تفاوت بین کناف و رابیتس

تفاوت بین کناف و رابیتس

تاریخ انتشار مطلب : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸0

کناف و رابیتس هردو نوعی از سقف کاذب هستند که در ساختمان سازی کاربرد بسیار دارند اما همواره سازندگان و مهندسان با این سوال مواجه هستند که کناف بهتر است یا رابیتس؟ بنابراین کارشناسان پانل آنلاین در تلاش اند با بررسی این دو سیستم و مقایسه آن ها، مخاطبان را در تصمیم گیری یاری رسانند.

کناف چیست؟

کناف صفحات روکش دار گچی است که به طور فراگیر در اروپا و ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگزین سیستم سنتی رابیتس شده است؛ درواقع کناف به عنوان نسل جدید گچ شناخته می‌شود و نسبت به آن دارای مزایای بسیاری می‌باشد.

تفاوت کتاف و رابیتس

رابیتس چیست؟

رابیتس به ورق فولادی مشبکی گفته می‌شود که در سقف کاذب، گچ کاری و گچ بری، پوشاندن بتن سیمانی، تیرآهن، آرماتور، نصب تاسیسات و ...کاربرد دارد. این صفحات از ورق گالوانیزه گرم در ضخامت 0.25 تا 0.5 و ابعاد 240*60 سانتی متر تولید می‌شوند. تعداد ستون های آن و وزن محصول از عوامل تاثیر گذار بر نامگذاری این محصولات هستند.

تفاوت کناف و رابیتس

مقایسه سقف کاذب رابیتس و کناف

از لحاظ وزن

در هر مترمربع سازه، وزن کناف مصرفی حدود 11 کیلوگرم و وزن رابیتس مصرفی 45 کیلوگرم می‌باشد بنابراین سقف کاذب کناف در مقایسه با رابیتس بسیار سبک تر است.

از لحاظ زمان اجرا

رابیتس پس از اجرا بر روی سازه به چندین روز زمان برای خشک شدن گچ روی آن دارد تا بتوان رنگ کاری را آغاز کرد اما در کناف به دلیل اینکه ساخت و ساز خشک است، این مشکل وجود ندارد و سرعت اجرای آن بیشتر است.

از لحاظ هزینه

هزینه های هر دو سازه از لحاظ ظاهری یکسان است اما رابیتس جهت اجرا هزینه های جانبی بسیاری نسبت به کناف دارد.

از لحاظ مقاومت

در سیستم رابیتس از جوشکاری استفاده می‌شود و این امر موجب ایجاد ترک می‌شود اما در سقف کاذب کناف به دلیل عدم وجود جوشکاری این مشکل وجود ندارد؛ بنابراین سقف کناف نسبت به رابیتس از مقاومت بیشتری برخوردار است. همچنین سقف های کناف در مقابل نیروهای جانبی مثل زلزله مقاومت بیشتری دارند درحالیکه رابیتس، فشارها و خطرات ناشی از زلزله را تشدید می‌کند.

از لحاظ وزن بار مرده

از لحاظ وزن بار مرده ای که این دو سازه به ساختمان اعمال می کنند؛ وزن وارده توسط کناف نسبت به سقف رابیتس بسیار کمتر است.

از لحاظ ترمیم پذیری

درصورتی که تاسیسات عبوری از سقف کاذب به تعمیرات نیاز داشته باشند، سقف کاذب کناف راحت تر بازشده و قابلیت ترمیم بیشتری دارد.

از لحاظ نیاز به نیروی متخصص برای اجرا

برای اجرای مراحل مختلف رابیتس کاری از جمله جوشکاری، رابیتس بندی و گچکاری این نوع سازه به نیروی بیشتری نیاز دارد درحالیکه درسقف کاذب کناف به تعداد نیروی اجرایی کمتر اما با تخصص بیشتر نیاز است و عدم استفاده از نیروی متخصص ضررهایی از جمله ترک خوردن سازه را به همراه دارد.

از لحاظ کیفیت

درصورت رعایت ضوابط و استانداردهای لازم در اجرای سقف کناف، این سازه در مقایسه با رابیتس از کیفیت بالاتری برخوردار است.

 

تماس با پانل آنلاین:44030121-021

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه