لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸0

نوعی از لوله های فولادی که با روی مذاب پوشیده شده اند را لوله های گالوانیزه می‌نامند. 

با افزایش روز افزون جمعیت و گسترش شهرها نیاز به شبکه گسترده آبرسانی افزایش یافت؛ به دنبال آن این شبکه گسترده نیازمند لوله های مقاوم و با دوام است. لوله های گالوانیزه علاوه بر پاسخ به این نیاز، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند. 

لوله های گالوانیزه از آهن سفید نورد شده ساخته می‌شوند ؛ درزهای آن با درز جوش بهم جوش می‌شوند و به منظور افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ زدگی روی اندود می‌شوند اما لازم به ذکر است که در مقایسه با انواع لوله های آهنی در برابر اسید مقاومت کمتری دارند.

این لوله ها در شاخه های 6متری و به قطر 2.1 اینچ تا 66 اینچ تولید می‌شوند. لوله های گالوانیزه توسط دنده پیچ هایی بهم متصل می‌شوند و با مواد مناسب آبندی می‌شوند.

انواع لوله گالوانیزه

  • لوله گالوانیزه آهنی

این نوع از لوله های گالوانیزه دارای رنگ های تیره و اغلب به رنگ خاکستری هستند و در دونوع سبک و متوسط تولید می‌شوند.

  • لوله گالوانیزه فولادی

لوله های گالوانیزه فولادی از جنس نوعی فولاد نرم هستند. برای تهویه و تخلیه فاضلاب ها استفاده می‌شوند.

مزایای لوله های گالوانیزه 

  • قیمت مناسب
  • هزینه پایین نگهداری
  • مقاومت و دوام بالا
  • قابلیت بازیافت و استفاده مجدد

کاربرد لوله گالوانیزه

به علت حضور فلزات سنگین در آب، لوله  های فولادی در برابر آن مقاومت لازم را نداشته و دچار خوردگی می‌شوند اما لوله های گالوانیزه به دلیل دارا بودن این قابلیت در صنایع آب کاربرد گسترده ای دارند؛ همچنین از موارد دیگر کاربرد این نوع از لوله ها به انتقال حرارت، گاز و آب در گلخانه ها و تخلیه فاضلاب های بهداشتی نیز می‌توان اشاره کرد.

فرآیند تولید لوله های گالوانیزه

برای تولید لوله های گالوانیزه ابتدا لوله های موردنظر به واحد آماده سازی فرستاده می‌شوند تا جهت جذب پوشش روی و عمل گالوانیزاسیون آماده شوند. در این مرحله لوله ها چربی زدایی می‌شوند و زنگ آهن از سطح آن ها زدوده می‌شود. پس از این مرحله  برای جذب بهتر مواد موجود در سطح فولاد به محلول فلاکس آغشته می‌شوند؛ سپس در کوره های مخصوص تا دمای 120 درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شوند تا سطح آن ها خشک شود. پس از انکه سطح لوله ها خشک شد به مدت 1 دقیقه در دمای 450 درجه سانتیگراد در حمام فلز روی قرار می‌گیرند. زمانیکه لوله ها از حمام فلز روی خارج شدند؛ فلز اضافی روی سطح خارجی و داخلی لوله ها به وسیله بخار و دمش هوا زدوده می‌شود. جهت جلوگیری از تشکیل آلیاژی از فلزهای آهن و روی، نیاز است لوله ها به سرعت در آب سرد فرو برده شوند. سپس در مرحله نهایی به منظور حفاظت از دنده ها و همچنین شناسایی، بر روی آن ها درپوش پلاستیکی نصب می‌گردد.

 

بیشتر بخوانید: لوله چیست؟

 

تماس با پانل آنلاین: 44030121-021

تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه