ساندویچ پانل و سازه‌های پیش ساخته

ساندویچ پانل و سازه‌های پیش ساخته

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰0

به دنبال افزایش جمعیت و نیاز به ساختمان سازی انبوه، بشر متوجه شد که روش های ساخت و ساز سنتی زمان بر و تا حدودی دشوار است. ازاینرو به روش ساخت و ساز پیش ساخته روی آورد. این روش اگرچه علی رغم اینکه در ابتدا طرفدار چندانی نداشت؛ اما به مرور زمان و با شناخت مزیت‌های آن، روش پیش ساخته سازی رواج یافت. باید گفت که این روش ضمن تامین منافع خریداران و مصرف‌کنندگان به سود سازندگان نیز هست. 

روش پیش ساخته سازی

پیش ساخته سازی به روشی از ساخت اطلاق می‌شود که اجزای مختلف ساختمان در کارخانه تولید و به محل موردنظر منتقل و مونتاژ می‌شوند. لازم به ذکر است در این روش، پیچ و مهره‌ها جایگزین ملات‌ها و سایر روش‌های ترکیب مصالح شده اند. این یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های روش پیش ساخته سازی و روش‌های سنتی است.

لازم است بدانید که روش پیش‌ساخته سازی در مکان‌هایی که امکان انجام عملیات گسترده ساختمانی وجود ندارد و حمل و جا به جایی مصالح دشوار است، بیشترین کاربرد را دارد. برای اشنایی بیشتر با روش‌های ساختمان سازی مدرن به صفحه مورد نظر در وبسایت پانل انلاین مراجعه نمایید.

اما ساخت سازه‌های پیش ساخته همچون هر روش ساخت دیگری، روش‌ها و مصالح مخصوص به خود را دارد که بهترین و کارآمدترین گزینه هستند. در روش پیش ساخته سازی "ساندویچ پانل‌" یکی از مصالح پرکاربرد در این عرصه است که در رابطه با ساندویچ‌پانل‌ها باید گفت که علاوه بر اینکه تمامی فاکتورهای مورد نیاز برای روش پیش ساخته سازی را دارند؛ مزایای بسیاری را نیز شامل می‌شوند.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل یا ساندویچ پنل نسل جدیدی از مصالح ساختمانی است که خود نیز به صورت پیش ساخته و بسیار هوشمندانه تولید می‌شود و در سازه‌های پیش ساخته نیز کاربرد دارد. ساندویچ پانل‌ها عموما از سه لایه اصلی تشکیل می‌شوند که لایه‌های اول و لایه سوم، کاملا مشابه یکدیگر و از نوع ورق فلزی هستند. اما لایه دوم ساندویچ‌پنل که در واقع هسته آن به شمار می‌رود و به عنوان عایق عمل می‌کند، فومی از جنس مواد پلیمری است.

پانل‌ها در انواع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ‌پانل سقفی تولید می‌شوند و در ساخت سقف و دیوار پیش ساخته کارآمد هستند.

ساندویچ پانل چیست؟

دلایل استفاده از ساندویچ پانل در سازه‌های پیش ساخته

عدم نیاز به ترکیبات جانبی

اولین و مهمترین نکته‌ای که در رابطه با پانل‌های ساندویچی قابل ذکر است کاهش زمان اجرای پروژه می‌باشد. استفاده از مصالح سنتی، نیازمند تهیه ملات و ترکیبات جانبی است که این امر علاوه بر دشواری‌هایی که دارد زمان بر بوده و زمان اجرای پروژه را نیز افزایش می‌دهد.

سازگاری با محیط زیست

همانطور که گفتیم این دسته از مصالح ساختمانی در کارخانه تولید می‌شوند و به جهت دقت بالاتر برای ساخت در کارخانه، حجم ضایعات ساختمانی کاهش می‌یابد.

مورد بعدی که در این زمینه قابل ذکر است، بهینه سازی مصرف انرژی و به عبارتی عایق بودن ساندویچ‌پانل‌ها می‌باشد.

کاهش هزینه‌ها

در رابطه با کاهش هزینه‌های ساخت و ساز پیش ساخته با ساندویچ‌پنل چندین مورد را می‌توان ذکر کرد. 

  • اولین و مهم‌ترین مورد، قیمت مناسب و مقرون به صرفه پانل در مقایسه با مصالح سنتی است. چرا که تولیدکنندگان با خرید مواد اولیه با تناژ بالا جهت تولید ساندویچ‌پانل، می‌توانند تخفیف خوبی را از فروشنده بگیرند، لذا پانل‌ها را با قیمتی مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.
  • همانطور که می‌دانید پانل‌های ساندویچی در کوتاهترین زمان ممکن، نصب و اجرا می‌شوند که این کاهش زمان اجرا، موجب می‌شود، هزینه کمتری را بابت تامین نیروی انسانی پرداخت کنید.
  • همچنین گفتنی است که این دسته از مصالح نوین را می‌توان باز کرد و مجددا در مکان دیگری استفاده کرد و یا اینکه گاها می‌توان در پروژه‌هایی که مسئله زیبایی شناسی آن حائز اهمیت نیست از ساندویچ پانل دست دوم استفاده کرد.

کیفیت و ماندگاری بالا 

مصالح ساختمانی پیش ساخته توسط ماشین آلات و با دقت بالا تولید می‌شوند. دخالت انسانی در آن‌ها در حداقل‌ترین حالت ممکن است و مهارت فنی کارکنان در آن دخیل نیست و پس از تولید مورد آزمایش و کنترل کیفی قرار می‌گیرند. بنابراین از جانب کیفیت آن آسوده خاطر باشید.

سازه‌های پیش ساخته را در چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

تا چندین سال پیش سازه‌های پیش ساخته اغلب در زمینه سازه‌های صنعتی و دولتی کاربرد داشتند اما مزایای بسیار آن‌ها موجب شد که فرآیند پیش ساخته سازی در زمینه‌های دیگر و در بخش خصوصی، همچون موارد زیر رواج پیدا کند: 

سازه پیش ساخته

  • ویلای پیش ساخته 
  • کانکس
  • مدارس
  • نمایشگاه‌ها
  • ساختمان های موقت برای ادارات و...
  • کمپ‌های اضطراری برای زلزله زدگان و ...

 

خرید ساندویچ پنل از پانل آنلاین

مجموعهپانل آنلاین یکی از بزرگترین و معتبرترین تولیدکنندگان ساندویچ پانل است. شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت مشاوره در خرید ساندویچ پانل و دریافت قیمت ساندویچ پانل، از طریق شماره‌های تماس موجود در سایت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه