سبک‌سازی ساختمان‌ها با ساندویچ‌پانل

سبک‌سازی ساختمان‌ها با ساندویچ‌پانل

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹0

امروزه با پیشرفت علم و نمود روش‌هایی نوین در ساختمان سازی، کاهش وزن ساختمان‌ها یکی از مواردی است که موردتوجه قرار گرفته‌است. از اینرو سازندگان و مهندسان همواره به دنبال روش‌هایی هستند تا بار مرده ساختمان را کاهش دهند. سبک سازی ساختمان‌ها تنها با دو روش امکانپذیر می‌باشد؛ یکی طراحی نقشه‌هایی با حداقل ستون و حداقل فضا با مصالح ساختمانی سنگین و دیگری استفاده از مصالح ساختمانی نوین و سبک.

انسان همواره برای ساختمان سازی از مصالحی همچون آجر، سیمان و ... استفاده می‌کرده‌است. این مصالح ساختمانی با مقاومت بالایی که دارند، کماکان در صنعت ساحتمان حرف اول را می‌زنند اما تنها مسئله‌ای که موجب محدودیت استفاده از مصالح سنتی شده است، خسارات ناشی از آن می‌باشد. این دسته از مصالح ساختمانی علی رغم مقاومت بالایی که در برابر عواملی همچون سرما، گرما و... دارند در برابر سیل، طوفان و زلزله مقاوم نبوده و خسارات جبران ناپذیری را به بار می‌آورند.

 

لذا یکی از روش‌هایی که در سبک سازی ساختمان‌ها موثر بوده و موردتوجه قرار گرفته‌است، استفاده از مصالح سبک و پیش‌ساخته ساندویچ‌پانل می‌باشد. وزن سبک پانل‌های ساندویچی نوین را می‌توان به ساختار سبک و وجود فوم‌های عایق در لایه میانی  آن‌ها نسبت داد؛ بطوریکه به واسطه این ویژگی، بار مرده ساختمان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. وزن پایین انواع پانل، عوامل بسیاری را همچون سهولت در نصب و اجرای ساندویچ‌پانل و جا به جایی آن موجب شده‌است. 

وزن ساندویچ‌پانل

فوم ساندویچ پانل

انواع ساندویچ‌پنل پلی‌یورتان، پلی استایرن و ... اگرچه وزن پایینی دارند اما از نظر مقاومت با مصالح سنتی برابری می‌کنند و سازه‌ای با ماندگاری بالا را موجب می‌شوند. بخش عمده‌ای از وزن پانل‌ها مربوط به ورق‌های فلزی در لایه خارجی آن‌ها می‌باشد و فوم ساندویچ‌پانل وزن چندانی ندارد. وزن ساندویچ‌پنل به طورکلی برحسب وزن هر متر مربع از پانل تعیین می‌گردد و از آن‌جایی که پانل‌ها متناسب با نوع کاربرد و نوع فوم و ورق در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند، دارای وزن متفاوتی هستند.

همچنین علاوه بر آن، وزن واحد سطح ساندویچ‌پانل به عوامل دیگری همچون ضخامت پنل نیز بستگی دارد. لازم به ذکر است که به‌طور کلی پانل‌ها وزنی حدود 10 الی 12 کیلوگرم دارند.

وزن هر متر مربع ساندویچ‌پانل دیواری

هر متر مربع ساندویچ‌پانل دیواری به ضخامت 4 سانتی متر و عرض مفید 93 سانتی متر دارای 9750وزن گرم است و هر متر مربع پانل دیواری به ضخامت 5 سانتی متر و عرض مفید 93 سانتی متر، 9550گرم وزن دارد.

 وزن هر متر مربع ساندویچ‌پانل سقفی

هر متر مربع ساندویچ‌پانل سقفی به ضخامت 4 سانتی متر و عرض مفید 1 متر، 11390گرم و هر متر مربع ساندویچ‌پانل سقفی به ضخامت 5 سانتی متر و عرض مفید 1 متر 11690گرم می‌باشد.

و در پایان لازم به ذکر است که وزن پانل ساندویچی براساس عوامل مختلف و فرمول خاصی محاسبه میگردد که شما عزیزان می‌توانید برای محاسبه وزن واحد سطح ساندویچ‌پانل با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

تاریخ انتشار : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه