نمای ساختمان با ساندویچ پانل

نمای ساختمان با ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰0

نمای ساختمان و یا پوسته بیرونی آن، اولین جایی است که افراد با آن مواجه می‌شوند و در جذب افراد و ایجاد زیبایی بصری تاثیر بسزایی دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییر روش‌های ساخت و ساز، نمای ساختمان‌ها نیز از آن ظاهر آجری و سنتی خود فاصله گرفته‌اند. بدین ترتیب ساختمان‌های جدید با مصالح ساختمانی مدرن، ظاهری شیک و متفاوت پیدا کرده‌اند.

یکی از نماهای مدرنی که در سال‌های اخیر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمای ساندویچ‌پانلی در ساختمان‌های پیش ساخته است. پانل‌ها در نمای ساختمان علاوه بر زیبایی خاص و متفاوت، از لحاظ فنی نیز مزایایی دارند که این مصالح نوین را از سایرین متمایز ساخته است.

ساندویچ پانل چیست؟

برای آشنایی با ساندویچ پانل در نمای ساختمان و مزایای آن لازم است در ابتدا با ساندویچ پانل به عنوان نسل جدید مصالح پیش ساخته آشنا شوید. 

ساندویچ پنل از نظر شکل ظاهری به صورت لایه‌ای است و در ساختار آن از سه متریال مختلف استفاده شده است. در قسمت بیرونی پانل‌ها اغلب از ورق‌های فلزی و در قسمت میانی آن از نوعی فوم استفاده می‌شود که در واقع عایق ساندویچ‌پنل محسوب می‌شود.

پانل‌های ساندویچی را در انواع ساندویچ‌پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تولید می‌کنند که برای پوشش سقف و دیوار سازه‌ها استفاده می‌شود. 

مزایای ساندویچ پانل در نمای ساختمان 

  • عایق صوتی و حرارتی 

عایق بودن صوتی و حرارتی ساندویچ‌پنل‌ها از ویژگی‌های بارز این دسته از مصالح ساختمانی به شمار می‌رود و موجب شده است که پانل‌ها را به عنوان مصالحی عایق بشناسیم. همانطور که می‌دانید براساس مبحث 19 قوانین مقررات ملی ساختمان، عایق سازی ساختمان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و امری الزامی به شمار می‌رود.

پانل‌هایی با هسته پلیمری از قبیل ساندویچ پانل پلی یورتان، بهترین نوع عایق صوتی محسوب می‌شوند که می‌توانند ساختمان‌ها را تا صوتی حدود 60 دسی بل مقاوم سازند. 

از طرفی انواع پانل‌های ساندویچی در برابر حرارت نیز مقاومت لازم را دارا هستند و هدر رفت انرژی را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند. لازم به ذکر است که این مصالح نوین در کنج دیوارها و یا قسمت‌های زاویه دار به وسیله یک سری متعلقات، تجهیز می‌شوند که در عایق سازی ساختمان نقش بسزایی دارند.

  • صرفه اقتصادی 

ساندویچ‌پنل‌ها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در کنار ویژگی‌ها و مزایای بسیاری که دارند، مهم‌ترین و اصلی ترین حسن آن قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن می‌باشد. همچنین این مصالح به علت عایق بودن در بهینه سازی انرژی نیز موثر هستند و با تنوع در طرح و رنگ و طول عمر بالایی که دارند به مدت طولانی استفاده می‌شوند و نیازی به تعمیر و یا تعویض ندارند.

همچنین در راستای کاهش هزینه ها جهت ساختمان سازی با ساندویچ پانل لازم است بدانید که در مدت زمانی کوتاه و با حداقل تعداد نیروی انسانی قابل اجرا است.

  • دوام و طول عمر 

استفاده از ورق فلزی و فلزاتی همچون روی و گالوانیزه در پوشش خارجی پانل، در انعطاف پذیری و مقاومت بالای آن تاثیر گذار است که دوام و طول عمری چندین ساله به پانل و نمای ساختمان می‌بخشد. همچنین لازم است بدانید که وجود ورق فلزی ساندویچ پانل در نمای ساختمان در برابر ضربه، بارش های فصلی و... مقاومت بالایی دارد.

  • بهداشتی بودن

پانل ساندویچی در نمای ساختمان به علت رنگ استاتیکی که در نمای آن به کار رفته است حتی با گذر زمان هم شفافیت و رنگ اصلی خود را حفظ می‌کند و آلودگی‌ها و گرد و غبارهایی که به مرور زمان و با بارش باران بر روی آن ایجاد شده است؛ به راحتی تمیز می‌شود.

  • سرعت اجرا 

همانطور که گفتیم پانل‌ها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی با سرعت و سهولت بیشتری نصب می‌شوند و از این نظر توانسته‌اند بر رقبای خود برتری یابند.

  • کاهش وزن ساختمان 

استفاده از فلزات و فومی سبک در ساندویچ پنل، در کاهش وزن ساختمان تاثیر گذار است و کاهش بار مرده ساختمان از ویژگی‌های بارز این مصالح به شمار می‌رود. از اینرو سبک سازی ساختمان ها با ساندویچ پانل از جمله روش‌هایی است که در سال‌های اخیر رواج یافته است.

  • مقاومت در برابر آتش

آتش سوزی و عدم مقاومت مصالح ساختمانی در برابر حریق، مهم‌ترین عاملی است که دامن‌گیر مصالح نما شده و عمده‌ترین ضعف آن‌ها به شمار می‌رود. اما در مصالح مدرن ساندویچ پانل، استفاده از عایقی همچون فوم پلی یورتان و پشم سنگ در هسته پانل، آن ها را در برابر حریق مقاوم ساخته است. برخی از انواع پنل های ساندویچی همچون پانل پشم سنگ به علت مقاومت بالایی که دارند به عنوان ساندویچ پانل ضد حریق نیز شناخته می‌شوند.

کلام پایانی 

ساندویچ پنل‌ها به واسطه مزایای بسیاری که دارند، برای ساخت قسمت های مختلف ساختمان اعم از ساخت دیوار و سقف پیش ساخته مورد توجه قرار گرفته است. این پانل‌ها را می‌توان برای مناطق دور افتاده و صعب العبور نیز استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع ساندویچ پانل و متراژ مورد نیاز و نحوه خرید ساندویچ پنل با کارشناسان پانل آنلاین در واحد مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه