بچه سوله در ساختار یک سوله آجری رنگ در طبیعت

تعریف بچه سوله و کاربرد آن

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰0

بچه سوله (Lean-to Shed) در واقع ابعاد کوچکتری نسبت به سوله داشته و چسبیده به آن قرار دارد. هدف از ساخت این سازه درکنار سوله ایجاد فضای مکمل و یا تفکیک شده برای سوله در کاربردهای مختلف، مخصوصاً در کسب و کارهای مربوط به تولید و کارگاه‌های صنعتی است. 

 

همانطور که میدانیم سوله سازه‌ای است اغلب از جنس فلز که دارای سقف شیب‌دار یا قوسی است. برای پوشش سقف و دیوار سوله معمولاً از ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

کاربرد و استفاده سوله در زمینه‌های مختلف است؛ از جمله کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری، برخی پارکینگ‌ها و سالن‌های ورزشی و غیره می‌باشد.

 

سوله همراه بچه سوله به عنوان سایه‌بان

تصویر 1. بچه سوله در ساختار یک سوله به عنوان سایه‌بان

 

انواع بچه سوله

بچه سوله‌ها یا سوله‌های فرزند چهار نوع هستند:

1. تک شیب یک طرفه 2. تک شیب دوطرفه 3. دو شیب یکطرفه 4. دو شیب دوطرفه

بچه سوله تک شیب یک طرفه: این نوع بچه سوله دارای دیوار مشترک طولی با سوله اصلی است. همچنین در یک طرف سوله اصلی قرار گرفته و سقف آن به صورت شیب یک طرفه است. در این نوع بچه سوله علاوه بر استفاده به منظور سوله صنعتی، اگر پوشش دیوار نداشته باشد و فقط دارای پوشش سقف باشد، می‌تواند به عنوان پارکینگ یا سایه‌بان کاربرد داشته باشد.

بچه سوله تک شیب دو طرفه: این نوع بچه سوله دارای ویژگی یکسان با بچه سوله تک شیب یک طرفه است. با این تفاوت که در دو طرف سوله این بچه سوله‌ها قرار دارند و دارای دیوار مشترک در دوطرف سوله هستند. می‌توان گفت وجود این دو بچه سوله در دو طرف سوله اصلی به مقاومت در برابر نیروهای خارجی وارد شده کمک می‌کند.

بچه سوله دو شیب یک طرفه: در این نوع بچه سوله، بچه سوله در یک سمت سوله اصلی قرار دارد سقف شیب‌دار دوطرفه داشته و با آن دارای دیوار طولی مشترک است. ابعاد این سوله باید حداکثر 60 درصد ابعاد سوله اصلی یا به اصطلاح سوله مادر باشد.

بچه سوله دو شیب دو طرفه: این بچه سوله نیز ویژگی‌های بچه سوله دو شیب یک طرفه را دارد. اما در دو طرف سوله مادر، بچه سوله قرار دارد.

 

سوله‌های فرزند چه ویژگی‌هایی دارند؟

بچه سوله یا سوله فرزند را با اهداف گوناگونی می‌توان حین یا بعد از ساخت سوله اصلی، ساخت و اضافه کرد. از جمله مواردی که بچه سوله می‌تواند کاربرد داشته باشد، عباتند از:

1. استفاده از بچه سوله به عنوان پارکینگ یا سایه‌بان در صورت عدم داشتن پوشش دیواری به جز دیوار مشترک با سوله اصلی

2. استفاده در ایجاد بازارهای مختلف مانند بازارهای تره بار

3. استفاده به عنوان دفتر کار و دفتر اداری برای کارمندان اداری

4. استفاده به عنوان انبار فرعی یا حتی انبار اصلی در کنار سوله مادر مخصوصاً در کارگاه‌ها وکارخانه‌ها

5. استفاده به عنوان مکانی برای جداسازی یک یا چند واحد از واحد تولید یا عملیات، مانند آزمایشگاه و تعمیرگاه

 

نکات مهم در مورد بچه سوله

همانطور که گفته شد، ابعاد سوله فرزند باید کوچکتر از سوله اصلی باشد تا با سوله‌های دو قلو یا چند قلو اشتباه گرفته نشود. زیرا هرکدام کاربرد خودشان را دارند.

در تعریف بچه سوله عنوان شد که باید با سوله مادر دارای دیوار مشترک طولی باشد. در غیر این صورت این سازه بچه سوله نبوده و یک سوله مجزاست. 

اندازه دهانه بچه سوله باید به تناسب اندازه و ابعاد سوله باشد. این ابعاد نیز محاسبات مهندسی دارد و به آن باید توجه نمود.

اضافه کردن بچه سوله به سوله مادر برای افزایش ابعاد کل سازه بهتر است تا گسترش ابعاد سوله اصلی. زیرا سوله اصلی بعد از ساخت به دلیل داشتن سقف شیب‌دار و پوشش سقف ساندویچ پانل تنها در راستای طول سوله می‌تواند افزایش بعد داشته باشد. اما با اضافه کردن بچه سوله هم انجام پروژه آسان‌تر خواهد بود، هم می‌توان فضای مجزایی در صورت تمایل ایجاد کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد.

 

هزینه ساخت بچه سوله

عوامل متعددی روی تعیین قیمت و هزینه ساخت بچه سوله مانند سوله اصلی تأثیرگذار است، از جمله: ابعاد و اندازه دهانه یچه سوله،  یک طرفه یا دو طرفه بودن شیب سقف، یک طرفه یا دو طرفه بودن بچه سوله (یک عدد یا دو عدد بچه سوله)، داشتن یا نداشتن پوشش دیواری با توجه به کاربرد مورد نظر، جنس مصالح بکار برده شده در ساخت بچه سوله، کیفیت مصالح و اجزای سوله، نوع سوله مانند سوله یو بی ام، خرپایی بودن یا تیرورقی بودن سوله و سایر موارد.

 

بچه سوله به عنوان انبار ساختمان

تصویر 2. بچه سوله به عنوان انبار برای ساختمان مسکونی

 

فروش انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تماس با پانل آنلاین: 44030121-021

تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه