تفاوت ساندویچ پانل و تری دی پانل چیست؟

تفاوت ساندویچ پانل و تری دی پانل چیست؟

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹0

در دو دهه اخیر با اهمیت مقاوم سازی ساختمان‌ها در برابر عوامل طبیعی، اجرای سازه‌ها به شکل پیش ساخته و استفاده از مصالح نوین مورد توجه قرار گرفته است که در این راستا مصالح نوینی همچون ساندویچ‌پانل و تری‌دی پانل، به عنوان رایج‌ترین مصالح ساختمانی شناخته شده‌اند. این دسته از مصالح ساختمانی با مزایای بسیاری که دارند؛ توانسته‌اند بر مصالح سنتی برتری یابند.

بنابراین بدیهی است که شما نام این دو مصالح ساختمانی جدید را بسیار شنیده باشید اما تفاوت‌های آن‌ها را ندانید. ما در این مقاله قصد داریم نکات مهم هریک را ذکر کنیم و به بررسی تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم.

ساندویچ‌پانل چیست؟

برای معرفی ساندویچ‌پنل‌ها قابل ذکر است که ساختاری لایه‌ای دارند که به واسطه آن می‌توان مقاومت بالایی را برای پانل درنظر گرفت. این دسته از مصالح ساختمانی متناسب با نوع کاربرد در انواع ساندویچ‌پانل دیواری و ساندویچ‌پانل سقفی تولید و عرضه می‌شوند.

3D پانل چیست؟

تری‌دی پانل‌ها نیز یکی از انواع مصالح ساختمانی نوینی هستند که به منظور افزایش مقاومت سازه و تمایل به فناوری پیش ساخته سازی موردتوجه قرار گرفته است. در رابطه با ساختار تری‌دی پنل قابل ذکر است که از سه لایه اصلی شامل یک لایه فوم پلی‌ استایرن کندسوز و دو صفحه مشبک مفتولی در طرفین تشکیل شده است.

 پس از نصب تری‌دی پنل‌ها به منظور افزایش مقاومت آن و ایجاد سطحی صاف و یکپارچه، بر روی دو طرف آن و شبکه مفتولی بتن پاشیده می‌شود. از اینرو پانل‌های سه بعدی نیز به واسطه ساختاری لایه‌ای و مشابه پانل ساندویچی به اشتباه، ساندویچ‌پانل نیز اطلاق می‌شوند اما در اصل از نظر‌نوع ساختار و سایر ویژگی‌هایشان با یکدیگر متفاوت هستند.‌ 

تری دی پنل

تفاوت ساندویچ‌پانل و 3D پانل

این دو مصالح ساختمانی که به تازگی پا به صنعت ساختمان نهاده‌اند؛ تفاوت‌ها اندکی با یکدیگر دارند.

اولین موردی که به عنوان تفاوت میان این دو محصول می‌توان ذکر کرد، تعداد لایه‌های تشکیل دهنده‌ی آن‌ها است. ساندویچ‌پنل‌ها بطورکلی از 5 لایه تشکیل شده‌اند که شامل دو لایه ورق فلزی در طرفین، دو لایه چسب برای چسباندن این ورق‌ها به فوم میانی ‌و لایه عایق در هسته ساندویچ‌پانل می‌باشند. درحالیکه تری‌دی پنل‌ها بطورکلی دارای سه لایه هستند که شامل هسته مرکزی( عایق پلی استایرن) و شبکه مش برای محافظت از لایه میانی می‌شوند.

بدین ترتیب لایه بیرونی ساندویچ‌پانل را ورق‌های فلزی آلوزینک، آلومینیوم و یا گالوانیزه و لایه بیرونی پانل سه بعدی را یک لایه بتن تشکیل می‌دهد.

تری‌دی پنل در ابعاد بازشوها محدودیت‌هایی دارند اما پانل‌های ساندویچی برخلاف آن‌ها قابل تولید در ابعاد مختلف و متناسب با نیاز مشتری هستند.

ساندویچ پانل

از آنجایی که ساندویچ‌پنل‌ها با پیچ به محل موردنظر متصل می‌شوند، در صورت جابجایی و یا تخریب سازه می‌توان آن‌ها را باز کرد و مجددا استفاده کرد اما دیوارهای سه بعدی اینگونه نیستند و قابلیت بازیافت ندارند.

در رابطه با انواع این دو پانل و کاربرد آن‌ها قابل ذکر است که پانل‌های ساندویچی در انواع دیواری و سقفی تولید می‌شوند اما پانل‌های سه بعدی تنها در انواع دیواری موجود هستند و برای پوشش دیوارهای باربر و یا غیر باربر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین لازم به ذکر است که نصب ساندویچ‌پانل ها در مقایسه با تری دی پنل‌ها راحت تر و در 4 مرحله انجام می‌شود اما صفحات سه بعدی پیش ساخته در 8 مرحله نصب و اجرا می‌شوند.

در لایه میانی ساندویچ‌پانل از فوم پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ، پلی اورتان یا XPS، متناسب با نوع کاربرد استفاده می‌شود اما هسته 3D پانل‌ها را تنها فوم پلی استایرن تشکیل می‌دهد.

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه