اجرای سقف منحنی با ساندویچ پانل

اجرای سقف منحنی با ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹0

از دیرباز سقف به عنوان عنصر اصلی ساختمان بشمار می‌رود و ازجهت تاثیر بسیاری که بر زیبایی و نمای ساختمان دارد نحوه‌ی طراحی و اجرای آن اهمیت بالایی دارد.

سقف‌ها به طور کلی به صورت مسطح، شیبدار و قوسی اجرا می‌شوند که هریک طرفداران خود را دارند.

سقف های قوسی یا منحنی قدیمی ترین نوع سقف هستند بطوریکه پیشینه استفاده از آن‌ها به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. طاق کسری و یا ایوان مدائن نمونه بارز بناهای قوسی شکل آن دوران است که بیانگر اوج استفاده از این هنر و مهارت خاص معماران گذشته در طراحی و اجرای این دسته از سقف ها می‌باشد.  

گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و توسعه ی روش های طراحی و ساخت سقف چیزی از محبوبیت و مزایای سقف های منحنی شکل نکاسته به گونه ای که کماکان از سقف های قوسی شکل برای پوشش کل سقف یا قسمتی از آن استفاده می‌شود و تنها روش ها و مصالح نوین جایگزین مصالح سنتی آجر و روش تخته کوبی شده‌اند.

باتوجه به اهمیت مقاومت سقف، نقش سقف در تامین ایمنی ساختمان و ساکنان آن، نحوه اجرای  سقف ونوع مصالحی که برای آن استفاده می‌شود نیز اهمیت دارد.

ساندویچ پانل ها به عنوان نمونه ای از مصالح نوین و پیش ساخته با مقاومت بالا و وزن سبک بهترین گزینه برای ساخت  سازه های مقاوم با طراحی خاص بشمار می‌رود. این مصالح ساختمانی جدید با ماهیت ویژه و ویژگی های منحصر بفرد، تناسب ایده آلی در سازه ها با طراحی مدرن ایجاد می‌کند.

ساندویچ پنل ها عموما مصالحی ساختمانی با ساختاری لایه ای هستند که در انواع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تولید و عرضه می‌شوند.

ویژگی عایق صوتی و حرارتی بودن پانل های ساندویچی موجب شده است که این مصالح پیش ساخته مورد توجه قرار بگیرند و همچنین ویژگی های دیگری نظیر شستشوی سریع و آسان، سهولت در نصب ساندویچ پانل های سقفی و جابجایی آن‌ها، استفاده از پانل را برای سقف های قوسی مرسوم کرده است تاجایی که امروزه شاهد اجرای بی بدیل و گسترده ی سقف‌های هلالی با ساندویچ پنل پیش ساخته هستیم.

بهترین نوع ساندویچ پانل که امکان اجرای این دسته از سقف ها را برای ما فراهم می‌کند، با عنوان زیپ پانل در صنعت ساختمان شناخته شده است. انعطاف پذیری بالا، قابلیت فرم دهی به اشکال مختلف محدب، مقعر ومخروطی از ویژگی های بارز این دسته از ساندویچ پنل ها است.

کاربرد زیپ پانل

زیپ پانل ها در بازار با عنوان کالزیپ و یا کلزیپ نیز شناخته می‌شوند و برای سطوح مختلف با وسعت، زوایا و انحنای مختلف کاربرد دارند. لازم به ذکر است که این دسته از ساندویچ پانل های کاربردی سازه هایی متفاوت و یکپارچه در انواع فرودگاه، ترمینال، استادیوم، سالن های ورزشی و ... را موجب شده اند.

مزایای سقف قوسی

سقف‌های قوسی ضمن ایجاد نمایی زیبا و متفاوت در سازه امکان تعمیر و بازسازی سقف را به آسانی فراهم می‌کند.

سقف های قوسی در مقایسه با سقف های شیبدار و مسطح وزن کمتری دارند لذا در صورت وقوع حوادثی همچون زلزله آسیب کمتری وارد می‌کنند.

انواع سقف های قوس دار با ساندویچ پانل 

ویژگی های متنوع پنل های ساندویچی موجب شده است که محدودیتی برای استفاده از ساندویچ پنل در معماری های خاص وجود نداشته باشد و در مواردی نظیر ساخت انواع کانکس، درمانگاه های صحرایی، اماکن آموزشی، انواع سوله، ورزشگاه ها و ...کاربرد داشته باشد.

ساخت کانکس با سقف قوس دار از جنس ساندویچ پانل

قیمت مناسب کانکس و جابجایی آسان آن، کانکس را به عنصری کاربردی برای استفاده موقت تبدیل کرده است بطوریکه براساس نیاز کاربر در انواع مختلف تولید می‌شوند. استفاده از کانکس برای کاربری‌هایی نظیر ویلا، درمانگاه، نگهبانی ظاهری متفاوت و مدرن به این سازه های پیش ساخته بخشیده است. 

اخیرا کانکس ها تنها به شکل مستطیل و با سقفی مسطح نمی‌شوند و طرح های جدیدتری نظیر کانکس با سقف قوس دار به خود گرفته اند که ساخت چنین سازه هایی با ساندویچ پانل ممکن می‌شود.

ساخت سوله قوسی با ساندویچ پانل 

سوله یکی از سازه های صنعتی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد و متناسب با نوع حرفه در نوع ساخت و مدل در انواع مختلف دسته بندی می‌شود.

سوله با سقف قوسی نیز یکی از انواع این سازه های صنعتی است که به سه روش زیر قابل اجرا است:

اجرای سقف قوسی با استفاده از پشم شیشه یا پشم سنگ، توری و ورق رنگی

سوله با سقف قوسی با استفاده از ساندویچ پانل

سوله با استفاده از ورق گالوانیزه

متداول ترین روش برای اجرای پوشش سقف قوسی سوله استفاده از ساندویچ پانل‌های سقفی است که ضمن عایق بندی سوله دارای مقاومت و ماندگاری بالا است.

مناسب ترین نوع ساندویچ پانلی که برای سوله با سقف قوسی استفاده می‌گردد، ساندویچ پانل پلی یورتان می‌باشد که در نهایت سوله ای با کاربری و نتیجه مطلوب و قیمت مناسب را موجب می‌شود.

سوله با سقف قوسی

سخن پایانی

در نهایت به عنوان سخن پایانی ساندویچ پانل های پیش ساخته بهترین و مناسب ترین گزینه برای ساخت سازه هایی مقاوم با زیبایی دو چندان به شما می‌روند.

یکی دیگر از مواردی که موجب شده است پنل ها به عنوان کاربردی ترین نوع مصالح ساختمانی نوین شناخته شوند، قیمت مناسب ساندویچ پنل ها است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ساندویچ پانل و سازه های پیش ساخته قابل اجرا با ساندویچ پانل از طریق شماره های تماس موجود در سایت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه