آغاز بومی سازی خط اسکین پاس مجتمع فولاد سبا

آغاز بومی سازی خط اسکین پاس مجتمع فولاد سبا

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸0

اولین خط تولید بومی سازی صنعت فولاد کشور در مرداد ماه امسال به منظور افزایش سطح کیفی محصولات نهایی و ایجاد ارزش افزوده با عنوان پروژه بومی سازی خط اسکین پاس سبا با ظرفیت 300هزار تن در سال، آغاز شده است و قسمت عظیمی از فاز مهندسی ان توسط کارشناسان فولاد مبارکه انجام شده است.

دراین راستا جلسه ای به منظور بررسی وضعیت پروژه توسعه ی خط نورد مجتمع فولاد سبا با حضور مدیر عامل و معاونان تکنولوژی و خرید، مشاور مدیر عامل و اعضای تیم پروژه در محل شورای معاونین برگزار شد. در این جلسه محمدمهدی بانک مسئول پروژه اعلام کرد که فاز مهندسی پروژه رو به اتمام است و لازم به ذکر است که عقد قرارداد تامین تجهیزات برقی و مکانیکی نیز وارد فاز اجرا شده است؛ همچنین افزود تاپایان سال قراردادهای ساخت ابلاغ می‌گردد و قرارداد طراحی اتوماسیون و بخش برق این پروژه با شرکت ایرسا درحال انجام است.

حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن تاکید بر حساسیت انجام پروژه با اتکا به توانمندی های داخلی افزود: اجرای اسکین پاس فولاد سبا در کنار کارهای قبلی موجب تقویت و ارتقای دانش فنی شرکت در حوزه ی تکنولوژی می‌شود و باید جهت ایجاد دانش فنی برای انجام هرچه بهتر این پروژه  با همکاری تمامی بخش های شرکت از ظرفیت موجود نهایت بهره را ببریم.

محمد عسگری کارشناس برق و اتوماسیون ریخته گری مجتمع فولاد سبا و طراح و مجری این پروژه گفت: به دنبال تحریم دستگاه اندازه گیری دما و کارت های جانبی آن، اندازه گیری دما در ریخته گری مداوم با مشکلات بسیاری مواجه شده بود و ازآنجا که این امر از اهمیت بالایی برخوردار است بدین منظور با تلاش گسترده جهت بومی سازی این دستگاه، برای اولین بار دستگاه اندازه گیری دمای مذاب در ریخته گری توسط متخصصان واحد برق و اتوماسیون ریخته گری مجتمع فولاد سبا بومی سازی شد و با موفقیت مورد بهره برداری قرار گرفت. وی افزود با توجه به اهمیت اطلاع مستمر از دمای دقیق مذاب در ریخته گری، بسیاری از تصمیم گیری ها از جمله شروع یا ادامه فعالیت ، تنظیم سرعت و... متناسب با دمای ذوب انجام می‌شوند. طبق گفته های وی  سیستم بومی سازی شده بدون نیاز به کارت های ارتباط با شبکه اتوماسیون صنعت، امکان اندازه گیری دما را فراهم می‌کند. براساس گزارش های تهیه شده از این جلسه، خرابی قطعات به میزان قابل توجهی  به دلیل استفاده از دستگاه بومی سازی شده  کاهش یافته است و صرفه جویی اقتصادی چشمگیری را به دنبال داشته است.

طبق اظهارات سیدمهدی هاشمی، سرپرست تعمیرات ریخته گری مجتمع فولاد سبا، قیمت تمام شده دستگاه بومی سازی شده حدود یک بیستم از مشابه خارجی آن کمتر است و ازجمله مزایای این دستگاه دقت عملکرد، افزایش اماده به کاری و امکان اجرای این پروژه در سایر خطوط فولادسازی و ریخته گری گروه فولاد مبارکه قابل ذکر است.

 

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه