اتاق ایزوله یا کلین روم

اتاق ایزوله یا کلین روم

تاریخ انتشار مطلب : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰0

امروزه به منظور مقابله با بیماری‌های مسری و کاهش انتقال ویروس و میکروب‌ها، استفاده از فضاهایی با عنوان اتاق ایزوله و یا اتاق تمیز امری حائز اهمیت است. 

در واقع اتاق تمیز و یا اتاق ایزوله به فضایی محصور اطلاق می‌شود که میزان ذرات، آلودگی‌ها و آلایندگی‌ها در آن به طور مرتب کنترل می‌شود و با یکسری وسیله تجهیز می‌شود. این تجهیزات قادر به کنترل و کاهش سطح آلایندگی‌ها و رطوبت هوا هستند. از اینرو چنین فضایی را اتاق ایزوله و یا اتاق تمیز ( کلین روم) می‌نامند.

بیشتر بخوانید: تجهیزات اتاق تمیز 

لازم است بدانید که اتاق ایزوله تنها در بیمارستان ها و برای بیماری های مسری استفاده نمی‌شود و بلکه در فضاهایی همچون آزمایشگاه ها نیز کاربرد دارد.

بنابراین باتوجه به مطالب بالا لازم است بدانید که ساخت اتاق تمیز نیز همچون هر سازه‌ی دیگری به یک سری تهمیدات و مصالحی خاص نیاز دارد. امروزه برای ساخت کلین روم ها اغلب از مصالحی نوین به نام ساندویچ پانل استفاده می‌کنند که با ویژگی‌ها و مزایایی که دارند، مناسب ترین گزینه به شمار می‌روند.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل یا ساندویچ پنل‌ها را در واقع نسل جدیدی از مصالح ساختمانی می‌نامند که برای پوشش سقف و دیوار سازه های پیش ساخته بیشترین کاربرد را دارند. پانل ها به طور کلی از سه لایه اصلی تشکیل شده‌اند و نقش هر نوع عایقی را به بهترین نحو ایفا می‌کنند. پانل ‌هایی که به منظور ساخت اتاق تمیز استفاده می‌شوند می‌بایست ویژگی‌هایی همچون مقاومت در برابر نفوذ هرگونه میکروب و باکتری و کاملا بهداشتی و تمیز باشند.

ساندویچ پانل اتاق تمیز 

ساندویچ پانل اتاق تمیز و یا کلین روم از جهتی که برای چنین فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اینگونه نامگذاری شده‌اند. ساختار این دسته از پانل ها نیز همچون سایر انواع پانل‌های ساندویچی است و از سه لایه اصلی تشکیل شده است. 

در ساندویچ پنل کلین روم اغلب از ورق آلوزینک با ضخامت 0.6 و یا 0.7 میلیمتر به منظور ورق و پوشش بیرونی استفاده می‌شود. عایق میانی پانل اتاق ایزوله فوم پلی یورتان و یا فوم پلی استایرن است که بسته به شرایط و نیاز، بکار می‌رود. فوم پلی یورتان در پانل اتاق تمیز به عنوان عایقی قوی در برابر سرما و گرما عمل می‌کند و همچنین در برابر حریق و آتش سوزی نیز از مقاومت بالایی برخوردار است. 

همچنین فوم پلی استایرن نیز برای ساخت کلین روم گزینه ی مناسبی است چرا که سبک بوده و به راحتی نصب می‌شود. اما لازم است بدانید که این نوع فوم در برابر حرارت و برودت عایق نیست و برای فضاهایی که احتمال آتش سوزی در آن وجود دارد، گزینه مناسبی نیست.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

کاربرد اتاق تمیز و یا اتاق ایزوله 

اتاق ایزوله به طور کلی در صنایع مختلف و هر صنعتی که ذرات کوچک و معلق بر روند کار و تولید تاثیر بگذارد، بکار می‌رود. بدین ترتیب کاربرد اتاق ایزوله عبارت است از:

  • صنعت داروسازی
  • صنعت بیوتکنولوژی
  • تجهیزات پزشکی
  • علوم زیستی
  • هوا فضا
  • بیمارستان‌ها، اتاق های جراحی و اتاق عمل‌ها
  • و صنایع غذایی

اتاق تمیز

شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ساخت اتاق تمیز با ساندویچ پانل از طریق شماره‌های تماس موجود در سایت با کارشناسان پانل آنلاین تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه