و سیمان  0.72
پلی‌اورتان 0.025
پلی‌استایرن 0.029
پشم‌شیشه 0.039

براساس جدول فوق دریافت می‌شود که ضریب هدایت حرارتی مصالح سنتی آجر، ماسه و سیمان در مقایسه با فوم پلی اورتان، پلی استایرن و پشم شیشه بسیار بالا می‌باشد و بدیهی است که استفاده ساندویچ‌پانل‌های پیش ساخته درجهت کاهش میزان هدررفت انرژی مقرون به‌صرفه تر است. در مقایسه انواع فوم ساندویچ پانل، الیاف پشم شیشه و پشم سنگ کمترین ضریب انتقال حرارت را دارا هستند لذا مقاومت حرارتی بالاتری دارند و از نظر نوع عایق، ساندویچ‌پانل پشم‌شیشه و پشم‌سنگ در رده بهترین عایق حرارتی قرار می‌گیرند. بعد از این  دو نوع پانل، از نظر بهترین نوع عایق حرارتی ساندویچ پانل xps و پلی یورتان در یک سطح قرار دارند و در نهایت پانل پلی استایرن کمترین میزان مقاومت حرارتی را دارد.

ساندویچ پانل پشم سنگ

همانطور که می‌دانید انواع ساندویچ‌پنل علاوه بر عایق حرارتی متناسب با نوع هسته پانل، عایق صوتی و رطوبتی نیز هستند که در ادامه به بررسی ویژگی‌های منحصر بفرد انواع پنل خواهیم پرداخت.

پانل‌های پلی استایرن به علت دانه‌های ریز پلی استایرن در اصطلاح ساندویچ پانل یونولیتی نیز اطلاق می‌شوند و قادر به جلوگیری از نفوذ آب به داخل پانل هستند. همانطور که میدانید از گذشته‌های دور الیاف پشم شیشه و پشم سنگ همواره به عنوان عایق استفاده می‌شدند و ساندویچ پانل پشم سنگ به علت تراکم بیشتری که دارد در مقایسه با ساندویچ‌پنل پشم شیشه عایق صوتی بشمار می‌رود و حتی در برخی موارد ساندویچ‌پانل ضد صوت و یا آکوستیک نام می‌گیرد. همچنین از دیگر ویژگی‌های ساندویچ‌پنل پشم شیشه می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر آتش اشاره کرد که در این راستا می‌توانید ویدیو تست حریق ساندویچ‌پانل را در وبسایت پانل آنلاین مشاهده نمایید.

 

 

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه