تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸0

همانطور که قبلا توضیح دادیم ورق سیاه به انواع ورق هایی اطلاق می‌شود که با فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند و ورق های روغنی، ورق هایی تولید شده تحت فرآیند نورد سرد هستند؛ ازینرو این دو محصول تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که بارزترین و پر اهمیت ترین تفاوت آن ها در فرآیند تولیدشان می‌باشد.

در این مقاله به منظور آشنایی بیشتر شما عزیزان به بررسی تفاوت های این دو محصول از جنبه های مختلف می‌پردازیم.

در ابتدا لازم به ذکر است که فرآیند تولید این محصولات از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت آن ها می‌باشد به طوریکه فولادهای تولید شده به روش نورد گرم در مقایسه با فولادهای تولیدی به روش نورد سرد از کیفیت پایین تری برخوردار هستند.

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی از لحاظ سایز

ورق هایی که به روش نورد گرم تولید می‌شوند پس از تولید مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرند ازینرو نیاز به گرمایش مجدد ندارند. با کاهش دمای محصول، حجم آن نیز کاهش می‌یابد بنابراین در ورق های سیاه تغییر سایز و شکل فولاد نسبت به ورق های روغنی کمتر است.

ورق های سیاه دارای سطحی زبر و خشن هستند و تلرانس ابعادی آن ها دقت لازم را ندارند. فرآیند تولید این ورق ها، موجب کاهش ضخامت آن ها می‌شود؛ درصورتی که ضخامت ورق اولیه 6 میلی‌متر باشد، قابلیت تشکیل کویل را دارد.

کویل های تولید شده با ضخامت 6 میلی‌متر به عنوان مواد اولیه جهت فرایند نورد سرد استفاده می‌شوند. ورق های تولید شده به این روش به خوبی پرداخت می‌شوند اما از تلرانس و ضخامت کمتری برخوردار هستند و به شکل های مربع، مدور و مسطح تولید می‌شوند.

تفاوت در مصرف کنندگان ورق سیاه و ورق روغنی

ورق های سیاه از کیفیت و قابلیت های مکانیکی بالاتری برخوردار هستند بنابراین مصرف کنندگانی که کیفیت ظاهری محصول برای آن ها اهمیت ندارد از طرفداران ورق سیاه یه شمار می‌روند.

تفاوت در کاربرد ورق سیاه و ورق روغنی

ورق های تولید شده به روش نورد گرم در ابعاد بزرگتر و شکل متمایز تری نسبت به سایر انواع ورق ها استفاده می‌شوند. از جمله موارد کاربرد ورق سیاه در اسکلت سازی و سوله سازی، سد سازی، مخزن سازی و پتروشیمی قابل ذکر می‌باشد.

ورق های تولیدی به روش نورد سرد یا اصطلاحا ورق های روغنی در ابعاد کوچیکتر و با قابلیت انعطاف و شکل پذیری بالا در صنعت ساخت و ساز، قطعات خودرو، لوازم خانگی و مبلمان  مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت در قیمت

باتوجه به پیچیده تر بودن فرایند تولید ورق سرد در مقایسه با ورق گرم یا ورق سیاه، ورق های روغنی دارای قیمت بیشتریدر مقایسه با ورق های روغنی هستند بطوریکه قیمت ورق روغنی حدود دو برابر قیمت ورق های سیاه است. 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه