روش‌های ساختمان سازی مدرن

روش‌های ساختمان سازی مدرن

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹0

ساخت مسکنی امن برای بشر پیشینه‌ای طولانی دارد و می‌توان آن را همزمان با پیدایش بشریت دانست. در سال‌های اخیر رشد جمعیت در دنیا، بشر را با مشکلات بسیاری رو به رو ساخته و بدین ترتیب ساخت خانه‌هایی یک طبقه و تک واحدی دیگر ممکن نبود. از طرفی این رشد جمعیت نیاز به ساختمان سازی در زمانی اندک داشت. لذا روش‌های ساختمان سازی به طورکلی با تغییر و تحولی عظیم رو به رو شدند و مصالح ساختمانی جدید و مقاوم وارد صنعت ساختمان شد.

در رابطه با این تغییر و تحول در صنعت ساختمان می‌توان روش پیش ساخته سازی را معرفی کرد که به عنوان فناوری‌ای نوین و برای بهینه سازی شاخص‌های کیفی ساختمان‌ها ارائه شده است. در این روش تکنولوژی‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در مقایسه با روش‌های سنتی برتری یافته‌اند و مزایای بسیاری دارند.

در رابطه با مزایای این روش‌های نوین می‌توان به کاهش زمان ساخت سازه‌ای چندین طبقه، هزینه‌های ساختمانی و اجرا و افزایش عمر مفید سازه اشاره کرد. در این مقاله شما را با برخی از روش‌های ساخت و ساز مدرن آشنا خواهیم کرد.

مدل‌های پیش ساخته سه بعدی 

این روش را تکنولوژی ساخت مدولار می‌نامند و در آن از واحد‌های سه بعدی پیش ساخته‌ای که طبق روش‌های کنترل شده در کارخانه تولید می‌شوند؛ استفاده می‌گردد. سپس این واحدها در محل موردنظر به سرعت نصب می‌شوند و مزایایی از قبیل مقاومت در برابر حریق، صدا و ... دارند.

مدل‌های پیش ساخته سه بعدی

مدل‌های پیش ساخته صفحه‌ای یا ساندویچ‌پانل 

این روش عمدتا برای ساخت سقف و دیوار بکار می‌رود و با نام ساندویچ‌پانل یا پانل ساندویچی در صنعت ساختمان شناخته شده اند. ساندویچ‌پنل را می‌توان به طور کلی مصالحی ساختمانی‌ای تشکیل شده از سه لایه اصلی شامل دو لایه ورق و یک لایه فوم در لایه میانی آن معرفی کرد که در کارخانه و طبق روش‌های از پیش تعیین شده تولید می‌شود. این دسته از مصالح ساختمانی پیش ساخته به واسطه تنوع در ورق‌های فلزی و فوم در انواع مختلفی از نظر نوع متریال تقسیم می‌شوند. 

همچنین در رابطه با ساندویچ‌پانل‌ها لازم به ذکر است که براساس نوع کاربرد در انواع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی دسته‌بندی می‌شوند که هریگ ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند.

این روش نیز همچون سایر روش‌های ساخت و ساز مدرن و پیش ساخته مزایای بسیاری دارد که نمونه‌ای از آن‌ها عبارتند از:

  • ساخت و ساز به صرفه با هزینه‌ای مقرون به صرفه از نظر هزینه اجرا و تامین مصالح مدل‌های پیش ساخته صفحه‌ای یا ساندویچ‌پانل
  • سهولت در نصب و اجرا
  • مقاومت بالا در برابر حریق، فشار، ضربه و ...
  • دوام و طول عمر بالا
  • عایق صوتی و حرارتی

از آنجایی که پانل‌های ساندویچی نیز به عنوان مصالحی برای پیش ساخته سازی وارد این عرصه شده‌اند، همچون سایر روش‌های ساخت در کارخانه تولید و در محل مورد نظر توسط پیچ و مهره نصب و اجرا می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه نصب ساندویچ پانل و مشاهده ویدیوهای آن به صفحه مربوطه در وبسایت پانل آنلاین مراجعه نمایید.

پانل‌ها برای ساخت سازه های پیش ساخته بسیاری به کار می‌روند و به واسطه مزایای بسیاری که دارند به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند تا جایی که امروزه شاهد ساخت سازه‌هایی عظیم با ساندویچ پانل در اطرافمان هستیم. نمونه ای از سازه های قابل اجرا با ساندویچ پنل عبارتند از:

  • کانکس ساندویچ‌پانلی
  • ساختمان‌های پیش ساخته مسکونی، اداری و تجاری
  • سوله های صنعتی، کارگاهی، ورزشی و...
  • اتاق حمل بار
  • و...

استفاده از بلوک‌های پلی استایرن

بلوک‌های پلی استایرن نیز یکی دیگر از مصالح ساختمانی هستند که به صورت آماده و برای ساخت دیوار و سقف کاذب کاربرد دارند. این بلوک‌ها نیز به ساخت دیوارها سرعت می‌بخشند، کیفیت بالایی دارند و به عنوان بهترین عایق صوتی در صنعت ساختمان شناخته شده اند. به عنوان مثال در رابطه با نمونه‌ای از بلوک‌های پلی استایرن دیواری می‌توان به تری دی پانل اشاره کرد.

ساختمان سازی مدرن با بلوک‌های پلی استایرن

استفاده از پایه‌های پیش ساخته 

یکی دیگر از روش‌هایی که در سیستم ساختمان سازی مدرن و پیش ساخته رواج یافته، استفاده از پایه‌های پیش ساخته به عنوان پایه‌های اصلی ساختمان است. این پایه‌ها از واحدهای بتنی در کارخانه و با کیفیت بالا ساخته می‌شوند و استحکام لازم جهت تحمل بار سازه را دارند.

این پایه‌های پیش ساخته برای مواقعی که زمان محدود است و یا شرایط آب و هوایی مساعد نیست بهترین و کارآمدترین گزینه هستند. همچنین لازم به ذکر است که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه‌اند.

استفاده از قالب‌های تونلی شکل

قالب‌های تونلی شکل نیز نمونه ‌دیگری از روش‌های پیش ساخته سازی با الگوی تکراری هستند که در کارخانه تولید و توسط جرثقیل به محل مورد نظر منتقل می‌شوند. سپس توسط نیروی متخصص در محل مورد نظر نصب می‌شوند. در این روش دیوارها و واحدهای یکپارچه به سرعت اجرا می‌شوند و مقاومت بالایی دارند.

ساخت و ساز مدرن روش های متنوعی را شامل می‌شود که شرح تمامی آن‌ها ممکن نیست و در این زمینه می‌توان به موارد دیگری نظیر استفاده از تخته‌های لغزنده، روش ساخت بتن ترکیبی، قالب سازی عایق بتنی و... اشاره کرد.

سخن پایانی 

همانطور که گفتیم روش‌های ساخت و ساز دراین سال‌ها با تغییر و تحول قابل ملاحظه‌ای رو به رو شده است و سازندگان و مهندسان سعی دارند با بهره‌گیری از این روش‌های نوین، ساختمان‌هایی با هزینه‌ای پایین، کیفیت و مقاومت بالا بسازند. 

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع ساندویچ‌پانل و دیوار پیش ساخته با کارشناسان ما در واحد مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه