سوله انبار بزرگ آبی رنگ

رنگ صنعتی و رنگ آمیزی سوله

تاریخ انتشار مطلب : دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰0

در کنار کاربرد و استحکام سوله، زیبایی و ظاهر آن از اهمیت زیادی برخوردار است. رنگ از جمله مواردی است که در زیبایی سوله و در نهایت نمای آن منطقه و محل نقش دارد. البته رنگ‌های صنعتی مناسب سوله علاوه بر زیبایی دارای خواص دیگری نیز هستند؛ از جمله: خاصیت ضد زنگ و ضد خوردگی

سوله‌ها اکثراً از جنس فلز هستند. در کنار روش‌های افزایش مقاومت در برابر خوردگی (مثل ایجاد ورق گالوانیزه برای سوله یو بی ام) که برای اجزای فلزی به کار برده می‌شود، استفاده از رنگ‌های صنعتی به این منظور ضروری است.

رنگ‌های مورد استفاده در نقاشی سوله باید کیفیت خوب داشته باشند و مرغوب باشند، چرا که باعث افزایش مقاومت و طول عمر سوله می‌شوند. همچنین دوام بالای آن‌ها ظاهر سوله را زیبا نگه می‌دارد. رنگ سوله به عنوان پوشش مقاوم روی سطح فلزات برای اینکه دوام بالایی داشته باشد، باید دارای چسبندگی زیادی نیز باشد.

 

بیشتر بخوانید: سوله تیرورقی چیست؟

 

ظرف و قلم موی رنگ صنعتی

تصویر 1. رنگ‌های صنعتی

 

ویژگی رنگ صنعتی سوله چیست؟

1. ایجاد مقاومت در برابر پدیده‌هایی مثل زنگ زدگی و خوردگی در شرایط محیطی سوله

2. دارای خاصیت چسبندگی بالا روی سطوح فلزی، چوبی و یا گچی در ساختار سوله

3. مقاومت و دوام مطلوب در برابر رطوبت، تابش نور یا باران

4. دارای انعطاف پذیری

5. ثبات رنگی مناسب 

6. برخی از رنگ‌های صنعتی سوله سریع خشک شده و رنگ آمیزی راحت‌تر انجام می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: سوله خرپایی چیست؟

 

ترکیبات تشکیل دهنده رنگ صنعتی سوله

بسیاری از انواع رنگ‌ها از جمله رنگ صنعتی و رنگ سوله از رنگدانه یا پیگمنت، مواد چسبنده و حلال تشکیل شده‌اند. 

رنگدانه (Pigment)، ترکیبات مواد آلی یا معدنی به صورت پودر است که یکی از اجزای اصلی رنگ است و رنگ و ظاهر سطح را تغییر می‌دهد.

مواد چسبنده یا بایندر (Binder) نیز یکی دیگر از اجزای اصلی رنگ صنعتی است. در واقع این مواد رزین‌های مصنوعی یا طبیعی مثل روغن هستند که ویژگی چسبندگی رنگ را فراهم می‌کنند.

حلال (Solvent) برای حل کردن مواد چسب و رنگ و روانسازی آن جهت رنگ آمیزی آسان‌تر استفاده می‌شود. حلال‌ها می‌توانند آب، مواد ارگانیک یا شیمیایی باشند. بعد از گذشت زمانی از رنگ آمیزی سطوح، حلال تبخیر می‌شود و رنگدانه و بایندر به صورت لایه خشک و سخت شده روی سطح می‌چسبد.

 

برای مطلوب بودن کیفیت و دوام رنگ آمیزی، ضخامت لایه نهایی رنگ مهم است. محاسباتی وجود دارد که با آن ضخامت لایه مرطوب (قبل از تبخیر حلال) بدست می‌آید تا با آن بتوان از دوام مورد نظر مطمئن شد.

 

انواع رنگ‌های مورد استفاده برای سوله

از انواع رنگ‌های صنعتی سوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. رنگ‌های آلکیدی: این نوع رنگ‌ها، مقاومت و دوام مورد قبول دارند. همچنین بعد از رنگ آمیزی توسط جریان هوا خشک می‌شوند.

2. رنگ پلی یورتان و رنگ اپوکسی:  این نوع رنگ مواد دوجزئی بوده و قبل از رنگ آمیزی، این دو جزء با یکدیگر مخلوط شده سپس وارد یک واکنش شیمیایی می‌شوند. بعد از آن، مرحله رنگ آمیزی به سرعت باید انجام شود. 

3. رنگ اکریلیزه شده: این نوع رنگ مقاومت بالا و مطلوبی داشته و در کل بعد از رنگ آمیزی و تبخیر حلال ضخامت خوبی از فیلم ایجاد می‌شود. در عین حال باید شرایط خوبی برای خشک شدن آن فراهم شود.

 

روش رنگ آمیزی و رنگرزی سطوح اجزای فلزی سوله

رنگ آمیزی سطوح معمولاً به صورت چندلایه است و قبل از استفاده رنگ روی سطوح، از پرایمر استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود لایه‌های بالایی مقاومت و دوام بالاتری داشته باشند. همچنین نقص‌های سطح فلز را ترمیم کرده و بستر مناسبی را برای چسبندگی مناسب رنگ روی سطح ایجاد می‌کند.

هدف از ایجاد لایه‌های میانی قبل از رنگ آمیزی نهایی، ایجاد و افزایش ضخامت است. از آن جا که در کل هرچه ضخامت فیلم رنگ روی سطح بیشتر باشد، دوام و مقاومت آن بیشتر خواهد بود، بنابراین از لایه‌های میانی استفاده می‌شود.

 

برای رنگ آمیزی سوله از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود؛ از جمله اسپری، غلتک و قلم مو. بدیهی است که برای پروژه‌های صنعتی مدت زمان و زمان اتمام کار بسیار مهم است. بر همین اساس اسپری بهترین انتخاب است و بعد از آن، غلتک در اولویت دوم قرار دارد. استفاده از قلم مو در این پروژه‌ها قاعدتاً مناسب نیست.

 

برخی نکات دیگر در مورد رنگ صنعتی سوله

1. دما و رطوبت تأثیر مستقیمی روی کیفیت رنگ آمیزی دارند. همچنین با توجه به شرایط جوی و دمای مختلف، مدت زمان لازم برای تبخیر حلال و خشک شدن رنگ متفاوت است.

2. برای نحوه استفاده صحیح از رنگ‌های صنعتی سوله باید حتماً مواردی مانند تابش نور خورشید، دما، رطوبت، وضعیت باد و محل سوله مد نظر قرار گیرد. در کل باید پروژه طبق استاندارد فنی و مدیریتی انجام شود.

3. رعایت اصول ایمنی هنگام انجام رنگ آمیزی و استفاده از رنگ نیز در اولویت است.

4. می‌دانیم که انواع پوشش سقف شیب‌دار و همچنین دیوار برای سوله کاربرد دارد. در نظر گرفتن نوع پوشش سقف و دیوار از جمله ساندویچ پانل نیز در انتخاب رنگ برای سوله مؤثر است. بهتر است رنگ‌ها طوری انتخاب شوند تا اثر خود را بر زیبایی سوله بگذارند.

 

رنگ آمیزی سقف ساختمان سبز با اسپری

تصویر 2. رنگ آمیزی سقف سازه با استفاده از اسپری

 

همچنین بخوانید: رال رنگی ساندویچ پانل

 

فروش انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری در پانل آنلاین کو

تماس با پانل آنلاین کو: 44030121-021

تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه