تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹0

انواع ساندویچ‌پانل را به علت کاربرد گسترده‌ای که در صنعت ساختمان دارند حتما می‌شناسید. شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که ساندویچ‌پانل سقفی و دیواری چه تفاوتی باهم دارند و یا اینکه تمایل داشته باشید تنها از یک نوع پانل در سازه خود استفاده کنید. بدین ترتیب سعی کردیم در این مقاله به بررسی تفاوت‌های میان ساندویچ‌پنل دیواری و سقفی بپردازیم.

تمامی انواع پانل‌های ساندویچی ساختاری یکسان و لایه‌ای دارند که از دو لایه ورق فلزی در قسمت بیرونی و یک لایه فوم در لایه میانی پانل تشکیل شده‌اند. 

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

از نظر نوع ساختار

  • اولین تفاوت پانل سقفی و دیواری در انواع ورق‌های خارجی آن‌ها می‌باشد. غالبا پانل‌های دیواری توسط دو لایه ورق آلومنیوم، آلوزینک و یا ورق گالوانیزه احاطه می‌شوند اما در ساندویچ‌پنل‌های سقفی گاها به منظور کاهش هزینه‌ها تنها از یک لایه ورق استفاده می‌شود که از این نمونه‌ها می‌توان به ساندویچ پانل یکرو ورق یکرو فویل، ساندویچ پانل یکرو ورق یکرو کاغذ و... اشاره کرد.
  • مورد دیگری که به عنوان تفاوت ساندویچ‌پنل دیواری و سقفی از نظر نوع ساختار شمرده می‌شود، گام‌های ایجاد شده بر روی سطح پانل سقفی است. از آن جایی که پانل‌های سقفی به عنوان پوشش سقف سازه بکار می‌روند و همواره در تماس مستقیم با بارش‌های فصلی قرار دارند، لذا می‌بایست مقاومت بیشتری داشته باشند؛ بدین جهت بر روی ورق ساندویچ‌پنل سقفی گام‌هایی با شکل ذوزنقه ایجاد شده است که پانل را در برابر بارش برف و باران و وزش باد مقاوم می‌سازد؛ در واقع می‌توان گفت که انواع سقفی پانل ساندویچی دارای گام‌های بلندتری در مقایسه با انواع دیواری پانل‌ها است.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری از نظر نوع ساختار

ساندویچ پنل سقفی از نظر تعداد گام‌ها در انواع ساندویچ پانل سقفی سه گام و ساندویچ پانل سقفی پنج گام دسته‌بندی می‌شوند. در اینجا لازم به ذکر است که پانل‌های سه گام برای محیط‌هایی با میزان بارش کمتر و پانل‌های پنج گام برای محیط‌های با میزان بارش بیشتر استفاده می‌شوند.

از نظر مشخصات فنی

  • در رابطه با مشخصات فنی انواع پانل‌های ساندویچی لازم به ذکر است که تمامی انواع ساندویچ پانل دیواری به عرض 1 متر، طول 10 متر و ضخامت 4 تا 10 سانتی‌متر تولید می‌شوند، درحالیکه انواع ساندویچ پانل سقفی نیز دارای عرض 1 متر، طول 14 متر و ضخامت 4 تا 10 سانتی متر تولید و عرضه می‌شوند.

از نظر میزان عایق بودن 

  • میزان عایق بودن هریک از پانل‌ها را می‌توان به عنوان تفاوت میان ساندویچ‌پنل سقفی و دیواری دانست. پانل سقفی که در تماس مستقیم با بارش‌ها قرار دارد می‌بایست بیشتر از پنل دیواری در برابر رطوبت عایق باشد.

از نظر نحوه نصب و اجرا

  • انواع ساندویچ‌پانل‌ها در شیوه نصب و اجرا نیز با یکدیگر متفاوت هستند زیرا از نظر نوع ساختاریکسان نیستند. به طوریکه پانل‌های دیواری به منظور دستیابی به سطحی صاف و یکپارچه به صورت نر و مادگی یا به صورت ساندویچ‌پانل پیچ مخفی ساخته می‌شوند. از طرفی در رابطه با پانل‌های سقفی لازم به ذکر است که این پانل‌هابه صورت همپوشانی ساخته می‌شوند تا مانع از نفوذ آب باران و... به داخل فضا شوند.

ساختار ساندویچ پانل دیواری و سقفی

 

از نظر نوع کاربرد

  • از نظر نوع کاربرد نیز بدیهی است که پنل سقفی در پوشش سقف انواع سوله، ویلاهای پیش ساخته و... و پنل دیواری برای پوشش دیوار سوله، انبار، هتل، کانکس، سردخانه و... بکار می‌روند.

از نظر تنوع و رال رنگی

  • ساندویچ پانل دیواری نیز از تنوع رنگی بیشتری در مقایسه با ساندویچ پانل سقفی برخوردار است.

نتیجه گیری

تفاوت‌های میان پانل دیواری و سقفی را ذکر کردیم اما بد نیست که بدانید تمامی این موارد قابل تغییر است و ساندویچ‌پانل را متناسب با شرایط موجود می‌سازند.

اگر نیاز به مشاوره بیشتری دارید می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان پانل آنلاین تماس حاصل فرمایید و در رابطه با ساندویچ‌پانل مورد نیازتان به طور رایگان مشاوره دریافت نمایید.

 

تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه