پیچ‌های نصب ساندویچ پانل

پیچ‌های نصب ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹0

پس از انتخاب و خرید ساندویچ‌پنل، مسئله‌ای که مورد توجه قرار می‌‎گیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است، نصب و اجرای ساندویچ‌پانل می‌باشد و برای دستیابی به ساندویچ‌پانلی با عملکرد مطلوب و دوام و طول عمر بالا، رعایت نکات نصب نیز اهمیت دارد.

نصب ساندویچ‌پانل را می‌توان در زمره کارهایی قرار داد که جهت اجرا نیازمند و توجه و رعایت نکاتی ویژه است. اولین نکته‌ای که برای نصب صحیح ساندویچ‌پنل می‌بایست به آن توجه شود، استفاده از ابزارآلات، پیچ، چسب، متعلقات و تیم متخصص در این زمینه می‌باشد که عدم رعایت آن خساراتی را نیز به همراه دارد.

در ادامه به معرفی و بررسی پیچ‌های لازم جهت نصب ساندویچ‌پانل خواهیم پرداخت.

انواع پیچ جهت نصب ساندویچ پانل 

پیچ را می‌توان به عنوان یکی از ابزار موردنیاز و یکی از فاکتورهای اصلی جهت اجرای ساندویچ‌پنل دانست که متناسب با نوع سازه، انواع مختلفی دارد.

پیچ به طور کلی به قطعاتی فولادی جهت اتصال دو قطعه اطلاق می‌شود که در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود. اما مهم‌ترین و پرکاربردترین نوع این قطعات فولادی که در اجرای پانل‌ها بکار می‌روند، عبارتند از:

  • پیچ سرمته گالوانیزه واشردار
  • پیچ آلن سر عدسی

 

پیچ سرمته گالوانیزه واشردار

یکی از انواع پیچ‌هایی که در نصب ساندویچ‌پانل کاربرد گسترده‌ای دارد و در مقایسه با سایر انواع پیچ‌ها، بهترین عملکرد را دارد، پیچ سرمته گالوانیزه واشردار می‌باشد. 

  این دسته از پیچ‌ها از جنس فلز با پوشش گالوانیزه هستند و شکل ظاهری پیچ سرمته گالوانیزه واشردار به این صورت است که قسمت بالایی آن به صورت 6 ضلعی است و در زیر 6 ضلعی، واشری قرار دارد که فضای بین پیچ و سطح موردنظر را بعد از سفت شدن پر می‌کند. سپس در قسمت میانی پیچ سرمته گالوانیزه، رزوه‌های پیچ قرار گرفته است و انتهای پیچ به شکل مته می‌باشد که سطح ساندویچ‌پانل و پروفیل زیرسازی را سوراخ می‌کند. از اینرو این دسته از پیچ‌ها را پیچ سرمته‌ای می‌نامند.

این دسته از پیچ‌ها را می‌توان به عنوان پرکاربردترین نوع پیچ معرفی کرد و گفتنی است که برحسب طولی که دارند در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

  • پیچ سرمته دو اینچی
  • پیچ سرمته سه اینچی
  • پیچ سرمته چهار اینچی
  • پیچ سرمته پنج اینچی
  • پیچ سرمته شش اینچی

پیچ سرمته واشردار گالوانیزه

 

برای باز و بسته کردن پیچ سرمته واشردار از آچار بکس نمره 10 استفاده می‌شود که آچاری استوانه‌ای شکل به صورت 4 گوش، 6، 8 و 12 گوش می‌باشد.

واشرهایی که در این دسته از پیچ‌ها و در زیر سری شش ضلعی تعبیه شده است، موجب آب بندی سازه نیز میگردد و همانطور که می‌دانید، آب بندی ساندویچ‌پنل از جمله مواردی است که توجه به آن الزامی است و نمی‌توان از آن صرفنظر کرد.

پیچ آلن سر عدسی

یکی دیگر از انواع پیچ‌هایی که در نصب ساندویچ‌پنل بکار می‌رود، پیچ آلن سر عدسی است که علاوه بر صنعت ساختمان در صنایع بسیاری کاربرد دارد. این نوع از پیچ‌ها نیز همچون پیچ سرمته‌ای واشردار گالوانیزه، دارای سری شش گوش است که برای باز و بسته کردن آن از آچار آلن استفاده می‌شود. آچار آلن با شکل ظاهری L شکل، دارای مقطعی شش ضلعی است که بهترین ابزار برای باز و بسته کردن پیچ‌های آلن می‌باشد و با سری توپی شکلی که دارد؛ استفاده از آن را در محورهایی به غیر از محور پیچ میسر می‌سازد. 

از جمله مزایای این پیچ‌ها می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها اشاره کرد. همچنین لازم به ذکر است که پیچ‌ آلن در مقایسه با سایر پیچ‌ها به تعداد کمتری مورد نیاز است که این امر به معنی تعداد حفره کمتر و نقاط تنش کمتر است، بنابراین استحکام سازه نیز افزایش می‌یابد.

پیچ آلن سر عدسی

برای آشنایی بیشتر با نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری می‌توانید به صفحه مربوطه در وبسایت مراجعه نمایید.

تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه