مقایسه کانکس ساندویچ پانل با کانکس معمولی

مقایسه کانکس ساندویچ پانل با کانکس معمولی

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹0

کانکس چیست؟

کانکس به اتاقکی پیش ساخته اطلاق می‌شود که بیشترین کاربرد را در پروژه‌های ساختمانی و...، به منظور اقامت موقت دارد. انواع کانکس را می‌توان در شرایط جغرافیایی مختلف استفاده کرد و از مزایای کانکس‌ها می‌توان به سبک بودن و سهولت در جابه‌جایی آن‌ها اشاره کرد. باتوجه به امکانات گسترده‌ای که کانکس‌ها در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند، مورد توجه قرار گرفته‌اند و در انواع مختلفی از قبیل کانکس مسکونی، کانکس اداری، کانکس مدیریتی، کانکس نگهبانی، کانکس فروشگاهی و... تولید و ساخته می‌شوند.

در گذشته کانکس‌ها از ورق‌های گالوانیزه ساخته می‌شدند اما امروزه با تولید ساندویچ‌پانل، شاهد نمونه‌ای دیگر از کانکس‌ها در بازار هستیم که از نظر مشخصات فنی و کیفی بر کانکس‌های ساخته شده از ورق برتری یافته‌اند.

تفاوت کانکس ساندویچ‌پانل و کانکس معمولی

در ابتدا لازم به ذکر است که این دو نوع کانکس از نظر شکل ظاهری تفاوتی با یکدیگر ندارند درحالیکه اولین و اساسی‌ترین تفاوت این دو نوع کانکس را می‌توان در ساختار آن‌ها دانست و به عبارتی لازم به ذکر است که کانکس ساندویچ‌پنلی و کانکس معمولی در نوع عایق و پوشش با یکدیگر تفاوت دارند. بطوریکه عایق بکار رفته در کانکس ساندویچ‌پانلی، از جنس فوم پلی یورتان با مقاومت بالا و اشتعال پذیری پایین و عایق کانکس معمولی از جنس پلی استایرن است.

کانکس

همچنین همانطور که از نام کانکس ساندویچ‌پانل مشخص است برای ساخت آن از پانل‌های ساندویچی با دو رو ورق و یک لایه فوم استفاده می‌شود. درحالیکه برای ساخت کانکس معمولی تنها از یک لایه ورق گالوانیزه و عایق استفاده می‌گردد. بدین ترتیب نیاز به استفاده از دیوار پوش در داخل کانکس ایجاد می‌شود.

کانکس پانلی یا کانکس ورقی؟

بطورکلی کانکس ورقی یا کانکس پانلی هریک مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و خریدار متناسب با بودجه و نیاز خود یکی از این دو را انتخاب می‌کند. بدین ترتیب به منظور آشنایی شما با عمده‌ترین تفاوت‌های این کانکس و سهولت در انتخاب و خرید، به بررسی مزایا و معایب این دو نوع کانکس می‌پردازیم.

همانطور که پیش‌تر گفتیم اصل‍ی‌ترین تفاوت این دو اتاقک پیش ساخته در ساختار و متریال مصرفی جهت ساخت‌ آن‌ها می‌باشد. بنابراین گفتنی است که کانکس ساندویچ‌پنل با فوم پلی اورتان( پلی یورتان) عایق مناسبی است و هرگونه اتلاف انرژی و تبادل حرارت با محیط بیرون را به حداقل می‌رساند و به طبع گزینه مناسب‌تری برای استفاده در شرایط آب و هوایی سرد می‌باشد.

در حالیکه در مقابل آن کانکس ورقی با عایق پلی استایرن است که در واقع نوعی عایق است و عملکرد مطلوبی دارد اما در مقایسه با نمونه اول باید گفت که عایق پلی‌یورتان گزینه مناسب‌تری است.

مورد دیگری که در این زمینه باید مورد بررسی قرار گیرد، قیمت کانکس می‌باشد. همانطور که می‌دانید، کانکس ورقی دارای طرح‌ها متنوعی است که بی شک در قیمت آن تاثیر گذار می‌باشد و گاها ممکن است قیمت نمونه ورقی کانکس از قیمت کانکس پانلی بیشتر شود اما به طورکلی باید گفت که هزینه ساخت و اجرای کانکس ساندویچ‌پنلی بیشتر از کانکس ورقی است.

مورد بعدی که در این زمینه می‌توان مطرح کرد، مسئله ایمنی، مقاومت و وزن کانکس‌ها است که در رابطه با ایمنی کانکس باید گفت که نمونه‌های ورقی با بهره‌گیری از اسکلت‌هایی جهت اجرا، از ایمنی بالاتری برخوردار هستند. در حالیکه در نمونه ساندویچ‌پانلی، اسکلت سازه تنها به صورت کلاف کلی ساخته می‌شوند و تایل‌های پانلی در داخل آن‌ها قرار می‌گیرند.

از ابتدا، کانکس‌ها به دلیل وزن پایین و سهولت در جا به جایی مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ لذا وزن آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. بدین ترتیب باید گفت که کانکس‌های ورقی به واسطه اسکلت فلزی و پروفیل‌هایی که برای ساخت آن‌ها بکار میگیرند، وزن بیشتری دارند که این امر قرار دادن کانکس را بر روی پشت بام  محدود می‌کند. همچنین بدیهی است که کانکس ساندویچ‌پانلی با وزن پایینتر در برابر زلزله و رانش‌های زمین بهترین رفتار را از خود نشان می‌دهد و خراب نمی‌شود و آسیب جدی وارد نمیکند.

سخن پایانی

و در پایان نمی‌توان گفت کدام یک از کانکس‌ها بر دیگری برتری دارد و خریدار باید بسته به نیاز خود و با مقایسه مزایا و معایب آن‌ها کانکس مورد نظر خود را انتخاب کند.

از آنجایی که کانکس‌های ساندویچ‌پانلی دوام و ماندگاری بالایی دارند به راحتی خراب نمی‌شوند و می‌توان آن‌ها به مدت طولانی مورد استفاده قرار داد. بنابراین اگر نیاز به استفاده از کانکس در مدتی کوتاه دارید، می‌توانید از کانکس‌های دست دوم استفاده کنید. 

جهت دریافت قیمت انواع کانکس و قیمت ساندویچ پانل با کارشناسان پانل آنلاین در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه