فوم پلی یورتان

فوم پلی یورتان

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰0

با تغییر الگوی ساختمان سازی، بهینه سازی انرژی به عنوان امری مهم و جزئی جدا نشدنی از زندگی بشر شناخته شده است. از اینرو در ساختمان سازی و فارغ از کاربری آن، لازم است که تهمیدات لازم برای بهینه سازی و کاهش انرژی صورت گیرد. راه‌های زیادی برای عایق سازی ساختمان‌ها وجود دارد که آسان‌ترین آن‌ها استفاده از انواع عایق و یا مصالح ساختمانی عایق است.

یکی از عایق‌هایی که به طور گسترده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، فوم پلی یورتان است که در ادامه به معرفی کامل آن خواهیم پرداخت.

فوم پلی یورتان چیست؟

فوم پلی یورتان مشتقاتی از نفت و مواد پلیمری است که بر اثر واکنش ایزوسیانات و پلی ال‌ها  به صورت فوم حاصل می‌شود. پلی اورتان ویژگی‌ها و مزایای بسیاری دارد اما توانایی ظهور در ماهیت مایع و جامد داشتن، از ویژگی‌های بارز آن به شمار می‌رود. 

همانطور که می‌دانید فوم پلی اورتان یکی از انواع فوم ساندویچ پانل نیز هست که به پانل خاصیت عایق بودن می‌بخشد و از متداول‌ترین نوع فو‌م‌های ساندویچ پانل است.

تاریخچه پلی یورتان 

فوم پلی یورتان، حدود نیم قرن پیش توسط یک دانشمند آلمانی کشف و تولید شد. در ابتدا از این فوم برای پوشش هواپیما استفاده می‌شد اما با گذشت زمان به عنوان نوعی عایق و فوم ساندویچ پنل شناخته شد.

انواع فوم پلی یورتان


انواع فوم پلی یورتان 

پلی یورتان را می‌توان سه دسته فوم نرم، نیمه نرم و سخت دسته بندی کرد. 

 • فوم نرم پلی یورتان

اولین نوع فوم پلی یورتان ساختاری با سلول‌های باز، انعطاف پذیری و استحکام کششی بالایی دارد و به راحتی جریان هوا را از میان سلول‌های خود عبور می‌دهد. پس این نوع فوم پلی یورتان به علت ضریب هدایت حرارتی پایینی که دارد، عایق مناسبی برای حرارت نیست.

 • فوم پلی یورتان نیمه نرم

این دسته از فوم‌های پلی یورتان در بازه میانی پلی یورتان سخت و نرم قرار می‌گیرند و برخی از خواص پلی یورتان نرم و برخی از خواص پلی یورتان سخت را دارا هستند. از جمله کاربرد این دسته از فوم‌ها اغلب به عنوان ضربه گیر سپر خودرو، صنایع ریلی، دریایی، تزیینات داخلی خودرو همچون دستگیره درب، زیر آرنجی و... کاربرد دارند. 

فوم پلی یورتان نرم

 • فوم پلی یورتان سخت 

فوم پلی یورتان سخت برخلاف نوع نرم آن از ساختار سلولی بسته با ضریب انتقال حرارت پایین برخوردار است که بهترین نوع عایق حرارتی به شمار می‌رود. پلی یورتان سخت در واقع عایق ساندویچ پانل است که بسته به نوع پانل و اختلاف دمای محیط، ضخامت و دانسیته آن تعیین می‌شود. 

کاربرد فوم پلی یورتان 

 • همانطور که گفتیم فوم پلی یورتان در شکل‌های گوناگونی موجود است، پس در موارد گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اصلی‌ترین کاربرد پلی اورتان را می‌توان در هسته ساندویچ پانل پلی یورتان دانست.
 • کاربرد فوم سخت پلی یورتان در فضاهایی که عایق بندی آن حائز اهمیت است؛ بکار می‌رود.  به عنوان مثال در این راستا می‌توان به انواع کانکس، اتاق تمیز و اتاق حمل بار اشاره کرد.
 • همانطور که گفتیم داشبورد و ضربه‌گیر خودرو و تزییناتی در خودرو همچون دستگیره در و ... با فوم پلی یورتان نرم، ساخته می‌شوند.

مزایای فوم پلی یورتان 

 • اولین و مهم‌ترین موردی که در رابطه با پلی اورتان می‌توان ذکر کرد، ضریب انتقال حرارت پایین آن می‌باشد که آن را به عایقی ایده آل تبدیل کرده است.
 • فوم پلی یورتان در دامنه وسیعی از دما مقاومت دارد و در آتش سوزی شعله را گسترش نمیدهد. پانل‌های پلی یورتان در واقع با نام ساندویچ پانل ضد حریق و ساندویچ پانل کندسوز نیز شناخته می‌شوند.
 • پلی یورتان سخت با ساختار فشرده‌ای که دارد از نفوذ میکروب، قارچ و باکتری جلوگیری می‌کند.
 • فوم پلی یورتان را می‌توان به صورت پاششی استفاده کرد که برای پر کردن درزها و شکاف‌های ساختمان و مکان‌های غیرقابل دسترس بهترین گزینه است.

مزایای فوم پلی یورتان

 • پلی یورتان دچار خوردگی و ساییدگی نمی‌شود.
 • پلی یورتان سخت از نفوذ آب و رطوبت نیز جلوگیری می‌کند؛ پس به نوعی عایق رطوبتی نیز محسوب می‌شود.
 • ساختار فشرده فوم پلی یورتان تا حدودی می‌تواند عایق صوتی نیز باشد.
 • فوم پلی یورتان چسبندگی بالایی دارد و به راحتی به ورق ساندویچ پانل می‌چسبد.

ساندویچ پانل پلی یورتان 

ساندویچ پنل پلی یورتان متداول‌ترین و پرکاربردترین نوع پانل‌های ساندویچی و از جمله مصالح ساختمانی عایق است که در پوشش سقف و دیوار سازه‌های پیش ساخته به کار می‌رود. 

ساندویچ پانل پلی یورتان از دو لایه ورق فلزی در قسمت بیرونی تشکیل می‌شود و قسمت میانی آن توسط دستگاه‌های بروز و پیشرفته از فوم پلی یورتان پر می‌شود که از این جهت اینگونه نامگذاری شده است.

ساندویچ پانل دیواری پلی یورتان

همچنین در رابطه با انواع پانل‌های پلی یورتان لازم است بدانید که در انواع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تولید و عرضه می‌شوند. 

معایب فوم پلی یورتان 

 • جدا کردن فوم پلی یورتان به سختی انجام می‌شود و بعد از جدا کردن، آثار آن نیز بر روی سطح باقی می‌ماند پس برای فضاهایی که نیاز به تعمیر و بازسازی دارند؛ گزینه مناسبی نیست.
 • گازی که فوم پلی اورتان از خود آزاد می‌کند، برای انسان خطرناک است پس به هنگام کار باید از پوشش ایمنی استفاده کنید.
 • فوم پلی یورتان در دسته مواد تجدیدناپذیر قرار می‌گیرد و چرخه بازیافت و بازگشت آن به طبیعت طولانی است.  

قیمت فوم پلی یورتان 

قیمت فوم پلی یورتان نیز مانند هر جنس و یا کالای دیگری به طبع براساس یک سری عوامل تاثیرگذار تعیین می‌گردد. عواملی همچون نوع فوم، کیفیت، برند تولیدکننده و دانسیته در تعیین قیمت فوم پلی یورتان تاثیرگذار هستند. 

برای اطلاع از قیمت فوم پلی یورتان و یا انواع ساندویچ پانل به صفحه مربوطه در وبسایت پانل آنلاین مراجعه نمایید و یا از طریق شماره‌های تماس موجود در سایت با کارشناسان ما در واحد مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه