نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸0

ساندویچ پانل در اصطلاح به صفحات سه لایه ای اطلاق می‌شود که به دو لایه ورق فلزی محدود شده اند و در بین ورق های فلزی و در لایه میانی پانل از یک لایه فوم عایق تشکیل شده است. پانل های ساندویچی از لحاظ نوع ساختار و کاربرد در انواع سقفی و دیواری تولید و عرضه می‌شوند.

ساندویچ پانل سقفی همانطور که از نامش مشخص است جهت پوشش سقف سازه های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار پانل های سقفی به گونه ای است که به واسطه داشتن گام های ذوزنقه ای و شکل اورلپ، از نفوذ آب به داخل سازه جلوگیری می‌کند.

لبه های انتهایی پانل های دیواری به شکل نر و مادگی، جهت پوشاندن پیچ های ساندویچ پانل طراحی شده اند که موجب ایجاد زیبایی بصری و ساختاری یکپارچه در این دسته از ساندویچ پنل ها می‌شوند؛ بطوریکه در وهله اول بنظر می‌رسد که صفحات یکپارچه ای هستند که از ابتدا به صورت پیوسته در محل قرار گرفته اند اما در واقعیت پانل ها قطعات جداگانه ای هستند که طبق شرایط مخصوص در محل نصب و اجرا شده اند.

روش های متعددی جهت نصب ساندویچ پانل ها وجود دارد و نوع سازه ساندویچ پانل از نظر نوع دیواری و یا سقفی در نحوه نصب ساندویچ پانل ها تاثیر گذار می‌باشد.

ویژگی نصب سریع و آسان ساندویچ پانل به معنی عدم نیاز به نیروی متخصص جهت نصب نمی‌باشد بلکه نصب آنها نیازمند دقت کافی و رعایت نکات ویژه ای می‌باشد تا سازه موردنظر از ایمنی لازم در برابر حوادثی از قبیل زلزله، رانش زمین، سیل، باد، باران، طوفان و ... برخوردار باشد.

ازاینرو بکارگیری  نیروی متخصص جهت  نصب پانل های ساندویچی امری ضروری و حائز اهمیت بشمار می‌رود که  ضمن جلوگیری از اعمال هزینه اضافی، موجب دریافت ساندویچ پانلی با عملکرد مطلوب می‌گردد. بنابراین نصب و اجرای پانل توسط نصابان معتبر ساندویچ پانل به دلایل زیر توصیه می‌شود:

 • کیفیت بالای پانل ها:

نصابانی که ما به شما معرفی می‌کنیم دارای سال ها تجربه و دانش و مهارت کافی در زمینه نصب ساندویچ پنل هستند و پانل های نصب شده توسط افراد متخصص دارای ماندگاری بالایی هستند.

 • کاهش هزینه ها:

آموزش نصب ساندویچ پانل به نصابان مربوطه از این نظر اهمیت می‌یابد که در صورت اجرا و نصب ساندویچ پانل توسط افراد مجرب، میزان دور ریز پانل ها و هزینه ساخت را میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

 • تضمین:

یکی دیگر از دلایل استفاده از نیروی متخصص جهت نصب، تضمینی بودن پانل های نصب شده می‌باشد که در صورت بروز مشکل در پانل ها، تعمیر خواهند شد.

آموزش نصب ساندویچ پانل دیواری

برای نصب ساندویچ پانل دیواری نحوه ی نصب و چیدمان پانل ها متناسب با شرایط محل موردنظر از اهمیت بالایی برخوردار است و این دسته از پنل ها به دو صورت عمودی و افقی بسته به شرایط محل قابل نصب هستند.

 1. نصب پانل دیواری نیازمند زیرسازی فلزی با استفاده از پروفیل می‌باشد به طوریکه پروفیل های مذکور عمود بر جهت اجرای ساندویچ پانل ها قرار می‌گیرند و برای انجام زیر سازی ساندویچ پانل دیواری باید به ساختار روی ساختمان، فاصله ی بین ستون ها، ارتفاع پانل و جهت باد توجه نمود لازم به ذکر است که بررسی های لازم می‌بایست توسط کارشناسان مربوطه انجام ‌شود.
 2.  ساندویچ پانل های دیواری قبل از نصب، با دستگاه برش مخصوص در قسمت ورودی یا پنجره ها برش می‌خورند.

 3.  در ابتدا برای نصب ساندویچ پانل، لبه های پایینی و یا فونداسیون پانل را به چسب مخصوص آغشته می‌کنند.

 4. سپس می‌بایست با استفاده از پروفیل های آهنی تکیه گاه محکمی برای ساندویچ پنل ایجاد گردد.

  نصب ساندویچ پانل دیواری
 5.  در پایان کار محل اتصال ساندویچ پانل با ساختمان می‌بایست توسط پیچ های مخصوص پیچ شوند.

 6. در این مرحله دو لایه چسب به صورت موازی، یکی در لایه پایینی فونداسیون و دیگری بر روی نبشی ساندویچ پانل سقفی زده می‌شود.

 7.  پس از چسب کاری فونداسیون، قرنیز ساندویچ پانل دیواری بر روی چسب ها قرار می‌گیرند و با استفاده از دریل و پیچ به نبشی زیرین متصل می‌شوند.

 8.  در نهایت از یک قسمت ساختمان، ساندویچ پانل ها را در محل مورد نظر قرار می‌دهند و طبق روال با پیچ و دریل مخصوص و بست به نبشی متصل می‌کنند و یکی یکی پانل ها را کنار هم قرار می‌دهند. ساختار نر و مادگی پانل های دیواری، ایجاب می‌کند که ساندویچ پنل ها پس از قرار گیری در جای مناسب با پیچ سرمته گالوانیزه مهار شوند.

آموزش نصب ساندویچ پانل سقفی

برای نصب ساندویچ پانل سقفی می‌بایست به فاصله ی بین پانل ها و موقعیت گام های ذوزنقه ای به منظور ایجاد تکیه گاه مناسبی برای بستن پیچ ها توجه شود.

 1. در ابتدا برای نصب  پانل سقفی باید زیرسازی ساندویچ پانل سقفی براساس ساختار سقف و فاصله بین تکیه گاه ها انجام شود. 
 2. پس از زیرسازی محل اجرای پانل، پرلین های موجود در سقف قرار می‌گیرند و در ازای هر مترمربع ساندویچ پانل سقفی یک پیچ سرمته گالوانیزه استفاده می‌شود.نصب ساندویچ پانل سقفی
 3. سپس در مرحله نهایی به منظور زیبا سازی و درزگیری ساختمان، ورق فلاشینگ و ورق آبرو بر روی پانل ها نصب می‌شود که این ورق ها در تمامی قسمت های بسط ساندویچ پانل و درزها قابل استفاده هستند.

 4. به منظور آب بندی سقف و جلوگیری از نفوذ آب به داخل فضا در هنگام بارش، پانل های سقفی به صورت اورلپ قرار می‌گیرند.

 نکات لازم جهت نصب ساندویچ پانل

زیرسازی محل اجرای پانل در ابتدای مرحله ی نصب ساندویچ پانل امری ضروری است که موجب سهولت نصب پانل ها بر روی انواع سازه های اسکلت فولادی و بتنی می‌گردد.

یکی دیگر از مواردی که باید به هنگام نصب ساندویچ پانل به آن دقت شود، استفاده از پیچ های سرمته دار متناسب با قطر پانل در هر متر مربع از سطح موردنظر می‌باشد که باید به ساندویچ پانل و پروفیل پیچ شود. 

درزبندی و آببندی ساندویچ پانل پیش از نصب یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود و در تعیین میزان کیفیت و افزایش عمر مفید آن تاثیرگذار می‌باشد. جهت اطمینان از آب بندی محل اتصال ساندویچ پانل می‌بایست محل درز پنل ها قبل از چفت شدن توسط اسپری پلی یورتان پر شود. این کار ضمن افزایش چسبندگی پنل های ساندویچی در محل اتصال، تبادل حرارتی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. 

در نهایت پس از پایان عملیات نصب پانل ساندویچی به منظور محکم سازی نهایی در تمامی قسمت های مورد نیاز از چسب مخصوص عایق استفاده می‌گردد.

نکته ی دیگری که موجب افزایش استحکام پانل های نصب شده می‌گردد؛ استفاده از واشر درتمامی پیچ های مصرفی می‌باشد.

انواع ساندویچ پانل جهت نصب 

ساندویچ پانل قفل دار:

علت نامگذاری این دسته از پانل ها، نحوه ی طراحی آن ها می‌باشد که به صورت قفل بوده و در قسمت اتصال بلوک ها، پانل ها به وسیله زبانه هایی به هم متصل می‌شوند. این گونه از پانل ها اغلب در سردخانه ها تحت عنوان ساندویچ پانل سردخانه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساندویچ پانل نر و مادگی:

ساندویچ پنل نر و مادگی در قسمت اتصال خود دارای زاویه هایی هستند که موجب ایجاد سطحی یکپارچه پس از اتصال می‌گردد.

ساندویچ پانل پیچ مخفی:

همانطور که از نام این نوع از پانل های ساندویچی مشخص است به علت مخفی ماندن پیچ ها از زیبایی ظاهری برخوردار هستند. ساندویچ پانل پیچ مخفیطراحی ساندویچ پنل پیچ مخفی به گونه ای است که پانل اول در محل مورد نظر پیچ شده و سپس پانل دوم به صورتی که پیچ پانل اول را بپوشاند، قرار می‌گیرد.

ابزار لازم جهت نصب و اجرای ساندویچ پانل 

با استفاده از ابزار مخصوص برای نصب ساندویچ پنل می‌توان یک پروژه را به طور کامل اجرا کرد و تکمیل بودن ابزار نصب ساندویچ پانل به فرآیند نصب و اجرا سرعت می‌بخشد.  این ابزار به شرح زیر می‌باشند:

 • ریسمان کار
 • ابزار لوله کشی آب
 • ماژیک جهت ترسیم
 • سشوار صنعتی
 • متر برای اندازه گیری و سایز بندی
 • اره پانل بر برای بریدن پانل ها در ابعاد مورد نیاز
 • فوم پلی یورتان بمنظور چسباندن تاسیسات ساندویچ پانل 
 • ابزار سیم کشی برق 
 • قیچی برش مفتول جهت برش زدن مفتول های مورد نیاز
 • گره زن دستی جهت گره زدن مفتول ها مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • هیتره با ساختار گرمایشی برای ذوب کردن عایق پانل ها به هنگام انجام کارهای تاسیساتی
 • دستگاه گره زنی که بمنظور گره زدن شبکه های مش پنل کاربرد دارد و در پیشرفت کار و مونتاژ ساندویچ پانل تاثیر بسزایی دارد.دستگاه ساندویچ پانل بر

دستگاه ساندویچ پانل بر:

ساندویچ پانل ها در کارخانه با طول بسیار زیاد تولید می‌شوند که جهت نصب در محل موردنظر باید در ابعاد مورد نیاز مشتری برش بخورند. بنابراین برش پنل ساندویچی نیز به دستگاهی مخصوص با دقت لازم و براساس استانداردهای جهانی نیاز دارد تا پانل هایی تمیز و یکدست حاصل شود. (دستگاه ساندویچ پانل بر)

نصاب معتبر ساندویچ پانل:

همانطور که پیش تر گفتیم بهره گیری از افراد خبره در این زمینه موجب دستیابی به ساندویچ پانلی با کیفیت مطلوب خواهد شد. لازم به ذکر است که اگر نصب پنل ها به درستی انجام نشود، عمر مفید سازه را کاهش خواهد داد و نتایج جبران ناپذیری را نیز به دنبال دارد. 

چسب عایق ساندویچ پانل:

چسب عایق ساندویچ پانل

چسب عایق ساندویچ پانل که به منظور درزبندی بهتر پانل های ساندویچی استفاده می‌شود، در اصطلاح چسب ماستیک نیز نام دارد. عملیات درزبندی پانل ساندویچی نیز همانند فرآیند نصب آن نیز می‌بایست توسط نیروی متخصص در این زمینه انجام شود.

قیمت نصب ساندویچ پانل

پس از انتخاب و خرید ساندویچ‌پنل یکی دیگر از مواردی که حائز اهمیت است، قیمت نصب آن می‌باشد. عوامل متعددی تعیین کننده قیمت نصب ساندویچ پانل هستند که به زیرسازی ساندویچ پانل به عنوان یکی از این موارد تاثیر گذار می‌توان اشاره کرد. لازم به ذکر است که قیمت نصب هر متر مربع ساندویچ پانل شامل قیمت تمام شده پانل به علاوه اجرت نصب ساندویچ پانل می‌باشد. ساندویچ پنل ها محصولات آماده ای هستند که برای نصب به به مصالح جانبی و ترکیبی نیاز ندارند و تنها با ابزاری مختصر نصب می‌شوند. این مورد یکی از عوامل برتری محصولات پیش ساخته و نوین ساندویچ پانل برمصالح سنتی به شمار می‌رود بطوریکه قیمت نصب هر متر مربع ساندویچ پنل در مقایسه با همان میزان از مصالح سنتی مقرون به صرفه تر خواهد بود. 

بنابراین قیمت نصب ساندویچ پانل سقفی و قیمت نصب ساندویچ پانل دیواری به عوامل مختلفی بستگی دارد که در صورت تغییر در قیمت هریک از این موارد، قیمت نصب پانل نیز تغییر خواهد کرد. بعضی از این عوامل عبارتند از:

 • فاصله بین تکیه گاه های اصلی از موارد تاثیر گذار بر قیمت نصب پانل می‌باشد به طوریکه افزایش این فاصله موجب سخت تر شدن عملیات نصب می‌گردد.
 • میزان پیچ سرمته ای که برای سفت و چفت کردن پانل ها، پرلین ها و واشرهای مخصوصی که استفاده می‌شود.
 • اجرت نصابان ساندویچ پنل متناسب با میزان کارکرد آن ها
 • میزان فوم پلی یورتان مصرف شده جهت پر کردن فضاهای خالی و آب بندی سازه 
 • میزان ورق فلاشینگ و آبرو مصرفی جهت زیبا سازی محل اتصال پانل ها

ویدیو نصب ساندویچ پانل

تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه