ساندویچ پانل

همه چیز درباره ساندویچ پانل

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰0

تعریف ساندویچ پانل

ساندویچ پنل یک متریال از پیش ساخته در زمینه ساخت و ساز میباشد که به دلیل مزایا و کاربردهای آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

از جمله مزایای ساندویچ پنل میتوان به سبک بودن، مقاومت در برابر حرارت، قابلیت شستشو، تحویل و نصب فوری و قیمت مناسب آن اشاره کرد، همچنین با به کار بردن ساندویچ پانل در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

پانل ساندویچی از سه لایه تشکیل شده است: لایه مرکزی آن می تواند از جنس پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن و پلی اورتان باشد که نسبتا سبک و عایق است و دو لایه خارجی از ورق های فلزی تشکیل شده است که معمولا از جنس ورق رنگی، ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم پیش رنگ شده و یا آلوزینک پیش رنگ شده می باشد.

 

ساندویچ پانل

 

 

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل به طور کلی در دو نوع سقفی و دیواری تولید می شود که هر کدام کاربرد های فراوانی دارند و تنها تفاوت این دو پانل در نوع طراحی آن ها است به گونه ای که ساندویچ پانل سقفی نسبت به دیواری از گام های بلند تری تشکیل شده است.

انتخاب نوع ساندویچ پانل وابسته به شرایطی مثل دمای محیط، آب و هوای منطقه و نوع ساختمان است.

ساندویچ پنل سقفی تنوع کمتری نسبت به دیواری دارد و معمولا برای ساخت آن از متریال محکم تر و با دوام تری استفاده میشود. از پانل ساندویچی سقفی برای سقف سوله ها، اتاق ها، سالن های ورزشی، کانکس های ساخت و ساز و ساختمان های صنعتی استفاده می شود که ضخامت و وزن و شکل آن وابسته به نوع پروژه می باشد. طراحی این ساندویچ پانل ها به صورتی است که با داشتن گام های ذوزنقه ای و همپوشانی آن ها با هم، جلوی ورود آب از سقف را به داخل ساختمان می گیرند. ساندویچ پنل سقفی به دلیل مقاوم بودن در برابر رشد انواع قارچ ها و گیاهان، مناسب ترین نوع پوشش برای سقف های مجتمع های صنعتی است.

 

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پنل دیواری معمولا برای ساخت کانکس ها، دیواره های سازه های صنعتی، سردخانه ها و ساختمان های پیش ساخته استفاده می شود.

 

ساندویچ پانل دیواری

 

انواع ساندویچ پانل از نظر ورقه

ساندویچ پنل با ورق آلوزینک

ترکیبی از آلومینیوم و روی است، می تواند طرح دار یا ساده باشد. قابل انعطاف بوده و جوش زدن ورنگ کردن آن به آسانی انجام می شود. به دلیل دوام بالا و عایق بندی خوب کاربردهای فراوانی دارد. معمولا درتولیدی ها، کارگاه ها، سوله ها، سردخانه ها و مراکز مسکونی استفاده می شود.

 

ساندویچ پانل با ورق آلوزینک

 

ساندویچ پنل با ورق گالوانیزه

ترکیبی از آلیاژ فولاد و پوششی از روی می باشد، به دلیل جنس فولادی دارای مقاومت خوردگی بالایی است و در صنایع مختلفی به کار می رود. معمولا در سقف های شیروانی، کانال های کولر و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ساندویچ پانل با ورق گالوانیزه

 

ساندویچ پنل با ورق آلومینیومی

بسیار سبک، ارزان قیمت و دارای انعطاف پذیری بالا می باشد. همچنین به دلیل ضد زنگ و ضد آب بودن و مقاومت در برابر خوردگی محبوبیت زیادی دارد.

 

ساندویچ پانل با ورق آلومینیومی

 

 

انواع ساندویچ پنل از نظر جنس لایه درونی

فوم پلی اورتان (PUR)

پلی ایزوسیونات (PIR)

پلی استایرن سخت

الیاف معدنی مثل پشم شیشه و پشم سنگ

فوم پلی اورتان عایق بسیار قدرتمندی بوده و با داشتن خلل و فرج عایق حرارتی و صوتی می باشد. داشتن ویژگی هایی مثل مقاومت فشاری بالا و جذب رطوبت کمتر از یک درصد حجمی باعث شده که این نوع ساندویچ پانل تبدیل به بهترین مواد پیش ساخته در کشور شود.

پلی ایزوسیونات نسبت به پلی اورتان عملکرد بهتری در برابر اشعه و حرارت دارد و به دلیل ساختار مولکولی محکم تر در برابر شکست و آتش سوزی مقاوم است. همچنین نسبت به الیاف معدنی دارای مزایایی از جمله قیمت ارزان، عملکرد بهتر مکانیکی، سهولت تولید و عدم جذب آب و عمر بالا می باشد.

پلی استایرن سخت

کاربرد پانل ساندویچی

ساخت انواع سازه های صنعتی

ساخت خانه های پیش ساخته و انواع کانکس

ساخت اتاق های ایزوله و بیمارستان های سیار، سالن های ورزشی

ساخت اتاق های سردخانه ای ثابت و متحرک

ساخت سوله ها و انبارهای کوچک و بزرگ

کاربرد ساندویچ پانل

 

نصب و اجرای ساندویچ پانل

قبل از نصب باید به نکاتی مثل فاصله ی ستون ها در محل نصب، ارتفاع پانل و جهت باد توجه کرد. ساندویچ پنل های دیواری به دو صورت افقی و عمودی قابل نصب می باشند و پس از اتمام نصب برای استحکام و بالا برن مقاوت سازه در برابر عوامل طبیعی با پیچ های واشر دار پیچ خواهند شد.

برای درز بندی و آب بندی کردن پروژه دقت به متد قرارگیری نر و مادگی و همچنین استفاده از چسب سیلیکون توصیه میشود.

نصب ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پنل  

با توجه به چگالی فوم به کار رفته در لایه میانی، ضخامت فوم استفاده شده و جنس و ضخامت ورق روکش قیمت های متفاوتی دارد اما در کل با وجود مزیت هایی که گفته شد و همچنین هزینه بالای مصالح سنتی استفاده از ساندویچ پانل بسیار مقرون به صرفه است.

برای کاهش هزینه پانل ساندویچی می توان به جای اینکه در هر دو طرف پانل از ورق فلزی استفاده شود، تنها در یک طرف ورق فلزی به کار رود، همچنین میتوان ضخامت ورق فلزی را کاهش داد.

تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه