مشکلات رایج در سردخانه‌ها و راه حل‌هایی برای رفع آن‌ها

مشکلات رایج در سردخانه‌ها و راه حل‌هایی برای رفع آن‌ها

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹0

در گذشته نگهداری از مواد غذایی و کالاهایی که به دمای پایین نیاز داشتند، معضلی بود و عدم وجود تکنولوژی برای ساخت سردخانه‌هایی مجهز، همواره مشکلاتی همچون خرابی و فاسد شدن مواد غذایی و ضررهای اقتصادی را به همراه داشت. اما با تولید ساندویچ پانل‌های پیش ساخته در انواع پانل سردخانه‌ای تحول عظیمی در صنعت سرمایش ایجاد شد.

بطوریکه امروزه به لطف وجود ساندویچ پانل‌های آماده شاهد ساخت سردخانه‌های صنعتی با متراژ بالا و تجهیزات گسترده در جهان هستیم. سردخانه‌های ساندویچ پانلی در انواع متحرک و ثابت طراحی و ساخته می‌شوند و جهت نگهداری از مواد فسادپذیر اعم از مواد غذایی، محصولات کشاورزی و پروتئینی، دارویی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما لازم به ذکر است که سردخانه‌ها علاوه بر اینکه مزایای بسیاری دارند، در گاهی مواقع با مشکلاتی همراه هستند و عدم رعایت برخی نکات و وجود یک نقص فنی کوچک در سردخانه، خسارات جبران ناپذیری را به همراه دارد. برای آشنایی با مشکلات رایج در سردخانه‌ها و راه حل‌هایی برای آن‌ها این مقاله را مطالعه فرمایید.

یخ زدن جداره‌ها و ایجاد برفک در دیواره‌ها

مشکلات رایج در سردخانه ها فرآیندی مشابه یخ زدن یخچال‌های خانگی ممکن است در سردخانه‌های ساندویچ پانلی و سایر سردخانه‌ها نیز مشاهده شود و در رابطه با علت آن قابل ذکر است که هوای گرمی که از محیط وارد سردخانه می‌شود دارای رطوبت است و هوای سرد داخل سردخانه ظرفیت محیط را برای نگهدری از رطوبت کاهش می‌دهد. بدین ترتیب این رطوبت به صورت قطرات مایع بر روی جداره‌ها می‌نشیند و سرمای محیط موجب کاهش دمای آن‌ها و یخ زدگی می‌شود.

در رابطه با علت این اتفاق گفتنی است که در صورت عایق بندی نامناسب سردخانه رخ می‌دهد. بنابراین عایق بندی صحیح دیواره‌ها، کف و سقف سردخانه و استفاده از مصالحی با قابلیت عایق بودن همچون ساندویچ پنل، تبادل جریان هوا بین محیط خارج و داخل سردخانه را کنترل می‌کند.

پوسیدگی جداره‌ها

یکی دیگر از مشکلات رایجی که در انواع سردخانه‌های زیر صفر و بالای صفر رخ می‌دهد، پوسیدگی جداره‌ها است. پوسیدگی جداره‌ها و عدم مقاومت جداره‌های چوبی در برابر نفوذ رطوبت ب علت تجهیز نشدن سردخانه به بخار شکن و یا نصب نامناسب آن می‌باشد و علاوه بر پوسیدگی جداره‌ها منجر به چکه کردن سقف نیز می‌شود. بنابراین ساندویچ‌پانل سردخانه‌ای بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای ساخت انواع سردخانه به شمار می‌رود.

رشد کپک روی جداره‌ها

یکی دیگر از مشکلاتی که به علت عایق بودن نامناسب فضای سردخانه و نفوذ رطوبت به داخل فضا رخ می‌دهد، رشد کپک بر روی جداره‌ها است. لذا توصیه می‌گردد برای ساخت سردخانه از متریالی با کیفیت و با قابلیت عایق بودن بالا استفاده شود و همواره برنامه‌ای مرتب جهت نظافت و شست و شوی سردخانه در نظر بگیرید.

بوی نامطبوع در سردخانه 

ساندویچ پانل سردخانه‌ای

اگر گاز اتیلن و دی اکسید کربنی که از مواد غذایی در حال فساد ساطع می‌شود، افزایش یابد؛ بوی نامطبوعی در فضای سردخانه استشمام می‌گردد. بنابراین سردخانه‌ها می‌بایست به فن‌هایی قوی جهت تهویه تجهیز شوند.

 سخن پایانی

در پایان لازم به ذکر است که با تولید مصالحی همچون ساندویچ پانل که دارای مزایای بسیاری هستند، ساخت سردخانه‌های ساندویچ پانلی مقرون به صرفه‌تر از هرگونه متریال دیگری است. علت محبوبیت پانل‌های سردخانه‌ای را می‌توان به ساختار آن‌ها و استفاده از فوم پلی یورتان به عنوان متداول‌ترین نوع عایق در لایه میانی دانست. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پانل سردخانه‌ای و دریافت قیمت ساندویچ پنل سردخانه‌ای به صفحه مربوطه در وبسایت پانل آنلاین مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه