عایق پشم شیشه

عایق پشم شیشه

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰0

پشم شیشه یا Glass wool الیافی از مواد معدنی است که بهترین نوع عایق صوتی و حرارتی و به عنوان یکی از انواع فوم ساندویچ‌پانل شناخته شده است. پیشینه استفاده از عایق پشم شیشه به سال 1800 میلادی بازمی‌گردد و بیش از 40 سال است که صنعتگران ایرانی این عایق پرکاربرد را تولید می‌کنند. از اینرو همواره از عایق پشم شیشه به عنوان قدیمی‌ترین نوع عایق یاد می‌کنند.

پشم شیشه ساختاری ریز و سوزنی شکل دارد که از ذوب کردن شیشه و ترکیب آن با ماسه و رزین حاصل می‌شود. پشم شیشه را به صورت رولی و یا پانلی بسته به نوع کاربرد مشتری تولید و عرضه می‌کنند. 

همانطور که می‌دانید باتوجه به قوانین و استانداردهایی که امروزه در صنعت ساخت و ساز اهمیت یافته و رعایت آن‌ها الزامی است، تمامی سازه‌ها می‌بایست در برابر سرما و گرما و سایر شرایط اقلیمی عایق شوند. از اینرو الیاف پشم شیشه با ویژگی‌هایی که دارد به عنوان محصولی پر طرفدار برای عایق سازی ساختمان‌ها، سوله‌ها و ... شناخته شده است.

پشم شیشه


الیاف پشم شیشه به طورکلی از ویژگی‌هایی مطلوبی برخوردار است که مهم‌ترین و بارزترین ویژگی آن را می‌توان عدم انتقال حرارت و صوت معرفی کرد. از دیگر ویژگی‌های عایق پشم شیشه می‌توان به مقاومت آن در برابر حریق و گرمای نامتعارف اشاره کرد. پشم شیشه اگر در برابر دمای بالا و آتش سوزی قرار بگیرد، گازهای سمی آزاد نمی‌کند و به راحتی شعله‌ور نمی‌شود و شعله را گسترش نمی‌دهد.

همچنین قابل ذکر است که در صورت آتش سوزی، پشم شیشه تنها حالت خمیری پیدا می‌کند و تا ساعت‌ها از فرو ریختن و تخریب بنا جلوگیری می‌کند.

دانسیته در پشم شیشه 

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر بفردی که در الیاف پشم شیشه قابل توجه است، تنوع در میزان دانسیته آن می‌باشد. پشم شیشه دارای دانسیته‌ای در حدود 24 تا 96 کیلوگرم تا متر مکعب  مقاومت فشاری پایینی است.

بیشتر بخوانید: دانسیته در ساندویچ پانل چیست؟

دمای مناسب برای استفاده از پشم شیشه چه دمایی است؟

یکی از دلایلی که موجب کاربرد گسترده الیاف پشم شیشه به عنوان عایق شده مقاومت آن در گستره دمایی مختلفی است. بدین ترتیب لازم است بدانید که عایق پشم شیشه برای دمایی از حدود 195- درجه سانتیگراد تا 125 درجه سانتیگراد کاربرد دارد. البته گفتنی است که در برخی موارد دیده شده که در شرایط خاص تا دمای 550 درجه سانتیگراد را می‌تواند تحمل کند.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل یا ساندویچ پنل نسل جدیدی از مصالح ساختمانی است که به عنوان مصالح پیش ساخته در صنعت ساختمان شناخته شده است. این دسته از مصالح از دو لایه ورق فلزی و یک فوم عایق در لایه میانی تشکیل شده است. از اینرو نامگذاری آن را می‌توان به نوع ساختار آن نسبت داد.

بدین ترتیب پانل‌ها اغلب براساس عایقی ک در هسته آن‌ها استفاده می‌شود، نامگذاری شده‌اند. لذا پانل‌هایی با عایق پشم شیشه، ساندویچ پانل پشم شیشه نام دارد.

ساندویچ پانل پشم شیشه


مزایای عایق پشم شیشه 

  • همانطور که پیش تر گفتیم، الیاف پشم شیشه در معرض گرمای غیر متعارف مقاومت مطلوبی دارد و در صورتی که در تماس مستقیم با شعله آتش قرار بگیرد، شعله را منتشر نمی‌کند.
  • می‌دانید که شیشه مواد اولیه برای تولید عایق پشم شیشه می‌باشد از اینرو می‌توان طول عمر زیادی را از آن انتظار داشت و دچار هوازدگی نخواهد شد.
  • ساختار فشرده الیاف پشم شیشه موجب شده است که این عایق از خاصیت فوق‌العاده‌ای در جذب صوت برخوردار باشد و نوعی عایق صوتی شناخته شود.
  • برخلاف سایر پشم‌های معدنی، امکان رشد و تکثیر قارچ و باکتری در عایق پشم شیشه وجود ندارد.

 

معایب الیاف پشم شیشه 

تماس با الیاف پشم شیشه ممکن است مشکلاتی از قبیل بیماری‌هایی ریوی و پوستی ایجاد کند. از اینرو توصیه می‌شود به هنگام کار با این ماده از دستکش، عینک و لباس یکبار مصرف استفاده کنید.

کاربرد عایق پشم شیشه در ساخت سوله 

پس از تولید پانل‌های ساندویچی، ساخت سازه های صنعتی و پیش ساخته با ساندویچ پنل رواج یافت و جایگزین روش‌های سنتی شد. به طوریکه امروز پانل‌های برای ساخت سوله را "ساندویچ‌پانل سوله" می‌نامند. در ساخت سوله پانل‌هایی با هسته پشم شیشه در پوشش سقف آن استفاده می‌شوند و بهترین گزینه هستند.

کاربرد عایق پشم شیشه 

  • اولین و مهم‌ترین کاربردی که برای عایق پشم شیشه می‌توان ذکر کرد، استفاده از آن به طور گسترده به عنوان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان‌هایی با کاربری‌های مختلف است.
  • یکی دیگر از مهم‌ترین و متداول‌ترین کاربردهای پشم شیشه، در هسته میانی ساندویچ پانل است که به عنوان عایق عمل می‌کند.
  • پشم شیشه در ساخت مخازن و کانال‌های هوایی، مجرای لوله‌کشی و... نیز بکار می‌رود.
  • عایق پشم شیشه در ساخت سازه‌های صنعتی از قبیل انواع سوله نیز استفاده می‌شود.

کاربرد عایق پشم شیشه

قیمت پشم شیشه 

شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت قیمت عایق پشم شیشه و انواع ساندویچ پانل با کارشناسان پانل آنلاین تماس خاحاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه