تولید ورق گالوانیزه

تولید ورق گالوانیزه

تاریخ انتشار مطلب : پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸0

برای توضیح فرآیند تولید ورق گالوانیزه، لازم است که ابتدا تعریفی از ورق گالوانیزه داشته باشیم.

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه یکی از شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین ورق‌های فولادی در صنعت است که استفاده از آن در تولید لوله های فولادی، کابینت آشپزخانه، شیروانی منازل، لوله بخاری، ساندویچ پانل و ... می‌باشد. ورق گالوانیزه در واقع ورقی فولادی است که تحت فرآیند گالوانیزاسیون، مقاومت آن افزایش یافته است و برای استفاده در شرایط اب و هوایی مختلف آماده شده است.

فرآیند گالوانیزاسیون چیست؟

فرآیند گالوانیزاسیون و یا تولید ورق گالوانیزه، مقرون به صرفه‌ترین روش برای افزایش مقاومت ورق فلزی در برابر زنگ زدن و اکسید شدن ورق فلزی است. طی این فرآیند لایه ای نازک از فلز روی به سطح ورق آهنی اضافه می‌شود که به محافظت از فلز در برابر شرایط محیطی کمک می‌کند.

گالوانیزاسیون و یا پوشش روی در سطح ورق از مقاومت بالایی برخوردار است و به راحتی از بین نمی‌رود.

ورق های گالوانیزه طی روش های متعددی تولید می‌شوند اما غوطه وری گرم از متداول ترین و بهترین روش تولید ورق های گالوانیزه است. در ادامه به بررسی کامل فرایند تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم خواهیم پرداخت.

تولید ورق گالوانیزه


فرآیند تولید ورق گالوانیزه 

ورق های گالوانیزه ای که به روش غوطه وری گرم تولید می‌شوند، از استحکام بالا و ضخامت مطلوبی برخوردار هستند ازینرو این روش دربین سایر روش های تولید، دارای اهمیت بیشتری است.

برای تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم از ورق های آهنی کلافی استفاده می‌شود. در ابتدا لازم است که سطح ورق ها عاری از هرگونه آلودگی و مواد اضافی باشد ازینرو ورق ها را در انبار عمومی توسط غلطک های شوینده با آب شتسشو می‌دهند و  بعد از پایان شستشو، ورق ها را آبکشی می‌کنند.

روش تولید ورق گالوانیزه


بعد از اینکه سطح ورق ها از هرگونه آلودگی پاک شدند برای انجام عملیات بازپخت، وارد کوره های آنیل می‌شوند. در این کوره ها ، ورق ها سه مرحله پیش گرم، گرم شدن و هم دمایی را طی می‌کنند.

سپس برای انجام عملیات گالونیزاسیون ورق ها باید وارد کوره ی روی مذاب شوند که در این کوره هر دو سطح ورق توسط لایه ی نازکی از فلز روی پوشیده می‌شود. سپس برای تنظیم ضخامت لایه رویی ورق از جت هوا استفاده می‌شود.

ورق ها به علت قرار گرفتن در کوره دارای دمای بالایی هستند و نیاز است تا به کمک دمش هوا ضمن دمای آن ها را کاهش داد، سپس با عبور از تانک آب و همان دمش هوا ورق ها را خشک می‌کنند. لازم به ذکر است که ضخامت ورق ها در تمامی مراحل کنترل می‌شود و در مرحله نهایی برای جلوگیری از شوره زدن سطح ورق ها از پوشش کروماته بر روی آن ها استفاده می‌شود.

مزایای روش غوطه وری گرم

• استحکام بالا

• ضخامت مناسب

• چسبندگی بالای پوشش روی 

• این روش از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

نحوه خرید ورق گالوانیزه 

مجموعه پانل آنلاین با فراهم نمودن بستری متفاوت در زمینه خرید و فروش مصالح ساختمانی از جمله ساندویچ پانل و ورق‌های ساندویچ پانل به صورت انلاین، سعی در جلب رضایت مشتریان خود و توسعه صنعت ساختمان دارد. از اینرو شما عزیزان میتوانید از طریق شماره های تماس موجود در سایت با کارشناسان ما در واحد مربوطه تماس حاصل فرمایید و نسبت به خرید محصول موردنظر خود اقدام نمایید.

 

 

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه