تفاوت ساندویچ‌پانل پلی‌استایرن و پلی‌یورتان

تفاوت ساندویچ‌پانل پلی‌استایرن و پلی‌یورتان

تاریخ انتشار مطلب : سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹0

ساندویچ‌پانل‌های پیش ساخته چند سالی است که در صنعت ساختمان موردتوجه قرار گرفته‌اند و کاربرد گسترده‌ی آن‌ها، تنوع بالا از نظر نوع مواد مصرفی و کاربرد در صنایع مختلف را موجب شده‌است. همانطور که می‌دانید ساندویچ‌پانل‌ها از نظر نوع ورق و فوم در انواع مختلفی از قبیل ساندویچ‌پانل پلی‌یورتان، پلی‌استایرن، ساندویچ‌پانل XPS، پشم‌شیشه و ... دسته‌بندی می‌شوند که هریک از این پانل‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهایی متفاوت از یکدیگر هستند. 

لازم ‌به ‌ذکر است ساندویچ‌پانل‌های پلی‌استایرن و پلی‌یورتان به عنوان متداول‎‌‌ترین و پرکاربردترین نوع پانل در صنعت ساختمان شناخته شده‌اند اما علی‌رغم کاربرد بسیار این دسته از مصالح ساختمانی نوین، به‌نظر می‌رسد که اغلب مردم از تفاوت و ویژگی‌های آن‌ها اطلاع زیادی ندارند؛ ازاینرو ما قصد داریم در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و تفاوت‌های پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن بپردازیم.

ساندویچ‌پانل پلی یورتان چیست؟

ساندویچ‌پنل پلی یورتان محصول کشور آلمان بوده‌است و ساختاری همانند عموم پانل‌های ساندویچی دارد بطوریکه از دو لایه ورق فلزی در قسمت بیرونی و فوم پلی‌یورتان در قسمت میانی تشکیل شده‌است. بنابراین بدیهی است عاملی که موجب تفاوت عمده این‌نوع از پانل‌ها شده هسته آن‌ها می‌باشد. 

پنل پلی‌یورتان به واسطه فوم میانی در دو نوع دسته‌بندی می‌شود که عبارت است از:

  • PIR: این فوم در دسته‌ی اترها قرار می‌گیرد که ترکیبی است از پلی‌یول و ایزوسیانورات.
  • PUR: نوع دیگری از فوم پلی‌یورتان می‌باشد که از ترکیب پلی‌یول و ایزوسیانات تشکیل شده است.

ساندویچ‌پانل پلی‌یورتان به واسطه ویژگی بارز ضدحریق بودن و عایق بودن از محبوبیت بالایی برخوردار است و در عایق‌کاری و ساخت انواع ساختمان‌ها، سوله‌های صنعتی و ورزشی، کانکس و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساندویچ‌پانل پلی‌استایرن چیست؟

ساندویچ‌پنل پلی‌استایرن نیز گونه‌ای دیگر از پانل‌ها است که در لایه میانی آن از فوم پلی‌استایرن استفاده می‌شود و در گاهی مواقع به آن‌ها ساندویچ‌پانل یونولیتی نیز گفته می‌شود. این دسته از پانل‌ها باتوجه به میزان فشردگی و تراکم ذرات موجود در لایه میانی در انواع معمولی، منبسط ( EPS) و فشرده ( XPS) دسته‌بندی می‌شوند.

ساندویچ‌پانل پلی‌استایرن

از دلایل محبوبیت پانل‌های پلی‌استایرن می‌توان به وزن پایین و قیمت مناسب آن‌ها در مقایسه با سایر انواع پانل‌های ساندویچی اشاره کرد که در ساخت دیوار و سقف، انواع سوله، سردخانه و اتاق تمیز کاربرد دارند.

مقایسه ساندویچ‌پنل پلی‌استایرن و پلی‌یورتان

پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن هردو در انواع ساندویچ‌پانل دیواری و سقفی تولید می‌شوند و مورد‌استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به بررسی تفاوت‌های این دو نوع پانل خواهیم پرداخت.

ازنظر اقتصادی

در مقایسه پنل پلی‌استایرن و پلی یورتان قابل ذکر است که ساندویچ‌پنل پلی استایرن دارای قیمت پایین‌تری است و با وزن پایین، سهولت در جابجایی و نصب را بیشتر از پانل پلی‌یورتان فراهم می‌کند.

همچنین پانل‌های پلی استایرن قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند ازاینرو دوست‌دار محیط زیست نیز شناخته شده‌اند.

از نظر میزان عایق بودن

 اگرچه تمامی پانل‌های ساندویچی عایق خوبی بشمار می‌روند اما لازم به ذکر است که پنل پلی استایرن برخلاف ساندویچ‌پنل پلی‌یورتان در برابر حرارت و صوت عایق خوبی نیست. درحالیکه ساندویچ‌پنل پلی‌یورتان علاوه بر عایق حرارتی و صوتی، عایق رطوبتی نیز به شمار می‌رود.

از نظر میزان مقاومت

ساندویچ‌پانل پلی یورتان در مقایسه با پانل پلی‌‍استایرن از مقاومت بالاتری در برابر ضربه، نفوذ باکتری‌ها و ... برخوردار است.

از نظر مقاومت در برابر حریق

میزان مقاومت این دو نوع پانل در برابر حریق از دمای آتش گرفتن آن‌ها مشخص می‌شود. ساندویچ‌پانل پلی استایرن در صورتی که ضخامت بالایی داشته باشد در برابر حریق از خود مقاومت نشان می‌دهد درحالیکه پانل پل‌یورتان تا دمای 70 الی 80 درجه سانتیگراد در برابر آتش مقاوم بوده و واکنشی نشان نمی‌دهد همچنین از ویژگی‌های بارز آن‌ها می‌توان به عدم تولید گازهای سمی و شعله‌ور کردن آتش در مواقع آتش سوزی اشاره کرد.

برای اطلاع از مقاومت پانل‌ها در برابر آتش و مشاهئه ویدیو تست حریق ساندویچ‌پانل می‌توانید به صفحه مربوطه از وبسایت پانل‌آنلاین مراجعه نمایید. 

 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه