مقایسه ساندویچ پانل با مصالح ساختمانی سنتی

مقایسه ساندویچ پانل با مصالح ساختمانی سنتی

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸0

در دنیای مدرن امروز با پیشرفت لحظه به لحظه تکنولوژی و همچنین افزایش ساخت و ساز، استفاده از مصالحی نوین و متناسب با نیاز روز جامعه، امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است. زیرا مصالح نوین دارای ویژگی ها و مزایایی هستند که مصالح سنتی از آن برخوردار نیستند و هریک از مصالح ساختمانی دارای نقاط ضعف و قدرت هستند که موجب محدودیت آن ها در مواردی می‌شود. ازاینرو مهندسان و سازندگان در پی استفاده از مصالحی بهینه هستند. 

ساندویچ پانل یکی از بهترین و کارآمدترین سازه های نوین و پیش ساخته است که امروزه در عرصه های مختلف به خصوص صنعت ساختمان کاربرد گسترده ای دارد. ویژگی ساختاری و همچنین استفاده از مواد منحصر بفرد در ساختار پانل های ساندویچی موجب برتری آن ها بر سایر انواع مصالح سنتی شده است. ساندویچ پنل ها به دو لایه ورق فلزی از جنس آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه به منظور پوشش بیرونی محدود می‌شوند و در لایه میانی پانل، در بین دو ورق فلزی، فوم عایق قرار می‌گیرد.

امروزه ساندویچ پنل ها بخش عظیمی از پوشش های دیواری و سقفی سازه ها را به خود اختصاص داده اند و در انواع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تولید و عرضه می‌شوند. در ادامه باتوجه به کاربرد گسترده ساندویچ پانل به بررسی تفاوت های مصالح ساختمانی نوین و سنتی می‌پردازیم.

مقایسه ساندویچ پانل با مصالح ساختمانی سنتی

comparison -of-sandwich-panels-with-traditional-building-materials1

ساندویچ پانل ها و مصالح سنتی در موارد بسیاری با یکدیگر تفاوت دارند که این تفاوت ها به شرح زیر می‌باشد:

کاهش وزن ساختمان

امروزه سبک سازی ساختمان ها و کاهش وزن سازه به امری حائز اهمیت و قابل توجه در بین مهندسین ساختمان تبدیل شده است. ازاینرو همواره به دنبال استفاده از مصالح ساختمانی سبک هستند که از این نظر ساندویچ پانل ها بهترین گزینه برای ساخت و ساز به شمار می‌روند.

ساختار ویژه و منحصر بفرد پانل های ساندویچی و استفاده از مواد سبک جهت ساخت آن ها، ساندویچ پانل ها را به سازه هایی سبک تبدیل کرده است که می‌توان به عنوان اولین و اصلی ترین شاخصه ساندویچ پانل به سبک بودن آن ها اشاره کرد. استفاده از پانل های ساندویچی در نهایت کاهش وزن کلی سازه مورد نظر را نیز به دنبال دارد.

سازه ساندویچ پانل با ضخامت 4 الی 5 سانتی متر در مقایسه با یک دیوار آجری با ضخامت 35 سانتی متر، 50 برابر سبک تر است. لازم به ذکر است که کاهش وزن کلی سازه موجب کاهش هزینه های اجرا از جمله زیرسازی و فونداسیون نیز می‌گردد و همچنین علاوه بر آن سرعت اجرا را نیز به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مقاومت در برابر زلزله

امروزه در صنعت ساختمان مبحث مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد لذا به منظور پاسخگویی به نیازهای روز جامعه، در ساخت سازه های نوین این نکات مورد توجه قرار گرفته اند؛ در حالیکه مصالح سنتی مقاومت لازم در برابر زلزله و فشارهای ناشی از آن را نداشته و خسارت های جبران ناپذیری را موجب می‌شوند.

مقاومت و دوام بالا 

ساندویچ پنل ها مصالحی هستند که در مقایسه با دیوار های بتنی در برابر رطوبت هوا مقاوم بوده و دچار خوردگی نمی‌شوند. این مصالح در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی نیز مقاوم بوده و امکان رشد میکروب و قارچ در آن ها وجود ندارد.

 عایق بودن

sandwich-panelیکی دیگر از مواردی که امروزه در ساخت ساختمان ها مورد توجه می‌باشد، بهینه سازی مصرف انرژی و کنترل میزان هدر رفت انرژی می‌باشد. استفاده فوم عایق در لایه میانی ساندویچ پانل ها به عنوان عایق حرارتی، برودتی و صوتی در این سازه ها عمل می‌کند؛ درحالیکه مصالح سنتی عایق ضعیفی در برابر تبادل گرمایی هستند و عایق کاری آن ها نیز هزینه ای مازاد را موجب می‌شود.

سازگاری با محیط زیست

سازگاری با محیط زیست یکی دیگر از مزیت های ساندویچ پنل های پیش ساخته است؛ بطوریکه قابل استفاده در اقلیم های مختلف جغرافیایی هستند.

پانل های ساندویچی قابل بازیافت و استفاده ی مجدد نیز هستند و در صورت خرابی و یا مشکل میتوان آن ها تعویض کرد و همچنین در سازه های موقت نیز می‌توان آن ها را جمع آوری و مجددا در محلی دیگر استفاده کرد و باتوجه به قیمت مناسب ساندویچ پانل، این امر از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می‌باشد.

حمل ونقل آسان

از دیگر مواردی که موجب برتری پانل های ساندویچی بر مصالح سنتی شده است، سهولت در حمل و نقل و جابجایی آن ها می‌باشد.

اجرای ساندویچ پنل ها بر روی اسکلت ساختمان، بدون کنده کاری و تخریب انجام می‌شود و میزان هدر رفت مصالح را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

کاهش زمان تکمیل پروژه 

یکی از دلایل کاربرد ساندویچ پانل ها نصب سریع و آسان آن ها می‌باشد. ساندویچ پنل ها در کارخانه، متناسب با سفارش مشتری ساخته می‌شوند و در محل احداث ساختمان به سرعت نصب می‌شوند که این امر موجب کاهش زمان اجرای پروژه و همچنین صرفه جویی درهزینه های اجرا نیز می‌گردد.

قیمت 

ساندویچ پنل ها محصولاتی آماده و پیش ساخته هستند که علاوه بر دارا بودن قیمت مناسب، برای اجرا به ترکیب با مواد دیگر نیاز ندارند ازاینرو قیمت ساندویچ پانل های پیش ساخته در مقایسه با مصالح سنتی مقرون به صرفه تر است. 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه