تجهیزات اتاق تمیز

تجهیزات اتاق تمیز

تاریخ انتشار مطلب : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸0

اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز یا کلین روم (clean room) اصطلاحا به محیطی ایزوله و عاری از هرگونه میکروب گفته می‌شود که جهت تحقیقات علمی، صنعتی و امور آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازاینرو میزان آلاینده های زیست محیطی اتاق تمیز از قبیل گرد و غبار، بخار مایعات محیطی،  میکروب و ... به طور مداوم کنترل می‌گردد و در حداقل ترین حالت ممکن قرار دارد. باتوجه به حساسیت کلین روم، کارکنان و پرسنل برای رفت و آمد به این فضا باید شرایطی نظیر گرفتن دوش هوا و استفاده از لباس های مخصوص را رعایت کنند و همچنین متریال ساخت اتاق تمیز و طراحی آن ها می‌بایست متناسب با شرایط اتاق باشد. انواع ساندویچ پانل به دلیل دارا بودن ویژگی هایی نظیر مقاومت فیزیکی بالا، عایق حرارتی و رطوبتی بودن، ضد حریق بودن، مقاوم در برابر نفوذ حشرات و ذرات خارجی بهترین گزینه برای ساخت کلین روم به شمار می‌رود. این دسته از پانل های ساندویچی براساس نوع کاربردشان ساندویچ پانل اتاق تمیز نام گرفته اند.

باتوجه به شرایط اتاق تمیز (کلین روم) تجهیزات ویژه ای در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت. نمونه ای از تجهیزات اتاق تمیز عبارتند از:

clean-room-clothes

غلطک های چسبنده

این ابزار برای ازبین بردن ذرات آلودگی مانند گرد و غبار از روی سطوح صاف همانند دیوار، کف و سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستکش و لباس های مخصوص

همانطور که پیش تر ذکر کردیم پرسنل اتاق تمیز باید از لباس های مخصوص و ماسک ، متناسب با نوع کارکرد محیط استفاده کنند. جنس لباس های اتاق تمیز باید از جنس پلی استر و  به گونه ای باشند که از خود ذره آزاد نکنند.

 

دوش هوا

یکی از مهمترین تجهیزات کلین روم، دوش هوا می‌باشد که به منظور زدودن ذرات موجود بر سطح لباس افراد، در قسمت ورودی اتاق نصب می‌شود.

clean-room-equipment1

پس باکس

برای انتقال ابزار، دستگاه ها، ظروف و ... بدون ضرورت تردد افراد به اتاق تمیز از پس باکس استفاده می‌شود.

فن فیلتر یونیت

این نوع فن متشکل از یک فن قوی با کنترل کننده سرعت و فیلتر بازده می‌باشد که علاوه بر تهویه هوا، امکان ورود هوای فیلتر نشده را به کلین روم از بین می‌برد.

هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک وظیفه تامین اکسیژن، حذف ذرات و آلودگی های موجود در هوا و همچنین تامین دما و رطوبت و اختلاف فشار را بر عهده دارد.

clean-room-equipment2

یونیت هوای تازه

یکی دیگر از تجهیزات مهم اتاق تمیز یونیت هوای تازه می‌باشد که  به منظور تامین اکسیژن مورد نیاز این فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمایشگر وضعیت اتاق تمیز: 

میزان دما، فشار و رطوبت در اتاق تمیز اهمیت بالایی دارد لذا از نمایشگر مخصوص نمایشگر وضعیت اتاق استفاده می‌گردد و این دستگاه علاوه بر نمایش شرایط و وضعیت اتاق، به سیستم اعلام و هشدار نیز مجهز می‌باشد.

 

تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز و نیمکت ها و قفسه های مخصوص لباس

clean-room-couch20

اتاق تمیز با توجه حساسیت ویژه ای که دارد به طور مرتب به نگهداری و تمیز سازی با مهارت خاصی نیاز دارد. نحوه تمیز سازی اتاق تمیز متناسب با نوع اتاق تمیز متفاوت بوده و الزامات  و تجهیزات مخصوص به خود نظیر تی، جارو برقی، دستمال ویژه و سطل شستشو را دارا است.

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه