سازه های قابل اجرا با ساندویچ پانل

سازه های قابل اجرا با ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸0

ساندویچ پانل ها به عنوان محصولاتی نوین در عرصه ساخت و ساز مورد توجه مهندسین و سازندگان قرار گرفته اند؛ ازینرو با گسترش استفاده از مصالح پیش ساخته ساندویچ پانل، سازه های قابل اجرا با ساندویچ پانل روز به روز در حال توسعه می‌باشند. استفاده از محصولات نوین ساندویچ پانل به حدی گسترش یافته است که امروزه این سازه های ساندویچی جایگزین مصالح سنتی شده اند.

کاربرد ساندویچ پانل 

ساندویچ پانل ها به دلیل وزن پایینی که دارند در موارد بسیاری نظیر خانه ها و ویلاهای پیش ساخته، ساخت انواع کانکس، انواع سردخانه، انواع اتاق های حمل بار و ساخت انواع سوله کاربرد دارند.

یکی دیگر از دلایلی که موجب اهمیت و کاربرد پانل های ساندویچی در صنعت ساختمان شده است سهولت در نصب و اجرای ساندویچ پانل ها می‌باشد. به دلیل اهمیت زمان به هنگام اجرای پروژه های ساختمانی، لازم به ذکر است که ساخت انواع سازه های پیش ساخته ساندویچ پانلی به صرف حداکثر دو هفته زمان نیاز دارد.

مزایای استفاده از سازه های پیش ساخته ساندویچ پانلی

سازه های ساخته شده با ساندویچ پانل که در اصطلاح سازه های پیش ساخته نام دارند به علت سبک بودن مصالح ساندویچ پنل قابلیت جابجایی دارند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش دانش بشر، توجه به زیبایی بصری و معماری در ساختمان ها مسئله ای مهم و حائزاهمیت در صنعت ساختمان به شمار می‌رود. تنوع در طرح و رنگ پانل ها موجب شده است که سازه های ساخته شده با پانل های ساندویچی در مقایسه با مصالح سنتی دارای زیبایی ظاهری بیشتری باشند که این امر به عنوان یکی از مزایای سازه های پیش ساخته به شمار می‌رود.

ساختار ویژه و منحصر بفرد ساندویچ پانل ها به گونه ای است که قابلیت بازیافت واستفاده مجدد دارند و در صورت نیاز به تخریب سازه ساخته شده، می‌توان مجددا پانل ها را بدون آسیب دیدگی باز کرد و در جای دیگری استفاده کرد.    

یکی دیگر از مواردی که موجب برتری ساندویچ پانل یا سازه های پیش ساخته در مقایسه با مصالح سنتی شده است؛ ساختار سخت پنل ها می‌باشد که آن ها را در برابر هرگونه ضربه مقاوم ساخته است.

استفاده از فوم عایق در لایه میانی ساندویچ پنل ها آن ها را به سازه هایی عایق در برابر حرارت، رطوبت و صوت تبدیل کرده است که در ساخت سازه های پیش ساخته با ساندویچ پانل نیاز به اجرای لایه عایق به طور جداگانه نیست و همچنین صرفه جوی در مصرف انرژی و همچنین کاهش میزان هدر رفت انرژی را نیز به همراه دارد.

ساختار یکپارچه و مقاوم پانل های ساندویچی در برابر عوامل خارجی و فشارهای ناشی از زلزله موجب افزایش ایمنی این دسته از سازه ها در مقایسه با سایر انواع مصالح ساختمانی شده است.

نمونه ای دیگر از مزایای ساندویچ پانل در صنعت ساختمان، کاهش هزینه های تمام شده ساختمان با این نمونه از پانل ها می‌باشد.

سازه های قابل اجرا با ساندویچ پانل 

سازه های قابل اجرا با ساندویچ پانل را می‌توان به این صورت نام برد:

اتاق حمل بار

اتاق ایزوله

ساخت ویلا و سوله 

ساخت انواع کانکس

هریک از موارد ذکر شده شرایط و روش های نصب ساندویچ پانل متفاوتی را دارند.

اتاق حمل بار:

اتاق حمل بار به جعبه یا باکسی اطلاق می‌شود که بر روی شاسی انواع کامیون ها به منظور جابجایی کالا ها و مواد غذایی در مسیرهای شهری و بین شهری نصب می‌گردد.

ویژگی سبک بودن ، مقاومت واستحکام بالا و همچنین عایق بودن در برابر حرارت و برودت  پانل ها موجب شده است که سازه های پیش ساخته ساندویچ پنل به عنوان بهترین برای ساخت انواع اتاق حمل بار به شمار رود.

اتاق ایزوله:

اتاق ایزوله در اصطلاح اتاق تمیز یا کلین روم (clean room) نیز نام دارد که به محیطی عاری از هرگونه میکروب و آلودگی اطلاق می‌شود. در اتاق تمیز میزان آلایندگی محیط به طور مداوم کنترل می‌شود. سطح صاف و بدون فرم ساندویچ پانل دیواری موجب استفاده از این سازه ها در ساخت دیوارهای کلین روم یا اتاق ایزوله شده است.

ساخت ویلا و انواع سوله:

انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری در ساخت ویلا و سوله کاربرد دارند و لازم به ذکر است که ساخت ویلا و سوله با پانل های ساندویچی طرفداران بسیاری در صنعت ساختمان دارد. از انواع پانل دیواری جهت پارتیشن بندی و دیوارهای سازه های موردنظر استفاده می‌گردد و همچنین پانل هایی با ضخامت 4 تا 6 سانتی متر برای پوشش سقف و دیوار سوله قابل استفاده هستند.

ساخت انواع کانکس:

کانکس ها سازه هایی پیش ساخته هستند که به منظور اسکان موقت در موارد متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از سازه ها از نظر ابعاد و نوع کاربرد در انواع کانکس نگهبانی، اداری، مسکونی، ویلایی، سرویس بهداشتی، فروشگاهی و ... دسته بندی می‌شوند. کانکس ها به عنوان سازه هایی قابل حمل شناخته شده اند؛ ازاینرو وزن آن ها مسئله ای حائز اهمیت است که با توجه به ویژگی های منحصر بفرد کانکس، استفاده از ساندویچ پنل در ساخت انواع کانکس مورد توجه قرار می‌گیرد. 

 

تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه