ساندویچ‌پانل‌، پوششی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی

ساندویچ‌پانل‌، پوششی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰0

ورود رطوبت و آب به داخل ساختمان همواره یکی از بزرگترین و اصلی‌ترین معضل‌های مردم بوده است. نفوذ آب به داخل سازه و تخریب اجزای ساختمان هزینه‌های هنگفتی را به دنبال دارد. از اینرو سازندگان همواره به دنبال مصالحی مقاوم در برابر رطوبت و شرایط خورنده محیطی هستند تا از ضررها و خسارات احتمالی جلوگیری کنند.

چوب می‌پوسد، فلزات دچار زنگ زدگی می‌شوند و تاکنون بشر نتوانسته مصالحی را تولید کند که به طور صد در صد در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاوم باشد. اما در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی، بشر موفق به تولید مصالحی ساختمانی از نوع پیش ساخته شده است که نه تنها در برابر رطوبت و شرایط خورنده محیط مقاومت بالایی دارد؛ بلکه در برابر عواملی همچون حریق نیز مقاوم است و در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی دیرتر آسیب می‌بیند.

این مصالح نوین و پیش ساخته با چنین ویژگی‌هایی، ساندویچ‌پانل و یا ساندویچ‌پنل نامیده شده‌اند که با چنین مقاومت بالایی توانسته‌اند انقلابی را در صنعت ساختمان ایجاد کنند.  ساندویچ‌پانل‌ها برخلاف دیوارهای بتنی و سایر مصالح سنتی در برابر رطوبت هوا و شرایط خورنده محیط کمتر دچار آسیب می‌شوند و به نسبت مدت زمان بیشتری را دوام دارند. 

ساندویچ پانل

شاید برای شما سوال باشد که ساندویچ‌پانل‌ها در لایه بیرونی خود دارای ورق‌های فلزی هستند و فلزات به طور معمول در محیط مرطوب دچار زنگ زدگی می‌شوند. اما لازم است بدانید که این ورق‌ها را دسته‌ای از فلزات تشکیل می‌دهند که به طورکلی در برابر رطوبت مقاوم اند و یا اینکه با پوششی مقاوم شده‌اند. به عنوان مثال:

یکی از آن‌ها ورق آلومینیومی است که همواره به عنوان پوششی مقاوم در برابر رطوبت و سایر عوامل محیطی شناخته شده است. 

ورق گالوانیزه و آلوزینک نیز از دیگر ورق‌هایی هستند که به عنوان پوشش خارجی انواع پانل بکار می‌روند و به وسیله پوششی مقاوم شده‌اند.

هسته ساندویچ‌پانل‌ها نیز در افزایش دوام آن‌ها در برابر رطوبت بی تاثیر نیستند و به عنوان مثال عایق پلی یورتان علاوه بر اینکه عایق حرارتی و صوتی است از نفوذ رطوبت به داخل فضا نیز جلوگیری می‌کند و عایق رطوبتی است.

در رابطه با ساندویچ پانل‌ها نیز نمی‌توان گفت که به طور کامل در برابر عوانل محیطی مقاوم هستند اما مقاومت طولانی مدت آن‌ها و یا امکان تعویض قسمت آسیب دیده نیز مزیت محسوب می‌شود و برخلاف سایر مصالح ساختمانی، هزینه تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل را به حداقل می‌رساند.

همچنین از دیگر مزایای مقاومت ساندویچ‌پنل‌ها در برابر رطوبت می‌توان به بهداشتی بودن آن و عدم تجمع میکروب‌ها اشاره کرد.

مقاومت ساندویچ پانل سقفی در برابر رطوبت 

ساندویچ پانل سقفی

پانل‌های ساندویچی در پوشش سقف سازه‌ها، کاربرد گسترده‌ای دارند و با وزن سبک، عایق رطوبت و حرارت، مورد توجه قرار گرفته‌اند. اما این دسته از پانل‌ها به ناچار در تماس مستقیم با بارش‌های فصلی هستند و نیاز است برای جلوگیری از کاهش طول عمر آن‌ها تهمیداتی سنجیده شود. از اینرو تولیدکنندگان پانل سقفی با طراحی متفاوت آن، مانع از نفوذ رطوبت به داخل  فضا شده‌اند. 

این نکته اساسی در ساندویچ‌پانل سقفی، همپوشانی پانل‌ها است که مانع از وجود کوچکترین درزی در سطح پانل شده‌اند.

سخن پایانی 

اگرچه در اینجا گفتیم که ساندویچ‌پانل‌ها مصالحی مقاوم در برابر خوردگی و رطوبت هستند اما این مقاومت صد در صدی نیست و تنها می‌توان گفت که در شرایط نرمال و بسته به نوع فوم، ورق و کیفیت ساندویچ‌پانل دوام بیشتری دارند.

پس به شما توصیه می‌کنیم برای کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی از فروشگاه‌های معتبر و دارای ضمانت پس از فروش، ساندویچ پانل بخرید. 

   

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه