زیرسازی ساندویچ‌پانل و اهمیت آن

زیرسازی ساندویچ‌پانل و اهمیت آن

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹0

چندسالی است ساندویچ‌پانل‌ها به عنوان مصالحی نوین در صنعت ساختمان و روش ساخت به صورت پیش ساخته، موردتوجه قرار گرفته‌اند و مزایای بسیار آن‌ها در مقایسه با سایر مصالح قابل چشم پوشی نیست. اما لازم به ذکر است که تمامی مزایای این دسته از مصالح، زمانی حاصل می‌شود که نصب آن‌ها به بهترین شکل ممکن و توسط نصاب معتبر صورت گیرد. در آن صورت می‌توان انتظار عملکردی مطلوب را از ساندویچ‌پنل‌ها داشت.

عوامل متعددی در نصب صحیح پانل‌ها تاثیرگذار هستند و می‌بایست مورد توجه قرار گیرند. لذا زیرسازی ساندویچ‌پانل را می‌توان یکی از این عوامل دانست که از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که نحوه اجرا و نصب ساندویچ‌پانل در خصوص پانل‌های سقفی و دیواری متفاوت است، در خصوص زیرسازی آن‌ها نیز صدق می‌کند. 

نصاب ساندویچ‌پانل

بدین ترتیب برای شما سوال پیش می‌آید که پیش از نصب ساندویچ‌پانل چه عملیاتی می‌بایست صورت گیرد؟ گفتنی است که اولین و مهم‌ترین مورد در اجرای ساندویچ‌پانل، استفاده از نیروی متخصص جهت نصب آن‌ها یا به عبارتی نصاب معتبر می‌باشد. پس از آن زیرسازی ساندویچ‌پانل می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

 

جهت آشنایی با نحوه زیرسازی ساندویچ‌پنل با ما همراه باشید.

در شاسی کشی و یا زیرسازی ساندویچ پانل از قوطی و یا پروفیل‌هایی اعم از پروفیل F ،H ،U ،Z استفاده می‌گردد که بسته به نوع پانل و ارتفاع سازه متفاوت است. به عنوان مثال پروفیل Z و یا قوطی‌هایی با  قطر 20*20 و یا 40*40، اغلب برای سقف سازه‌هایی همچون سوله‌هایی با دهانه‌های بزرگ، سالن‌های ورزشی، انبار و یا پارکینگ کاربرد دارند.  

در خصوص کاربرد پروفیل U گالوانیزه و یا قوطی‌هایی با قطر 30*30 و یا 40*40 لازم به ذکر است که در خلاف جهت نصب پانل‌ها به اسکلت ساختمان متصل می‌شوند و سپس در محل تلاقی ساندویچ‌پنل و پروفیل از پیچ سرمته دار شیروانی( گالوانیزه) استفاده می‌گردد.

 

زیرسازی ساندویچ‌پانل سقفی

نحوه زیرسازی پانل سقفی به نوع پوشش سقف و فاصله بین تکیه‌گاه‌ها بستگی دارد. در این فرآیند ابتدا ساختاری آهن کشی شده بر روی سقف اجرا می‌شود و پانل‌ها بر روی آن قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که به ازای هر مترمربع از ساندویچ‌پانل می‌بایست از یک پیچ سرمته گالوانیزه استفاده شود. پس از اجرای ‌پانل‌ها، آب‌بندی و درزبندی ساندویچ‌پنلها به منظور افزایش کارایی و طول عمر سازه می‌بایست انجام شود. جهت اطلاع از نحوه آب بندی و درزبندی ساندویچ‌پانل، به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید. 

زیرسازی ساندویچ‌پانل دیواری

زیرسازی ساندویچ‌پنل دیواری در مقایسه با انواع سقفی اهمیت بیشتری دارد. بدین صورت که با استفاده از پروفیل‌هایی 90*90 و یا 80*80، اطراف سازه را آهن کشی می‌کنند؛ سپس ساندویچ‌پانل‌ دیواری را به صورت افقی دور تا دور سازه قرار می‌دهند و با پیچ به هم پرچ می‌کنند. 

نحوه نصب ساندویچ‌پانل دیواری بسته به نوع پانل اعم از پنل دیواری پیچ مخفی و یا نر و مادگی متفاوت است که در صفحه نصب ساندویچ‌پانل به طور کامل به آن اشاره شده است. 

اتصال پانل‌های دیواری به یکدیگر و پایه و ستون توسط پیچ و مهره و همچنین اتصال به اسکلت توسط نبشی و ناودانی انجام می‌شود. در اینجا شاسی‌ها همچون قاب عمل می‌کنند، بطوریکه پانل‌ها درون آن‌ها جای‌گذاری می‌شوند و توسط لبه‌های نر و مادگی در یکدیگر فرو می‌روند. این مراحل را می‌توانید در ویدیو نصب ساندویچ‌پانل دیواری مشاهده نمایید.

انواع پروفیل جهت نصب و زیرسازی ساندویچ‌پانل 

در نصب و اجرای پانل ساندویچی از پروفیل‌های آلومینیومی در ابتدا، انتها و کنج‌ها استفاده می‌گردد. انواع پروفیل‌ها عبارتند از:

پروفیل F

پروفیل‌هایی با مقاطع F شکل جهت زیرسازی ساندویچ‌پانل دیواری استفاده می‌شوند، بطوریکه پانل‌ها را بر روی قسمت تعبیه شده قرار می‌دهند و آن را با ضربه زدن در بین دو لبه پروفیل جای می‌دهند. 

پروفیل V

این دسته از پروفیل‌ها با مقاطعی V شکل بر روی زیرسازی ساندویچ‌پنل نصب می‌شوند و پانل‌های ساندویچی دیواری را در قسمت کنج به هم متصل می‌کنند.

پروفیل H 

پروفیل H با سطح مقطعی مشابه حرف H انگلیسی بر روی شاسی کشی نصب می‌گردد و پانل‌های افقی را به پانل‌های عمودی متصل می‌کند و همچنین در اتصال دو پانل طولی نیز بکار می‌رود.

 

انواع پروفیل در نصب ساندویچ‌پانل

 

دقت نمایید پیش از انجام عملیات زیرسازی و نصب ساندویچ‌پانل، توجه به ابعاد پانل، فاصله بین ستون‌ها، وزش باد و... الزامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه نصب ساندویچ‌پانل و مشاهده ویدیو نصب ساندویچ‌پانل به صفحه مربوطه در وبسایت مراجعه نمایید.

 

تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه