ساندویچ پانل ضد حریق

ساندویچ پانل ضد حریق

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰0

امروزه یکی از مهم‌ترین اصول طراحی ساختمان، تامین ایمنی آن در برابر آتش سوزی است و استفاده از مصالحی مقاوم در برابر حریق، یکی از ارکان اصلی ساختمان سازی به شمار می‌رود. اگرچه این موضوع در رابطه با تمامی ساختمان‌ها صدق می‌کند اما در ساختمان‌هایی همچون بیمارستان‌ها، سوله‌های صنعتی و کارخانه‌ها و انبارها، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اگرچه ساخت یک سازه‌ی کاملا نسوز، کمی پر هزینه است اما می‌توان با استفاده از مصالحی با مقاومت بالا در برابر آتش سوزی، ضمن درنظر گرفتن الزامات مقاومت، هزینه‌ها را نیز کاهش داد. لازم به ذکر است که مصالحی با ویژگی‌ای کاملا نسوز وجود ندارد، اما می‌توان از مصالحی استفاده کرد که زمان سوختن و تخریب شدن را به تعویق انداخت و سازه در مدت زمان دیرتری تخریب شود.

برای ساخت سازه‌ای با مقاومت بالا در برابر حریق و کاهش هزینه‌ها، پیشنهاد ما به شما ساندویچ‌پانل‌ها هستند که برخی از آن‌ها متناسب با چنین کاربردی تولید شده‌اند و در اصطلاح "ساندویچ پانل ضد حریق" نام دارند.

مصالح ضد حریق

ساندویچ پانل ضد حریق چیست؟

 ساندویچ پانل ضد حریق در واقع به نمونه‌ای از ساندویچ‌پانل‌ها با ضریب هدایتی پایین اطلاق می‌شود که در مقایسه با سایر پانل‌ها دیرتر آسیب می‌بیند. انواع ساندویچ‌پانل مقاوم به حرارت را می‌توان براساس نوع عایقی که در لایه میانی آن استفاده می‌شود و مدت زمانی که در برابر حریق مقاومت می‌کند؛ در انواع ساندویچ پانل کند سوز و ساندوچ پانل ضد حریق دسته‌بندی کرد.

انواع ساندویچ پانل مقاوم در برابر آتش 

ساندویچ پانل کندسوز با فوم پلی یورتان

فوم پلی یورتان متداول‌ترین نوع عایق ساندویچ پنل است که مهم‌ترین تفاوت آن با سایر پانل‌ها مقاومت بالای آن در برابر حریق است که این دسته از پانل‌ها می‌توانند در مدت زمانی در حدود 60 دقیقه ساختار خود را حفظ کنند و خسارات مالی و تلفات جانی را کاهش دهند. 

ساندویچ پانل کند سوز پلی یورتان

لازم است بدانید که برای اینکه فوم پلی یورتان را نسبت به حرارت مقاوم سازند، لازم است موادی از جمله ترکیبات هالوژنه را به مواد اولیه پلی اورتان اضافه کنند که این مواد علاوه بر کاهش سرعت سوختن پلی یورتان، تاثیرات دیگری از قبیل تغییر رنگ و تخریب کیفیت فوم را به همراه دارد.

انواع ساندویچ پانل کندسوز پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان PIR

متداول‌ترین نوع ساندویچ پنل پلی یورتان با گرید آتش پذیریB1 و B2 است که ویژگی بارز این دسته از پانل‌های پلی یورتان این است که در صورت آتش سوزی، شعله را منتشر نمی‌کنند.

ساندویچ پانل پلی یورتان PUR

این نوع از پنل‌های پلی یورتان را با گرید آتش پذیری B2 در برخی از مواقع ساندویچ پانل نسوز و یا خود خاموش شونده نیز می‌نامند، زیرا در صورت دور شدن شعله از آن، خاموش می‌شود.

 

ساندویچ پانل ضد حریق پشم سنگ

همانطور که می‌دانید ساندویچ پانل پشم سنگ در واقع نمونه‌ای از پانل‌ها است که تنها تفاوت آن با سایر پانل‌های ساندویچی استفاده از عایق پشم سنگ در لایه میانی آن می‌باشد. پشم سنگ از دیرباز به عنوان عایق صوتی و حرارتی شناخته شده است و با نقطه ذوب 1300 درجه سانتیگراد و ضریب انتقال حرارت پایین، 3 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری، عایق حرارتی است و تا دمای 750 درجه سانتیگراد را می‌تواند تحمل کند.

فوم پشم سنگ را از جهتی بهترین گزینه برای ساندویچ پانل ضد حریق می‌دانند که قابلیت اشتعال ندارد و در صورت آتش سوزی واکنش بسیار پایینی از خود نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: برای مقایسه میزان مقاومت ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویج پانل پشم سنگ، ویدیو تست حریق ساندویچ پانل را در وبسایت پانل آنلاین مشاهده کنید.

کاربرد ساندویچ پانل ضد حریق

ساندویچ پانل ضد حریقامروزه استفاده از متریال ضد حریق در تمامی سازه‌ها الزامی است اما در برخی از سازه ها اهمیت بیشتری دارد، لذا کاربرد ساندویچ پانل‌های ضد حریق عبارت است از:

 • ساختمان‌های اداری، تجاری و مدارس
 • سالن‌های ورزشی
 • سوله‌ها
 • انبارها
 • بیمارستان‌ها و ...
 • اتاق‌های ایزوله و کانتینر
 • کانکس‌ها
 • سردخانه‌ها
 • و...

معایب ساندویچ پانل ضد حریق 

 • ساندویچ پنل‌های ضد حریق اگرچه مزایای بسیاری دارند و از محبوبیت بالایی برخوردار هستند اما معایبی نیز دارند. از جمله معایب این دسته از پانل‌ها می‌توان به ساختار متخلخل آن‌ها و کاهش پیوند مولکولی بین عایق وورق اشاره کرد که بدین ترتیب پشم سنگ به راحتی از ورق جدا می‌شود.
 • مورد دیگری که قابل ذکر است، نفوذ آب به داخل پشم سنگ و کاهش ضریب هدایتی آن می‌باشد.

قیمت و خرید ساندویچ پانل ضد حریق 

همانطور که گفتیم یکی از معایب ساندویچ پانل پشم سنگ، جدا شدن ورق‌ها از عایق میانی پانل است. اما شما می‌توانید با خرید ساندویچ پانل از فروشنده‌ای معتبر، از افزایش دوام و استحکام پانل اطمینان پیدا کنید.

مجموعه پانل آنلاین با بکارگیری متدها و تکنولوژی روز دنیا، پانل‌هایی مرغوب و با کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. 

قیمت ساندویچ پانل ضد حریق نیز همچون سایر انواع پانل‌های صنعتی به نوع فوم و ورق آن، متراژ، قیمت ارز و ... بستگی دارد و نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن ارائه کرد. برای دریافت قیمت ساندویچ پانل با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه